Tegoroczna edycja targów Salone del Mobile w Mediolanie nie odbyła się, Miłośnicy designu z całego świata będą mogli zapoznać się z nowościami ulubionych marek najwcześniej za rok. Firma Paged Meble postanowiła jednak dać swoim odbiorcom możliwość poznania najnowszej oferty już teraz, w oryginalnym terminie mediolańskich targów. Premiery zaprezentowała na specjalnej stronie ekspozycyjnej pod hasłem Embrace New Forms (ang. Chłoń nowe formy).
Fotel Aria. Powiedzenie, że forma wynika z funkcji znalazło odzwierciedlenie w budowie modelu – deska oparciowa i siedzeniowa są wygięte w taki sposób, jakby miały owinąć się wokół użytkownika. W zależności od kontekstu, kolory i struktury obu powierzchni mogą być zestawione na zasadzie mocnego kontrastu lub łagodnej harmonii. Autorem projektu jest Dario Polaco, urodzony w Argentynie specjalista w zakresie projektowania mebli.
La Benda zaprojektowana przez Pedro Salgado to nowoczesny fotel wytworzony przy użyciu unikalnej, pochodzącej z XIX wieku, technologii gięcia drewna bukowego pod wpływem ciśnienia i pary. Urzeka delikatnością konstrukcji i syci oko harmonijną, niesamowicie łagodną formą. Charakterystycznym elementem wzorniczym jest finezyjnie wygięty w kilku miejscach pręt bukowy, który stanowi konstrukcję obu przednich nóg fotela oraz jednocześnie wzmacnia tylną część oparcia. Jego wizualnym przeciwieństwem są tylne nogi, proste i mocno osadzone w podłożu.
Archer – krzesło, które ucieleśnia koncepcję gibkości. Charakterystyczne oparcie zaskakująco harmonijnie komponuje się ostrymi, pozbawionymi zaokrągleń nogami o prostokątnym profilu.
– Czasem to sama forma, która powstaje w procesie projektowania i ciągłych poprawek zmierzających do jej najdoskonalszej wersji, tworzy swój własny łatwo dostrzegalny charakter. Tak było w przypadku krzesła, którego ostateczny wygląd i dynamika kojarzą się z sylwetką łucznika. Ostre, dynamiczne kształty, które dopełnia zmiękczające całość oparcie w formie łuku – mówi Grzegorz Gancarczyk, autor koncepcji, a zarazem programista, projektant i konstruktor, od początku swojej kariery związany z Paged Meble.
Kolejne dzieło wspomnianego już Dario Polaco to ławka Aires, która zadebiutowała w 2018 roku, zaskakując nietypowym kształtem podłokietników i nóg, inspirowanych konstrukcją siodła jeździeckiego. W połączeniu z fotelem, który zapoczątkował kolekcję, tworzy eleganckie, ale bardzo śmiałe w rozumieniu estetyki zestawienie, które wniesie świeżość do wystroju każdego typu wnętrza. Ciekawą formą aplikacji może być wykorzystanie ławki przy prowadzeniu rozmów z klientami, by (dosłownie i w przenośni) skrócić dystans.
Kolekcja Tuk jest jedną z najliczniej reprezentowanych w całym portfolio Paged. W tym roku wspólnie z jej autorem, Nikodemem Szpunarem, postanowiono dodatkowo ją rozbudować. Nie „rozszerzyć” o kolejny fotel, a dobudować kolejne kategorie produktowe, zachowujące charakterystyczny styl tej rodziny. W ten sposób, cztery nowości zostały wprowadzone do kolekcji mebli zbudowanych na planie charakterystycznego sześciokąta.
Lata 60. i 70. ubiegłego wieku były dla polskiego wzornictwa i fabryk bardzo trudnym czasem. Ze względu na podział świata na dwie strefy wpływów, Polska była praktycznie odcięta od świata Zachodu. Zdobywanie nowoczesnych technologii, materiałów czy choćby wymienianie się doświadczeniami było praktycznie niemożliwe. Kreatywność projektantów oraz duże ilości precyzyjnej, żmudnej, ręcznej pracy musiały wystarczyć, by produkować wygodne i piękne meble. Wiele modeli, powstałych w tym czasie, było doskonałych i pod wieloma względami wyprzedzały swoją epokę. Część jednak nigdy nie została zaprezentowana poza granicami kraju. Kolekcja Heritage ma przywrócić im zasłużoną sławę.
Model B-6210 to precyzyjnie wystylizowane oparcie, precyzyjne i dyskretne łączenia elementów, przepiękne proporcje – ten fotel zachwyca detalami wykonania. Delikatne łuki siedziska i oparcia są wizualnie balansowane przez stanowczo rozstawione, proste nogi.
B-5860 to natomiast fotel klubowy o charakterystycznej dla polskiego wzornictwa lat 60. wyraźnej ramie zewnętrznej i elementach toczonych, z których wykonano nogi oraz podpórki do podłokietników. Tylne nogi są lekko odchylone na zewnątrz, co pozwala użytkownikowi wygodniej się rozsiąść, podczas gdy delikatny łuk deski oparciowej owija się wokół pleców.
Więcej na: www.embracenewforms.com