Podróżujące targi Nomad, czyli wystawy przyszłości

Stworzony w 2017 roku przez Giorgia Pace’a i Nicolasa Bellavance’a-Lecompte’a koncept wystawienniczy –  targi Nomad to alternatywa dla standardowych targów sztuki i designu. Mniejsze, bardziej ekskluzywne i odbywające się w wyrafinowanych lokalizacjach targi zapewniają bezpośredni kontakt z artystami i projektantami.

Zamiast wielkich hal i tłumów zwiedzających na Art Basel, Frieze Art Fairs czy FIAC mamy tu szansę na bardziej kameralne doświadczenie. Wyróżnia je wyjątkowy dialog między sztuką, architekturą i designem. Dziewięć edycji targów Nomad odbyło się m.in. w St. Moritz, Monako, Wenecji oraz wirtualnie w Cannes.

Co roku ogłaszana jest nowa lokalizacja, na którą zapraszane są międzynarodowe galerie. Dzięki temu powstają niepowtarzalne wystawy w dobrze dobranych lokalizacjach architektonicznych skierowane do społeczności wymagających profesjonalistów.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Spotkanie ze sztuką i designem odbywa się w historycznych wnętrzach Chesa Planta w St. Moritz, w Villa La Vigie w Monako czy Palazzo Soranzo Van Axel w Wenecji. W każdej limitowanej edycji, trwającej od czterech do pięciu dni, wzięło udział cztery tysiące gości z całego świata.

Oprócz głównego wydarzenia Nomad może pochwalić się szczególnym programem dla VIP-ów, na który składają się rozmowy z projektantami i artystami, zwiedzanie lokalnych zabytków prowadzone przez architektów oraz możliwość obejrzenia prywatnych kolekcji.

– Każda edycja przyciąga wysokiej klasy kolekcjonerów, dzięki czemu uczestniczące w targach galerie zyskują cenne znajomości i w większości sprzedają wszystkie prezentowane prace. Nomad odbywa się w inspirującym, elitarnym kontekście i intymnym otoczeniu, dlatego jest wyjątkowym wydarzeniem w branży – wyjaśniają organizatorzy.

Kluczem do sukcesu jest skala. Artyści i projektanci są dostępni na miejscu, zwiedzają wystawy z resztą uczestników. Dobrze dobrana lista gości, niemal wyłącznie profesjonalni kolekcjonerzy, sprawia, że jest to prawdziwa uczta dla środowiska związanego ze sztuką i designem.

Targi Nomad

Targi Nomad. Alternatywa dla dużych wydarzeń

11. edycja odbyła się w St. Moritz w lutym 2023. Mottem wydarzenia był cytat z Henry Millera – „Celem człowieka nigdy nie jest miejsce, ale sposób widzenia rzeczy”.

Sztukę współczesną i kolekcjonerski design można było oglądać w hotelu Grace La Margna w stylu Art Nouveau w sercu St. Moritz.  Usytuowany tuż nad dworcem kolejowym w sercu St. Moritz i zaprojektowany przez znanego architekta Nicolausa Hartmanna, jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w okolicy.  

Niekonwencjonalna, różnorodna oferta targów Nomad poszerzyła się  tym razem o „Artists in Flux”, projekt kuratorski, stworzony we współpracy z Gucci, oscylujący wokół pojęć podróży i spotkania.  Wystawa zbiorowa prezentuje prace trzech artystów  – Yvesa Scherera, Loli Montes Schnabel i Tsherina Sherpy – pracujących w różnych mediach. W tegorocznej edycji ważną rolę odegrała także biżuteria, a także unikalne projekty ze szkła Murano, w tym bar, w którym goście mogli wypić koktajl w nocnym krajobrazie. 

Na granicy designu i sztuki

Nomad Capri 2023

Kolejna, dwunasta edycja targów Nomad odbyła się w lipcu 2023 w Certosa di San Giacomo, najstarszym zabytkowym budynku na wyspie Capri. Zbudowany w 1371 roku klasztor, zanurzony w szmaragdowozielonym krajobrazie, tuż nad poszarpanymi, skalistymi klifami, oferuje obłędny widok na Faraglioni i połyskujące Morze Śródziemne. Położony jest zaledwie kilka kroków od centralnego placu wyspy, La Piazzetta, wypełnił się niezwykłymi obiektami designu kolekcjonerskiego w najlepszym wydaniu. 

Pod sklepieniami krużganków, we wnętrzach i w ogrodzie ustawiono instalacje i projekty międzynarodowych artystów, projektantów i galerii z Paryża, Nowego Jorku, Wenecji, Rzymu, Mediolanu. Uwagę przyciągnęły prace rwandyjskiego artysty Cedrica Mizero, włoskiego projektanta Christian Pellizzari, czy amerykańskiego projektanta Mishy Kahna.

I tym razem wydarzenie miało na celu promocję tradycyjnego rzemiosła, oraz zrównoważonego podejścia w sztuce i projektowaniu. Według organizatorów kontynuacja i twórcze odrodzenie wielowiekowych tradycji i know-how, jako kontrapunkt dla masowej produkcji, pomagają tworzyć zrównoważoną przyszłość.  Sztuka, projektowanie i architektura mogą odegrać znaczącą rolę w ochronie środowiska.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artysta jest argumentem

Artysta jest argumentem

Bielsko-Biała | 13 września 2022

Wystawa poświęcona Andrzejowi Szewczykowi w Galerii Bielskiej BWA