Od abakanów po performance. Wreszcie jest!

25 października 2024 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otworzy swoją nową siedzibę przy ul. Marszałkowskiej 103. Otwarcie MSN, na które  świat sztuki czekał z niecierpliwością, zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w ostatnich latach. Nic dziwnego, że darmowe wejściówki na inaugurację rozeszły się w zaledwie kilka minut.

Muzeum, zlokalizowane w sercu Warszawy, obok Pałacu Kultury i Nauki, ma stanowić nową przestrzeń dla sztuki współczesnej. Jego budowa rozpoczęła się w 2019 roku, a projekt powstał we współpracy nowojorskiej firmy architektonicznej Thomas Phifer and Partners oraz pracowni APA Wojciechowski.

Od momentu ogłoszenia projektu nowa siedziba wzbudza emocje i inspiruje do dyskusji o przyszłości stolicy.

Muzeum w budowie

 

Otwarcie MSN i pierwsze tygodnie działania Muzeum w nowym budynku to przede wszystkim prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich i światowych artystek.

Wyeksponowanie wybranych dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby, o której opowie podczas otwarcia jej twórca Thomas Phifer.

Wydarzenie będzie zapowiedzią pierwszej wystawy kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej, której wernisaż zaplanowano na 21 lutego 2025 roku.

– Rozpoczniemy naszą działalność pokazem prac kobiet. W ten sposób kontynuujemy światowy trend odrabiania lekcji o zapomnianych i przeoczonych twórczyniach,  pokrywania białych plam kolorami – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

W programie zobaczymy zarówno dzieła historyczne, takie jak duży abakan Magdaleny Abakanowicz, jak i prace współczesnych artystek o międzynarodowym znaczeniu, w tym Sandrę Mujingi z Demokratycznej Republiki Konga oraz Cecilię Vicuñę, chilijską ikonę sztuki feministycznej.

Magazyn Design Alive

NR 49 JESIEŃ 2024

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Otwarcie MSN. Program wydarzeń i doświadczania architektury

Program inauguracji będzie również przeglądem polskiej sceny choreograficznej ostatnich 10 lat, oferując wyjątkową okazję do eksploracji architektury Muzeum poprzez praktyki ruchowe, taneczne i performatywne.

Artystki i artyści zaproszeni do udziału w programie zaprezentują zarówno prace znane już polskiej publiczności, do których wrócimy po latach, dzieła, które gościły już w MSN-ie w poprzednich lokalizacjach, jak i nowe projekty, których premiery zbiegają się z otwarciem gmachu przy Marszałkowskiej 103.

– Zanim w salach wystawowych Muzeum zadomowią się prace z kolekcji MSN-u, wypełnią je ciała, ruch i dźwięk – mówi kuratorka Magda Komornicka. – Program performatywny będzie zachętą, by odwiedzająca nas publiczność, razem z artystkami i artystami, bezpośrednio doświadczyła nowego budynku. Chcemy, by widzki i widzowie poczuli wysokość i proporcje pustych sal, fakturę ścian, temperaturę posadzek, zapach, kolory i światło architektury Muzeum. Chcemy, by skierowali swoją uwagę na to, czego zwykle nie widać na wystawie.

Za drugą odsłonę działań performatywnych w pierwszych dniach działania MSN-u w nowej siedzibie odpowiadają kuratorzy Kontakt Collection, niezależnej fundacji artystycznej z siedzibą w Wiedniu. Kontakt łączy kolekcjonowanie z pracą badawczą oraz inicjowaniem wystaw, organizowanych często w pozamuzealnych przestrzeniach, takich jak biurowiec czy supermarket.

W ramach programu odbędą się nie tylko performanse, ale również zrekonstruowane „anty-happeningi” Júliusa Kollera i performatywna wystawa. Goście będą zaproszeni na „Turnus show – Pokaż, na co Cię stać!”, gdzie każdy będzie mógł wystąpić, a jedynym ograniczeniem będzie sala kinowa i hasło przewodnie – „Przedstawienie”.

Muzeum planuje wyeksponować architekturę budynku także poprzez muzykę. W weekend otwarcia odbędą się trzy koncerty światowej sławy artystek z Polski i zagranicy – Kim Gordon, ikony amerykańskiej sceny alternatywnej, eksperymentalnego projektu 700 Bliss oraz kompozytorki i pianistki Hani Rani, których twórczość łączy popkulturę ze sztukami wizualnymi.

W inauguracji wezmą udział także dzieci, które będą mogły skorzystać z oprowadzania oraz warsztatów artystycznych. W ramach specjalnej edycji programu „Formy podstawowe” uczniowie przygotują wystawę sztuki współczesnej, co ma na celu rozwijanie ich kreatywności i umiejętności współpracy.

Dodatkową atrakcją towarzyszącą otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie „krem w brylée” – ciastko inspirowane bryłą MSN, stworzone przez cukiernię Lukullus.

W dniach 25 października-10 listopada Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na ponad 100 różnorodnych wydarzeń.

Pierwsza tura darmowych biletów zniknęła w zaledwie kilka minut, ale nic straconego! Muzeum przygotowało kolejną szansę dla tych, którzy nie zdążyli zdobyć wejściówek. Już 21 października 2024 ruszy następna tura darmowych biletów. 

Pełen program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie artmuseum.pl.

Miejsce spotkań dla wszystkich

Nowa siedziba Muzeum ma być przestrzenią otwartą i dostępną dla wszystkich, integrującą różne inicjatywy, instytucje kultury oraz środowiska twórcze. Zlokalizowana w Nowym Centrum Warszawy, oferować będzie różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu – od zwiedzania wystaw, przez zajęcia dla dzieci i dorosłych, po odkrywanie archiwów współczesnych artystów.

Zielone forum oraz parter nowej siedziby Muzeum, obejmujący audytorium, sale edukacyjne, księgarnię i kawiarnię, będą przestrzeniami wspólnymi dla mieszkańców Warszawy oraz zapraszanymi instytucjami kultury. Organizowane będą programy równoległe do wystaw, łączące różne dziedziny sztuki.

Na obu poziomach galerii znajdują się tzw. pokoje z widokiem – pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Te przestrzenie będą miejscem odpoczynku dla zwiedzających, oferując nową perspektywę na Nowe Centrum Warszawy.

– Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest budynkiem długo oczekiwanym. Ten budynek rozpoczął przebudowę centrum Warszawy i zmianę jego symbolicznej wymowy z postsowieckiego na pewne swej nowoczesnej tożsamości, żywo rozwijające się miasto. MSN to również znak zmiany społecznej jaka się w Polsce wykonała. W centrum Warszawy powstał publiczny, ogólnodostępny budynek, którego misją jest włączać w rozmowę o sztuce coraz to nowe grupy publiczności i popularyzować emancypację – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka MSN.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórczy dialog

Twórczy dialog

Warszawa | 7 czerwca 2024

Invest Komfort strategicznym partnerem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum w budowie

Muzeum w budowie

Warszawa | 6 listopada 2022

Byliśmy na budowie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Adres prywatny. Zaglądamy do pracowni artystów

Adres prywatny

Warszawa | 18 września 2020

Wyjątkowy projekt pozwala zerknąć w zakamarki pracowni

Strachy. O bezreligijnym chrześcijaństwe

Transformacja

warszawa | 3 kwietnia 2019

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na wystawę „Daniel Rycharski. Strachy”.