W tym numerze patrzymy w przyszłość, w którą właśnie z hukiem wchodzi nowa generacja projektantów. Nowa fala jest odważna, świeża i mówi o designie własnym głosem, po swojemu!
W tym roku „Design Alive” kończy 15 lat. Nasze opowieści o designie, wnętrzach i architekturze od początku wybiegały do przodu i to się nie zmienia. Przy okazji przypadającego na ten rok jubileuszu postanowiliśmy przewrotnie nie wracać do tego, co było, nie wspominać, tylko przeciwnie – spojrzeć w przyszłość i zbadać nową falę.
Zaczynamy nowy cykl i sprawdzamy, kto trzęsie zwariowaną sceną designu kolekcjonerskiego w Polsce i na świecie. Nowa generacja chce projektować przedmioty, kierując się intuicją, włączając przypadek i często pozwalając, aby to sam materiał wskazywał kierunek działań.
Ekscytująca nowa fala designu koncentruje się na relacjach, jakie mamy z przedmiotami. Ceramiczne tekstury Ahryun Lee budzą w nas chęć ich dotknięcia, a ekspresyjne obiekty libańskiego duetu Sayar & Garibeh wyglądają, jakby zostały ulepione przed chwilą z plasteliny. To jest clou nowej energii: luz, autentyzm i nieoglądanie się na innych. Polskę w tym zestawieniu reprezentują Bartłomiej Stawiński i Hasik Design Studio.
Rozmawiamy z założycielami hiszpańskiego studia Masquespacio – Ana Milena Hernández Palacios i Christophe Penasse, którzy od 14 lat prowadzą studio projektowe Masquespacio. Tworzą obłędne, kolorowe wnętrza: kawiarnie, restauracje, biura. – Za każdym razem patrzymy w przyszłość. To ona wskazuje nam rodzaj wrażeń, materiału i estetyki – tłumaczy Ana Palacios oprowadzając nas po swoim domu w Walencji.
Z kolei Agata Kurzela, architektka, mieszkająca na stałe w Dubaju, opowiada o specyfice pracy w miejscu, które zachwyca różnorodnością kultury – synergią międzynarodowych wpływów i głębokich tradycji. Rozmawiamy ponadto z artystką wizualną Natalią Mleczak i żyjącą między Polską a Grecją twórczynią marki MyAlpaca Magdaleną Kot-Kyriazis.
Do kojącego wnętrza, w którym jak przyznają, mogliby mieszkać, zapraszają architekci Hanka Bajer i Paweł Sokół. – Bardzo nas charakteryzuje – podkreślają. Odwiedzamy też mieszkanie projektu słynnej Cristiny Celestino. Ponadto w numerze wielkoformatowe murale w stylu trompe l’oeil, hiszpańskiej architektki Elviry Solany, galaktyczna kolekcja mebli kolekcjonerskich Evy Szumilas i jedwabne meble chińskiego artysty Duyi Hana. Piszemy też o najnowszej kolekcji polskiej projektantki mody Magdy Butrym, zaś architekt Przemo Łukasik zabiera nas na wycieczkę do Madrytu.