NYCxDesign. Tydzień designu o intensywności miesiąca

Majowy tydzień designu w Nowym Jorku (NYCxDesign), to okres, w którym szczególnie chciałoby się posiadać własnego klona. Ilość wydarzeń oszałamia, a miasto, jak na amerykańską metropolię przystało – powala odległościami.

Wydarzenia świętujące rzemiosło, sztukę i szeroko pojęty design rozgrywają się na powierzchni całego Manhattanu. Wystawy, panele dyskusyjne, otwarte showroomy, to tylko niektóre z dziesiątków okazji do zobaczenia pięknych i funkcjonalnych przedmiotów. 

– Design ma moc kreowania lepszej przyszłości dzięki swojej materialności. Z kolei Nowy Jork jest rozgrzanym do czerwoności tyglem kreatywności, z największą ilością aktywnych projektantów i architektów w kraju. Starając się uchwycić dwoistość tej branży, program NYCxDesign od lat prezentuje zarówno komercyjne marki i wydarzenia, jak i bardziej artystyczne czy eksperymentalne oblicza designu – mówił dyrektor festiwalu Ilene Shaw.

Oto przegląd najciekawszych wydarzeń z tegorocznego NYCxDesign! 

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

The Noguchi Museum: wnętrza i limitowana seria lamp

Otwarta kilka lat temu nowa siedziba imienia japońsko-amerykańskiego artysty i projektanta Isamu Noguchi to piękny, minimalistyczny budynek położony w rejonie Astoria w dzielnicy Queens. Wnętrza i ogród to jedno z najbardziej japońskich oaz w całym mieście. Z okazji festiwalu desinu, prócz regularnego zwiedzania kolekcji rzeźb można było zobaczyć sześć rzadkich modeli lekkich lamp „Akari” zaprojektowanych przez Isamu na początku lat pięćdziesiątych. Ich limitowana edycja była dostępna w sprzedaży po raz pierwszy od dziesięcioleci. Te wczesne projekty słynnego twórcy zostały po raz pierwszy pokazane na wystawach w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kamakura w 1952 r. oraz w galerii Chuo Koron w Tokio w 1954 r. W następnych dziesięcioleciach te konkretne modele stały się dostępne w Japonii i Francji tylko w ograniczonych ilościach.  

Villa Albertine i przegląd Oui! Design 

Amerykańskie i francuskie środowiska projektowe mają bogatą historię współpracy. Oui projekt! to inicjatywa Villa Albertine, instytucji kulturalnej, która łączy Francję i Stany Zjednoczone we wspólnym eksplorowaniu sztuki i idei. Fenomenalne wnętrza przy Piątej Alei w bezpośrednim sąsiedztwie MET tętniły życiem w postaci rozmów z projektantami. Intytut patronował także szeregowi pokazów i otwartych studiów takich jak Par Excellence czy Jouffre. Łącznie zorganizowano 20 wydarzeń o francuskim rodowodzie projektowym.  NYCxDesign_designalive

Argentyńska myśl projektowa na piedestale 

Argentyna miała w tym roku mocną reprezentację na NYCxDESIGN. Innowacyjna energia kraju i długa jego tradycja projektowania były prezentowane na prywatnym prasowym pokazie marek w ambasadzie Argentyny i na stoiskach argentyńskich firm projektowych w czasie przeglądu ICFF. Zgodnie z duchem czasu postawiono na rozwiązania dotyczące przyszłości zrównoważonego projektowania, nowych materiałów, technologii rozwoju, zróżnicowania produktów, odpowiedzialnej produkcji i wpływu zawodu designera na społeczeństwo. Inną atrakcją był Bubble House, nowy produkt Richtera Spielgeräte, zaprojektowany przez artystkę Leticię Paschetta i dystrybuowany w Ameryce Północnej przez APE Studio. Projekt łączy sztukę, zabawę i projektowanie poprzez instalacje w muzeach, centrach kultury i krajobrazach.

