Plakat Solidarności obok ikon designu w Muzeum Wiktorii i Alberta

Polski plakat i polskie plakietki Solidarności znalazły się na stałej ekspozycji w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie na wystawie najsłynniejszych projektów powstałych na świecie po 1945 roku. Prezentowane są pomiędzy największymi ikonami designu: fotelami Charles i Raya Eamesów, Pantonami, walkmanem Sony, czy radioodbiornikami Dietera Ramsa…

Wystawa prezentuje światowe wzornictwo (od krzeseł po iMaca) głównie przez pryzmat ważnego narzędzia odbudowy społecznej i gospodarczej po wojnie, szczególnie w zachodnich społeczeństwach. Pokazuje jak bardzo innowacyjni byli lub są pracujący po 1945 roku projektanci, którzy mimo iż czerpią ze zdobyczy technologicznych, to nie zapominają o dobrym rzemiośle. I tak, na wystawie oglądamy meble tworzone przez największe nazwiska światowego designu, ale też sprzęt elektroniczny Sony, Brauna czy Apple, który z biegiem czasu ulegał coraz większej minimalizacji.

W słynnym muzeum nie brakuje też polskich akcentów. W jednym z centralnych punktów wystawy zobaczyć można słynny plakat wyborczy Solidarności „W samo południe” z 1989 roku z postacią Gary’ego Coopera, autorstwa Tomasza Sarneckiego. W innym miejscu, w gablotce, oglądać można historyczne plakietki Solidarności z okresu PRL przekazane muzeum przez Marka Garzteckiego.

Wystawę oglądać można w sali 76 na na poziomie 3 Muzeum Wiktorii i Alberta. Więcej: www.vam.ac.uk

Plakat Solidarności Tomasza Sarneckiego

Pojawił się na ulicach miast, by nawoływać do wzięcia udziału w pierwszych częściowo wolnych wyborach – „W samo południe 4 czerwca 1989” uznawany jest przez Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie za jeden z najważniejszych plakatów XX wieku. Grafika autorstwa Tomasza Sarneckiego jest odniesieniem do słynnego westernu z 1952 roku, z Garym Cooperem w roli głównej. Na plakacie Cooper zamiast rewolweru ma jednak kartkę z napisem „Wybory” oraz logiem „Solidarności”. Plakat wydrukowano we Włoszech (z obawy, że w Polsce nikt nie zechce się tego podjąć) i rozwieszono wieczorem 3 czerwca, w przeddzień wyborów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: