Okna dachowe dzisiaj to szeroka gama rozwiązań umożliwiająca stworzenie pięknej, jasnej i komfortowej kondygnacji użytkowej, zaaranżowanej jako pokój, sypialnia, gabinet czy miejsce do zabaw i gier.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by na poddasze wprowadzić więcej światła, które zawsze będzie źródłem lepszego samopoczucia. Rozwiązanie takie ma wiele praktycznych zalet. Optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń, wydobywa często ciekawe zakamarki, drewniane linie belek stropowych i rozmaite tekstury. Pozwala również zaoszczędzić na rachunkach, bo krócej i mniej korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Okna dachowe umożliwiają zagospodarowanie najwyższej kondygnacji jako przyjaznej i estetycznej przestrzeni do życia.
Okna dachowe w zestawach
W zależności od rodzaju poddasza: wysokości, od której rozpoczyna się skos, jego wymiarów i metrażu powierzchni użytkowej, możemy zastosować rozmaite rozwiązania, które całkowicie zmieniają jego wnętrze i charakter. Zacznijmy od zestawów okien różnych typów i rozmiarów, które można łączyć ze sobą w pionie i poziomie, tworząc geometryczną galerię okienną, wpuszczającą światło dzienne znacznie efektywniejszą, bo większą powierzchnią. Poddasza w pełnym skosie nabiorą wyjątkowego uroku w zestawach pionowych bądź poziomych, które przy okazji mogą optycznie poszerzyć lub podnieść przestrzeń. Oprócz wymiarów i układu trzeba wziąć pod uwagę sposób otwierania okna. Czy optymalny będzie górny, czy też dolny. Dla wygody i bezpieczeństwa lub w przypadku, gdy okna znajdują się poza zasięgiem rąk, idealnym rozwiązaniem będą elektryczne okna dachowe, którymi można sterować z dowolnego miejsca.
Okna kolankowe: jeszcze więcej światła!
W przypadku obecności ściany kolankowej, wspomniane zestawy można łączyć z oknami kolankowymi, co umożliwia praktyczne wykorzystanie poziomych ścian i daje ciekawy estetycznie efekt otwierając poddasze maksymalnie na światło i widoki na zewnątrz. Zarówno te na wprost, jak i te zlewające się z linią horyzontu. Zarówno, kiedy siedzimy jak i kiedy stoimy. Łączenie okien kolankowych z połaciowymi staje się popularne, ponieważ pozwala optymalnie wykorzystać ściany poddasza do doświetlenia wnętrza pod różnym kątem. Wyboru konkretnego typu okna najlepiej jest dokonać na etapie projektowania zastanawiając się nie tylko nad wymiarami, ale analizując, który sposób otwierania będzie najpraktyczniejszy. Okna kolankowe VELUX dostępne są w trzech wersjach: uchylnej, rozwiernej i stałej.
Okna balkonowe na poddaszu
Dzisiaj poddasze może być również wyposażone w balkon. W przypadku obecności ścianki kolankowej, jego podłogę umieszcza się poza obrębem budynku, a przy jej braku, balkon można umiejscowić w bryle tworząc okno dachowe balkonowe. Obu rozwiązaniom dedykowane są produkty VELUX CABRIO®. To dostępne w różnych rozmiarach zestawy okien połaciowych i kolankowych z opcją, w której część okien otwiera się w wygodny sposób. Taki, który by umożliwiał wyjście na balkon.
Panorama na świat za oknem
Rozświetlanie poddasza naturalnym źródłem ma wiele zalet. Jeśli jest to przestrzeń użytkowa to zapewniamy jego mieszkańcom komfort wizualny bezpośrednio wpływający na ich dobre samopoczucie. Kontakt wzrokowy z tym, co za oknem, ale również moc oddziaływania temperatury barwowej naturalnego światła, które najlepiej reguluje cykl dobowy. Wspomaga w chwilach aktywności przed południem i uspokaja wieczorem, kiedy odpoczywamy. Estetycznie zaś pozwala wydobyć z aranżacji wnętrza to, co w niej jest najpiękniejsze. Również z zewnątrz dom z zestawami okiennymi, oknami połaciowymi czy balkonem prezentuje się ciekawiej przyciągając nie tylko promienie słońca, ale i wzrok przechodniów.
Platforma pełna inspiracji
Nowa platforma VELUX ArchiTips to rozwiązanie, które ucieszy niejednego poszukiwacza branżowej wiedzy. To miejsce stworzone dla architektów przez architektów, którego celem jest propagowanie najlepszych rozwiązań, edukowanie oraz merytoryczne wsparcie dla branży. Więcej na ten temat tutaj