NYCxDesign_designalive

Magentaverse od Pantone 

Artehouse i Pantone połączyły siły w Magentaverse: doświadczenia stworzonego do odkrywania bezgranicznych widoków, dźwięków i uczuć inspirowanych kolorem roku 2023 Pantone, Viva Magenta. Był to rodzaj filmowej podróż po euforycznym wszechświecie różu. W instalacji znalazły się obrazy prezentujące ziemię, przyrodę a nawet głębiny kosmosu. Wystawa zawierała treści dostarczona przez NASA. Duchowym przeżyciom nie było końca! 

NYCxDesign_designalive

Designing the Peace w Cooper Hewitt Museum: wystawa i dyskusja 

W rozmyślaniach o designie w Nowym Jorku nie może zabraknąć miejsca jakim jest muzeum Cooper Hewitt. W trakcie trwania festiwalu odbyła się tu dyskusja towarzysząca aktualnej wystawie w muzeum o projektowaniu dla pokoju. W kontekście swojej pracy paneliści dyskutowali o obowiązkach, jakie spoczywają na architektach i projektantach w zakresie ochrony zdrowia, dobrobytu i bezpieczeństwa publicznego. Lori Brown mówiła o bezpiecznym dostępie do klinik aborcyjnych, Seb Choe o sprawiedliwym projetowaniu publicznych toalet, Chelina Odbert punktowała planowanie urbanistyczne uwzględniające płeć. Moderatorem była Cynthia E. Smith, kuratorka Cooper Hewitt. 

NYCxDesign_designalive

Rozmowa z fotografem Iwanem Baanem: teaser wystawy w Vitra Design Museum

Wśród czołowych współczesnych fotografów Iwan Baan jest najbardziej znany z fotografowania dzieł architektury i urbanistyki. Poprzez swój obiektyw dokumentuje ewolucję tętniących życiem miast na całym świecie i prezentuje prace wybitnych współczesnych architektów, takich jak Herzog & de Meuron, Rem Koolhaas i Zaha Hadid. Charakterystyczny styl żywego realizmu Iwana Baana podkreśla związek między ludźmi a ich otoczeniem. Jesienią 2023 roku w niemieckim Vitra Design Museum odbędzie się pierwsza duża retrospektywna wystawa prac Baana. W ramach NYCxDesign odbył się panel dyskusyjny z udziałem fotografa, podczas którego rozmowa toczyła się wokół znaczenia architektury i urbanistyki w naszym życiu.

NYCxDesign_designalive

Lindsey Adelman Studio: otwarcie wystawy kolekcji Under the Influence

Jedna z najbardziej uznanych współczesnych amerykańskich projektantek oświetlenia wykorzystała okazję NYCxDesign festiwalu to prezentacji swojej nowej kolekcji kolekcjonerskich obiektów, które premierowały w tym roku na targach w Mediolanie. Wieczór otwarcia był pretekstem eksploracji samego procesu twórczego opartego na założeniu, że kreatywność nie jest wyuczoną umiejętnością, ale stanem umysłu. Wystawa to rodzaj instalacji wiszącego lasu świetlnych mobili. Projektantka pokazała także nowe prace na papierze, ceramikę i wciągającą instalację wideo. 

NYCxDesign_designalive

Shapes in the Echo of Time: Film o Achille Salvagni

Krótkometrażowy film reżysera Andrei Mariniego, który twórczo śledzi początki koncepcji projektowych architekta Achille Salvagniego. Opowiadany z perspektywy wyobraźni Salvagniego, Marini postanowił skrystalizować techniczną precyzję projektów Salvagniego i historyczne elementy wplecione w jego meble. Film przedstawia pięć najważniejszych dzieł Salvagniego: Emerald (stół), Circeo (ekran), Hera (szafka), Divo (lampa stojąca) i Spider (żyrandol). 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mistrzyni światła

Mistrzyni światła

Nowy Jork | 10 listopada 2024

Jak powstają magiczne lampy Lindsey Adelman? Odwiedzamy jej pracownię!

W kolorach latte

W kolorach latte

Nowy Jork | 23 marca 2024

Ukraińskie Studio Sivak & Partners zaprojektowało dom na Long Island