Czas rozpocząć odliczanie do 11. edycji festiwalu Gdynia Design Days. W dniach 6–15 lipca w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym Gdynia spotkają się przedstawiciele polskiej branży projektowej, przedsiębiorcy i pasjonaci dobrego wzornictwa. Hasło przewodnie „Error” to zaproszenie do wspólnego stawiania czoła wyzwaniom i poszukiwania niestandardowych rozwiązań.
Poznajcie najważniejsze idee GDD 2018, które wskazują scenariusze przyszłości. Czy wszystkie są pozytywne? Zdecydujcie sami.
Kontrola nad nadmiarem
Czy cyfrowe udogodnienia, do których mamy powszechny dostęp są odpowiednio wykorzystywane? Ile rzeczy potrzebujemy, żeby prowadzić szczęśliwe i zbilansowane życie? Gdzie postawić granicę i jak wiele może zdziałać design? Pytania te stanowią punkt wyjścia dwóch pierwszoplanowych wystaw GDD 2018. „Error. Czy chcesz kontynuować?”, kuratorowana przez Izabelę Bołoz, to wystawa prezentująca produkty dostępne na rynku w kontekście wpływu technologii na nasze codzienne życie. Wystawa – manifest „Overload / Przeładowanie” Doroty Stępniak to zbiór krytycznych projektów, mówiących o zachodzących zjawiskach społecznych, stając się swoistym „rachunkiem sumienia” prezentującym nasze współczesne podejście do życia.
Pomocna dłoń projektantów
Tworzenie innowacyjnych produktów polega na odpowiadaniu na realne potrzeby. Dziś świadomi projektanci i odbiorcy dobrze wiedzą, że design to nie tylko piękne przedmioty. „Empatia, teraz!” poświęcona będzie wzornictwu, które rozwiązuje reale problemy – kryzysy klimatyczne, malejące zasoby naturalne, migracje, braki socjalne i mieszkaniowe. Kuratorem wystawy jest Michał Bachowski. Na festiwalu będziemy mieli też okazję zobaczyć nowe sposoby wykorzystywania druku 3D. Ekspozycja „myHand” (zespół kuratorski: Monika Brauntsch, Dorota Kabała, Dorota Cetnarska, Michał Piasecki, Wiesław Bartkowski) pokaże w jakich sposób z nowych technologii korzystać mogą użytkownicy o nietypowych potrzebach, w tym osoby niepełnosprawne.
Młodzi, zdolni, odpowiedzialni
Jak co roku podczas festiwalu triumfy będą święcić młodzi projektanci. Już po raz 7. „Elle Decoration” pod mecenatem PPNT Gdynia Centrum Designu przyzna nagrody w konkursie „Młodzi na Start”. Projekty powstałe w odpowiedzi na hasło „Drugie życie mebla. Recykling – potrzeba czy trend?” będzie można oglądać na finałowej wystawie podczas GDD. Dyplomy najlepszych studentów zaprezentuje Wydział Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz poznańska School of Form.
Design i biznes w tandemie
W wypełnionym po brzegi tegorocznym programie znajdą się bogate merytorycznie wykłady i warsztaty, a także projekcje filmowe i dyskusje. Profesjonalistów zainteresują wydarzenia wzmacniające kompetencje zawodowe – „Design językiem Biznesu” oraz „Stwórz i sprzedaj” – skierowane do projektantów i przedsiębiorców. Harmonogram festiwalu podzielono na bloki tematyczne, w tym roku skoncentrowane wokół zagadnień: Error, Moda, Grafika, Wzornictwo, Miasto + Architektura i Wnętrza.
Narzędzia projektowe na co dzień
Czego od projektantów mogą uczyć się ci niezwiązani zawodowo z designem? Dobrego zarządzania czasem, nowych strategii działania i metodyk, które pomagają realizować plany od A do Z bez potknięć. Program GDD to także wydarzenia otwarte dla poszukują inspiracji do podejmowania nowych wyzwań, a także szukających twórczych i wartościowych sposobów spędzania wolnego czasu.
Dom Idei w „Riwierze”
Podczas Gdynia Design Days magazyn „Design Alive” stworzy nadmorską wersję Domu Idei, tym razem w miejscu o niezwykłej tradycji – Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera”. Pierwsza odsłona wydarzenia miała miejsce w willi fabrykanta i marszanda Henryka Grohmana podczas Łódź Design Festiwalu i została przyjęta, jako jedno z najciekawszych punktów ŁDF. Tym razem „Design Alive” odkryje przed nami miejsce, które powstało w 1923 roku jako jeden z najpiękniejszych obiektów naszego wybrzeża – hotel „Polska Riwiera” działający dziś jako klub Marynarki Wojennej.
Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu