Podróże lotnicze w przyszłości będą nie tylko bardziej komfortowe i bezpieczniejsze. Niewykluczone, że będziemy mogli przyglądać się przestworzom i to podczas niemal całego lotu. Taką wizją coraz częściej dzielą się inżynierowie i technologowie z branży lotniczej.
Podróże lotnicze w przyszłości będą nie tylko bardziej komfortowe i bezpieczniejsze. Niewykluczone, że będziemy mogli przyglądać się przestworzom i to podczas niemal całego lotu. Taką wizją coraz częściej dzielą się inżynierowie i technologowie z branży lotniczej.
Kiedyś była to tylko śmiała idea wizjonerów czy twórców filmowych: podniebny lot i zachwycające „okoliczności natury”. Wygląda jednak na to, że coś, co kiedyś było tylko nieosiągalną mrzonką ma szansę stać się naszą rzeczywistością. Jeden z najważniejszych producentów samolotów na świecie – Airbus wybiega daleko w przyszłość. Airbus prezentuje śmiałe plany rozwoju technologii, które zdaniem firmy, mogą ziścić się do roku 2050. – Najnowsze technologie stają się powoli naszą codziennością. Tak dzieje się właśnie w nowych projektach Airbusów. Loty samolotami są coraz dostępniejsze, pełnią podstawową rolę w przemieszczaniu się – przyznaje trendwatcherka Zuzanna Skalska.
Airbus prezentując nowe, śmiałe wizje, przeprowadziła badania wśród użytkowników i przepytała 10 tys. pasażerów. Na pewno w przyszłości zmieni się paliwo: marka już teraz testuje paliwa alternatywne, jak choćby biopaliwa, bada również możliwości zastosowania napędu elektrycznego.
Na tym jednak nie koniec – technologowie badają również szanse na wykorzystanie energii z ciepła ciała ludzkiego. Mnóstwo nowych rozwiązań ma się pojawić w systemach naprowadzania: wiadomo, że Airbusy przyszłości będą sunąć w przestrzeniach w większym natężeniu ruchu, ale będzie nimi można jeszcze lepiej kierować. Zmieni się także rzeczywistość samych lotów: samoloty będą startować pionowo, zmieni się system lokowania pasażerów.
Airbusy będą też produkowane z nowych materiałów, tzw. inteligentnych, podlegających m.in. samoczyszczeniu i samonaprawie. Co więcej, inżynierowie zakładają użycie do budowy samolotów przyszłości także przejrzystych materiałów, dzięki którym pasażerowie będą mogli śledzić lot.
Co więcej, loty będą bardziej spersonalizowane, tzw. dostosowane do indywidualnych potrzeb pasażerów: na pokładzie samolotu będzie więc można skorzystać z pokoju regeneracyjnego, pójść na wirtualne zakupy i przymierzyć stroje a nawet zagrać wirtualnie w golfa czy baseball.
Wśród rozwiązań konstrukcyjnych warto zwrócić również uwagę na pewne naśladownictwo natury, czyli biomimetykę. Cześć elementów jest bowiem inspirowana bardzo lekkimi kośćmi ptaków.
Plany Airbus, producenta największych samolotów na świecie, sięgają roku 2050. Część z zaprezentowanych ostatnio konceptów właśnie go tego roku być może pojawi się w maszynach przyszłości.
Więcej: www.airbus.com