Wiemy jak będzie wyglądać wnętrze nowej ambasady RP w Berlinie

Nowa polska ambasada w Berlinie projektu JEMS Architekci ma być nową polską wizytówką. Architektura placówki dyplomatycznej w stolicy Niemiec nawiązywała będzie do najlepszych polskich tradycji modernistycznych!

Jedenaście lat minęło od konkursu architektonicznego na budynek nowej siedziby ambasady RP w Berlinie. Po latach oczekiwań budynek ma wreszcie zostać oddany do użytku. Udało nam się dowiedzieć, jak będzie wyglądała w środku ambasada w Berlinie i kiedy przyjmie pierwszych interesantów i gości. Piszemy o tym, jako pierwsi.

– Bardzo mi przykro, ale nie jesteśmy upoważnieni do udzielania informacji na temat tego projektu bez zgody Ministerstwa Spraw Zagranicznych – takiej informacji udzieliła nam pracownia JEMS Architekci, gdy chcieliśmy dowiedzieć się, jak ambasada będzie wyglądać w środku i na jakim etapie jest inwestycja.

Pracownia JEMS Architekci zwyciężyła w zorganizowanym przez MSZ i rozstrzygniętym w 2012 r. konkursie.

Nie daliśmy jednak za wygraną i napisaliśmy do biura prasowego MSZ. Po pięciu tygodniach oczekiwania otrzymaliśmy odpowiedź. Przyznać trzeba, że całkiem szczegółową.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Polska ambasada w Berlinie stanie w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji stolicy Niemiec. Unter den Linden 70–72. Blisko stąd zarówno do ambasady Stanów Zjednoczonych, jak i Rosji. Aleja pod lipami, bo tak należy tłumaczyć nazwę, to historyczny kręgosłup centrum Berlina. Lokalizacja ambasady RP w takim miejscu to nie tylko prestiż, ale i szansa na zbudowanie nowoczesnej wizytówki Polski w pełnym turystów z całego świata centrum Berlina.

Czy ambasada w Berlinie odgrodzi się od przechodniów zasiekami? Czy raczej będzie zapraszać ich do środka, by pokazać odrobinę Polski?

Tego, jak również terminu ukończenia inwestycji, staraliśmy się dowiedzieć w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Architekci przygotowujący projekt mieli przed sobą nie lada zadanie. Musieli bowiem wpisać się w po niemiecku precyzyjny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Żelbetowe elewacje i monumentalne kolumnady

– Obiekt został zaprojektowany na planie zbliżonym do kwadratu, jako uzupełnienie północnej pierzei reprezentacyjnej ulicy Unter den Linden. Podstawowym celem projektantów było stworzenie zwartej bryły budynku, w której najistotniejszą rolę, kształtującą charakter przestrzeni zewnętrznej, jak i wewnętrznej, odgrywają dziedzińce oraz żelbetowe elewacje wykończone okładziną z betonowych prefabrykatów w postaci dwóch warstw kolumnad, tworzących rodzaj unikatowej konstrukcji ażurowej. Zastosowane rozwiązania nadają bryle budynku lekkości i dynamicznego charakteru. – czytamy w odpowiedzi MSZ.

I faktycznie goszczący w Berlinie mogą już obserwować zza płotu fragmenty konstrukcji budynku. Pierwsze wrażenie zdecydowanie pozytywne. Ale jak będzie prezentować się ambasada w Berlinie w środku?

Jak można było się spodziewać, forma w dużej mierze musiała podporządkować się funkcji, jaką ma pełnić budynek.

Ambasada w Berlinie ma być powalająca

– Wnętrze budynku odpowiada specyficznym funkcjom realizowanym przez placówkę dyplomatyczną, z uwzględnieniem rygorystycznych wymogów z zakresu bezpieczeństwa. Takie założenie wymusiło organizacyjny podział budynku na odrębne strefy o różnych funkcjonalnościach, tj. strefę obsługi interesantów w części konsularnej i strefę reprezentacyjno–konferencyjną (dostępną z poziomu parteru) oraz strefę biurową i techniczną o ograniczonym dostępie dla osób z zewnątrz – informuje Ministerstwo.

Zaprojektowano więc ogólnodostępną strefą dla interesantów oraz wygodną poczekalnię i salki rozmów. Nie zapomniano przy tym o dzieciach. Dla nich powstanie kącik zabaw wraz z dostępnym ogrodem. Cieszy fakt, że architekci z rozmysłem a urzędnicy z zaufaniem podeszli do proponowanych materiałów, które zostaną wykorzystane przy realizacji wnętrz.

– Przyjazny charakter tych pomieszczeń podkreślają materiały użyte do wykończenia: lastrykowa podłoga w ciepłym szarym kolorze, ściany obłożone panelami fornirowanymi i okleiną dębową oraz kontrastujące zabudowy okienek z białego kamienia akrylowego – czytamy w oficjalnej odpowiedzi MSZ na nasze pytania.

