10-metrowe ławki, które pojawiły się w ostatnich dniach przed ratuszem miasta Logrono – stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja, to dzieło polskiego projektanta, Pawła Grobelnego. Projekt powstał na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu Architektury i Designu Concentrico w Logrono, który poszukuje nowych funkcji i znaczeń w przestrzeni publicznej.
Sam budynek został zaprojektowany w latach 70. XX wieku przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo – laureata nagród m.in. Pritzkera i Mies van de Rohe. Minimalistyczne ławki zostały dopasowane do dekoracyjnych słupów zdobiących Ratusz, harmonijnie wpisując się w przestrzeń i stanowiąc jej funkcjonale uzupełnienie bez zbędnego przyciągania uwagi.
Plac i budynek są ze sobą bardzo powiązane, szczególnie poprzez rytmy i intuicyjność poruszania się po przestrzeni publicznej i budynku. – Brakowało mi jedynie w tym miejscu możliwości, aby usiąść na chwilę i odpocząć. Nie mogłem także w żaden sposób naruszyć budynku, który jest pod opieką konserwatorską, dlatego ławki z jednej strony okalają słupy, jednocześnie ich nie dotykając – dodaje projektant.
Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych oraz przestrzeni okalających budynki biurowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine przed Biblioteką Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense oraz przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Paryżu, Lyonie i Poznaniu. Był stypendystą Rządu Francuskiego w Paryżu, programu Casa de Velazquez – Academie de France w Madrycie oraz programu RU w Nowym Jorku. Obecnie prowadzi Pracownię Projektowania Przestrzeni Publicznej na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz gościnne wykłady w ramach studiów podyplomowych Total Design Management na zaproszenie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.