Brytyjski projektant Sir Terence Conran zmarł 12 września 2020 roku w wieku 88 lat w swoim domu w Barton Court, w Londynie. W latach 60. zrewolucjonizował brytyjski design i handel detaliczny. Najbardziej znany stał się jako założyciel sieci sklepów Habitat rozbudowanej następnie o marki takie jak Mothercare, Heals, Richards Shops and British Home Stores.
– Nikt nie zrobił więcej dla zrewolucjonizowania pojęcia nowoczesnej w Wielkiej Brytanii niż Terence Conran – wspomina były dyrektor londyńskiego Design Museum, Deyan Sudjic. – Zmienił sposób, w jaki żyliśmy, robiliśmy zakupy i jedliśmy – dodaje obecny dyrektor, Tim Marlow.
Kim był Terence Conran
Terence Conran urodził się 4 października 1931 roku w Kingston upon Thames w Wielkiej Brytanii. W 1948 roku rozpoczął naukę Central School of Art and Design na kierunku tekstylnym. Niedługo później porzucił naukę za radą swojego mentora Eduardo Paolozziego, wraz z którym otworzył wówczas własny warsztat. Następnie pracował dla architekta Dennisa Lennona przy projektach dedykowanych Wystawie Handlu i Wzornictwa w 1951 roku (Festival of Britain). W 1956 roku założył własne studio projektowe Conran Design Group. A w 1964 roku wraz z żoną Caroline Herbert otworzył pierwszy sklep Habitat przy Fulham Road w Chelsea, w Londynie. Wkrótce sieć powiększyła się o outlet na londyńskiej Tottenham Court Road, a także sklepy w Manchesterze, Brighton i Glasgow. W 1973 roku założył pierwszy The Conran Shop w miejsce pierwotnego sklepu Habitat przy Fulham Road. Wkrótce potem pojawiły się sklepy The Conran Shop w Paryżu, Nowym Jorku i całej Japonii. W 1983 roku otrzymał tytuł rycerski za zasługi wobec promowania brytyjskiego designu na świecie.
Conran odegrał również kluczową rolę w utworzeniu Muzeum Designu w Londynie. Negocjując umowę z Muzeum Wiktorii i Alberta w celu ustanowienia w piwnicach muzeum zalążka placówki. Był też twórcą znanych londyńskich restauracji.
Pracował do samego końca. Mawiał, że „zadaniem projektanta jest wyobrażenie sobie świata nie takiego, jaki jest, ale jaki powinien być”.
Czterokrotnie żonaty, miał pięcioro dzieci.
Więcej na: www.conran.com www.designmuseum.org