Jednak najważniejszym miejscem budynku jest część reprezentacyjno–konferencyjna ambasady w Berlinie. To tu będą odbywać się różnego rodzaju wydarzenia. Architekci musieli zaprojektować przestrzeń tak, by z jednej strony odpowiadała wymogom kameralnych spotkań i konferencji naukowych, ale i koncertów czy pokazów filmowych i dużych przedsięwzięć kulturalno-promocyjnych.

Ambasada w Berlinie będzie prezentować polski design

– To tam spotykać się będą najważniejsi goście placówki dyplomatycznej – od przedstawicieli niemieckich władz i administracji po reprezentantów środowisk biznesowych, mediów, świata kultury oraz Polonii. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, autorzy projektu stworzyli przestrzeń, której celem jest budowanie wizerunku Polski jako silnego i nowoczesnego kraju, osadzonego głęboko w europejskiej kulturze i tradycji – pisze MSZ do redakcji Design Alive.

Czym jednak chcemy się pochwalić? Wnętrzem w jakiej stylistyce będziemy chcieli odebrać mowę oszołomionym gościom tej placówki dyplomatycznej?

Wnętrza części reprezentacyjnej nawiązywać mają do najlepszych tradycji polskiego modernizmu. Jak się dowiadujemy najważniejszym wizerunkowo elementem będą monumentalne betonowe kolumny i głębokie betonowe podciągi. Mają one kontrastować z ciepłą drewnianą podłogą i ślusarką okienną ze stali nierdzewnej. Ściany pokryje zaś okładzina betonowa w ciepłoszarym kolorze.

– Strefa ta zostanie wyposażona w meble o wysokich walorach estetycznych, stanowiących najlepsze przykłady współczesnego polskiego wzornictwa, dając wyobrażenie o możliwościach polskich projektantów i potencjale polskiego przemysłu – zdradza Ministerstwo. W części tej części przewiduje wystawy zmienne polskiej sztuki współczesnej i designu.

Jak udało nam się ustalić dominującym elementem w holu reprezentacyjnym będzie fotogram „Między” Stanisława Dróżdża. Znajdzie się tu również kolekcja rzeźb wykonanych przez współczesnych polskich rzeźbiarzy. Zaprojektowano tu również cztery gabloty. W jakim celu? Będzie można tu wystawić drobne obiekty artystyczne lub artefakty historyczne. Mają one pozwolić gościom na bezpośrednie zapoznanie się z wydarzeniami z polskiej historii, kultury i tradycji.

Projektanci zadbali również o możliwość elastycznego dostosowywania wielkości przestrzeni do rodzaju i wielkości wydarzeń. Będzie tu można posłuchać np. Chopina. O wrażenia gości dbać będzie bowiem najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny.

Polski las w centrum Berlina

Jak się dowiedzieliśmy istotnym elementem przestrzeni budynku okazały się również zielone dziedzińce. Inspiracją dla projektu zieleni był piętrowy układ bujnego polskiego lasu liściastego. Motywem podstawowym dla wszystkich dziedzińców są jednorodne nasadzenia zimozielonej roślinności dywanowej, a także porastające elewację pnącza. Na największym dziedzińcu od strony północnej budynku przewidziano pełny układ pięter roślinności – drzewa, wysokie krzewy i byliny. W jednym z podwórek pojawi się też instalacja składająca się z 244 stalowych liści lipy. To oczywiste odniesienie do lip zdobiących aleje Unter den Linden.

– Zabytkowe liście jako dekoracja bramy wjazdowej zostały wykonane przez artystę plastyka prof. Fritza Kühna jeszcze w latach 60. XX wieku dla ówczesnej polskiej ambasady, która do 2000 r. znajdowała się w miejscu nowobudowanego obiektu – wyjaśnia Ministerstwo.

Kiedy więc goszcząc w Berlinie będziemy mogli obejrzeć gmach w pełnej okazałości? Jak informuje MSZ zakończenie inwestycji planuje się na końcówkę bieżącego roku.

– Budynek nowej siedziby Ambasady RP w Berlinie to znakomicie zaprojektowany i wykonany obiekt, nawiązujący do najlepszych tradycji II RP. Będzie on nie tylko najnowocześniejszą polską placówką zagraniczną na świecie, ale też symbolicznym wyrazem ambicji Polski i Polaków. Budynek wpisze się trwale w krajobraz śródmieścia stolicy Niemiec – podsumowuje swą odpowiedź Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pełna równowaga

Pełna równowaga

Berlin | 14 listopada 2022

W tym projekcie liczył się zarówno rodzinny relaks jak i częste prywatki