Gen kreatywności na światowej wystawie

Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace, pod hasłem „Dziedzictwo, które napędza przyszłość”, opowie o polskiej tożsamości, w której tradycja łączy się z nowoczesnością. Wystawa trwać będzie sześć miesięcy – od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku.

Areną prezentacji polskiej ekspozycji będzie pawilon o powierzchni blisko 1000 m kw., którego projekt zrealizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z szerokim gronem twórców.

Architektoniczną koncepcję opracowali Alicja Kubicka i Borja Martínez z pracowni Interplay Architects, opierając ją na drewnie i formie bryły nawiązującej do fali polskiej kreatywności i innowacyjności, rozchodzącej się poza granice kraju.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Stałą wystawę przygotowuje zespół kuratorski, w skład którego wchodzą Monika Brauntsch, współtwórczyni marki Kafti i Fundacji The Spirit of Poland, Ewa Kierklo i Stanisław Kempa z pracowni Gdyby, oraz Wiesław Bartkowski – badacz systemów złożonych i projektant interakcji. Bartkowski był również finalistą konkursu na wystawę w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji.

– Nad koncepcją pracowaliśmy projektowo. Zbudowaliśmy mapę zagadnień, które zawarte były w koncepcji, a także tych, które mogą być interesujące z perspektywy budowania instalacji i ścieżki zwiedzania. Przede wszystkim musieliśmy je dogłębnie zrozumieć. To sytuacja, w której nie wystarcza dobry research – trzeba było uchwycić w każdej z tych dziedzin czy obszarów coś wyjątkowego, co będzie można przekuć na ciekawe doświadczenie. Eksplorując kolejne wątki, szukaliśmy ekspertek, ekspertów, artystek i artystów, z którymi rozmawialiśmy o naszych pomysłach – podkreśla zespół kuratorski.

Pawilon Polski na Expo 2025

Odwiedzający w oryginalny sposób zapoznają się z lokalnymi ziołami i ich rolą w obszarze tematu zaproponowanego przez japońskich organizatorów Expo – „Ratowanie życia”.

– Szeroki wachlarz zastosowań właściwości użytkowych dzikich roślin, umożliwia pełne nadziei możliwości budowania zdrowych społeczeństw i zdrowej przyszłości dla nas wszystkich, co doskonale rezonuje z tematami zaproponowanymi przez Organizatorów Expo – tłumaczy Monika Brauntsch.

Goście będą mieli także okazję doświadczyć zmienności polskiego krajobrazu oraz bezpośrednio odczuć wpływ człowieka na jego kształtowanie. Całość dopełnią dźwięki inspirowane naturą oraz muzyką Fryderyka Chopina, kluczowej postaci w promocji polskiej kultury w Japonii.

Pawilon Polski na Expo 2025

Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace wprowadzi odwiedzających w świat aktualnych innowacji i przyszłych trendów. Zaprezentowane zostaną wybrane sektory polskiej gospodarki, szczególnie istotne dla wymiany gospodarczej z Japonią.

– Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai to wielka szansa na pokazanie Polski jako kraju nowoczesnego, z dynamicznie rozwijającą się gospodarką, która wdraża wiele innowacji i nowych technologii – mówi Jacek Tomczak, komisarz generalny sekcji polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai.

Przykłady polskich start-upów i uznanych firm ukażą, jak można budować gospodarkę opartą na równowadze, reagując na wyzwania związane z bezpieczeństwem żywności, dostępem do energii i surowców.

Instalacje oraz innowacyjne rozwiązania będą także manifestować polskiego ducha solidarności i „gen kreatywności”, łącząc tradycję z nowoczesną technologią.

– Używamy wszystkiego, co najbardziej fascynujące w świecie współczesnej techniki, od sztucznej inteligencji generującej obrazy nieistniejących krajobrazów, przez autorskie systemy mechatroniczne, które zagrają Chopina, po L-systemy konstruujące wyimaginowane rośliny – słowem dużo kreatywności – podsumowuje Wiesław Bartkowski.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kto się boi śmieci

Kto się boi śmieci

Warszawa | 3 listopada 2024

Felieton Przemo Łukasika o tym, jak mógł wyglądać pawilon polski na EXPO 2025

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy