Psychodelicznie jak… w stołówce

To miejsce pełne jest kolorów, choć jednocześnie nie przypomina klubu muzycznego, którym w rzeczywistości właśnie jest. Architektka Bailey Lafitte zaprojektowała coś na kształt nieco psychodelicznej stołówki, która przyciąga jednak tłumy melomanów stale poszukujących czegoś nowego i to nie tylko w muzyce.

„Rezonansowa głowa” bo tak nazywa się klub to miejsce z muzyką na żywo. Powstało w Stanach Zjednoczonych w Oklahoma City dzięki twórczej wizji lokalnej pracowni prowadzonej przez Bailey Lafitte. To właśnie ona nadała klubowi klimat psychodelicznego domu zabaw. Inspiracją Bailey Lafitte były karnawałowe, czy też spotykane w wesołych miasteczkach listwy świetlne stworzone z dziesiątek żarówek. Kojarzą się one z zabawą, choć niektórym mogą też przywodzić na myśl postaci nieco psychodelicznych właśnie klaunów.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Przestrzeń, która wcześniej była niewielkim domem towarowym, przeszła metamorfozę i teraz mieści ponad 250 osób.

Bailey Lafitte opisuje efekt swojej pracy jako „karnawałowy plac zabaw” pełen architektury z połowy stulecia.

Celem projektu było zachowanie charakteru budynku, jednocześnie odchodząc od typowej estetyki klubów.

Głównym elementem wizualnym i równocześnie największym wyzwaniem projektowym był sufit. Kasetonowa geometria została podkreślona poprzez zastosowanie czterech różnych kolorów inspirowanych zachodem słońca. Do jej żeber przymocowano sznury wielobarwnych świateł. Centralna kolumna została udekorowana cienkimi paskami złotego lustra i otoczona ladą.

W tyle sali zbudowano podwyższoną scenę. Krzyczy ona wręcz intensywną czerwienią. Architekta ozdobiła ją opalizującymi srebrnymi zasłonami i oświetliła delikatnym światłem neonowych rurek.

Nieco stołówkowy bar zaprasza ciepłem żółto-złotych wykończeń przełamanych chromowanymi krawędziami i szklanymi elementami w odcieniach bursztynu. Mozaiki i podłogę z lastryko, tworzą atmosferę nasyconą nostalgicznym klimatem lat 70.

Bailey Lafitte ciekawie zaprojektowała też wnęki w ścianie kryjące czerwone skórzane boksy, którym towarzyszą kawiarniane stoły i krzesła. Komponują się z nimi kinkiety marki Rich Brilliant Willing.

Także toalety same w sobie stanowią atrakcję. Z płytkami w szachownicę, przeszklonym zlewem i pisuarami utrzymanymi w retro tworzą unikalny i artystyczny charakter przestrzeni. 

Bailey Lafitte

To projektantka wnętrz mieszkająca na Środkowym Zachodzie. Przed uruchomieniem własnego studia w 2021 roku zdobywała doświadczenie w Los Angeles, pracując nad wielokrotnie nagradzanymi projektami hotelarskimi i mieszkaniowymi. Uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie projektowania wnętrz na Uniwersytecie Oklahoma College of Architecture. Lafitte znana jest z niekonwencjonalnego stylu projektowania i stosowania odważnych kolorów. Jej celem jest uczynienie każdej przestrzeni lub projektu „placem zabaw” dla jego mieszkańców.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: