Najlepsze filmy o architekturze i projektowaniu, idealne na wolny wieczór lub izolacyjny binge-watching. Sprawdźcie sami!
Rams
Przez ponad 50 lat działalności Dieter Rams stał się jednym z najbardziej wpływowych projektantów na świecie. Film „Rams” to jednak nie tylko portret wybitnego człowieka, ale również refleksja na temat konsumpcjonizmu, zrównoważonego rozwoju i przyszłości designu. Przeprowadzony w 2008 roku wywiad był pierwotnie podyktowany kręceniem innego filmu dokumentalnego – „Objectified”. 87-letni Rams, z natury ceniący prywatność, udostępnił jednak nieznane dotąd szerszemu gronu informacje o swoim życiu i pracy co sprawiło, że Gary Huswit zdecydował się stworzyć osobny materiał tylko o nim.
Uzdrowisko. Architektura Zawodzia
www.youtube.com/Uzdrowisko.Architektura Zawodzia
Dla jednych arogancki akt w pejzażu, dla innych ikoniczne dzieło światowej architektury. Kompozycję ustrońskiej dzielnicy Zawodzie stworzył duet znamienitych śląskich architektów – Henryk Buszko oraz Aleksander Franta. Film to piękna wizualnie polemika na temat własności krajobrazu oraz odpowiedzialności za dziedzictwo jako dobro wspólne. Czy twór człowieka, jakim jest architektura, może w zgodzie koegzystować z otaczającą ją naturą? Czy wszystko, co wybudowano w okresie PRL-u musi oznaczać coś gorszego, kojarzonego tylko z odcieniami szarości? Film „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” stara się odpowiedzieć na te pytania, opierając się na przykładzie dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu.
Moriyama-San
www.vimeo.com/ondemand/moriyama
Wielokrotnie nagradzana produkcja poświęcona jest współczesnej architekturze. Twórca filmu, Ilia Beka, w wyjątkowy sposób opowiada o wiodącym pustelniczy tryb życia mieszkańcu Tokio, którego dom stanowi swoistą enklawę ciszy i spokoju pośrodku gwarnego miasta. Fabuła stanowi doskonałe tło do rozważań na temat japońskiej architektury jak również namawia do refleksji na temat kondycji współczesnej architektury oraz jej społecznego oddziaływania.
Marzycielki miast
Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown jako kobiety-pionierki kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce, współpracując z największymi nazwiskami architektury, jak Mies van der Rohe, Le Corbusier, Louis Kahn czy Robert Venturi. Mimo podeszłego wieku wciąż aktywnie działają na rzecz stworzenia miasta inkluzyjnego i otwartego na potrzeby człowieka.
Architecture of Infinity
www.vimeo.com/ondemand/architectureofinfinity
Poprzez wywiady z Peterem Zumthorem, Álvaro Sizą, Jamesem Turrellem i Cristiną Iglesias, Christoph Schaub bada losy architektury sakralnej zastanawiając się jak duchowość i transcendentność wpływa na proces projektowania.
Abstrakt: sztuka designu
Wychodząc naprzeciw odbiorcom Netflix postanowił podzielić się dostępem do części swoich produkcji za pomocą platformy You Tube. Wśród udostępnianych seriali jest i propozycja dla fanów wzornictwa — serial dokumentalny „Abstrakt: sztuka designu”. Filmy koncentrują się na procesie twórczym i tym, jak pomysły wpływają na otaczający nas świat. Analityczna forma pozwala przyjrzeć się jak wizje przeistaczają się w realne zmiany dotykające naszej codzienności. Wśród przedstawionych postaci znajdują się m.in.: Paula Scher – amerykańska graficzka, Ilse Crawford – brytyjska projektantka wnętrz, Ralph Gilles – kanadyjsko-amerykański projektant samochodów, związany z marką Chrysler oraz Tinker Hatfield – amerykański designer, znany przede wszystkim z kultowych projektów obuwia dla Nike.
Unfinished Spaces
www.itunes.apple.com/unfinished-spaces
Film Alysy Nahmias i Benjamina Murraya to przekrój wywiadów z architektami odpowiedzialnymi za projekt Państwowych Szkół Artystycznych Kuby. Film opowiada dramatyczną historię szkół od momentu ich założenia do ich ostatecznego porzucenia i popadnięcia w ruinę. Przedstawia również ich aktualne losy oraz niedawne starania o przywrócenie ich świetności.
City Dreamers
www.vimeo.com/ondemand/citydreamers
Joseph Hillel w odważnym dokumencie śledzi losy czterech kobiet zajmujących się architekturą, urbanistyką i architekturą krajobrazu. Film bada, w jaki sposób Phyllis Lambert, Denise Scott Brown, Cornelia Hahn Oberlander i Blance Lemco van Ginkel wpłynęły na strukturę miasta i jak wyglądają ich doświadczenia z pracy w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn.
Można panikować
Poruszający film „Można panikować” na temat zmian klimatycznych w Polsce jest od 1 czerwca dostępny w otwartym kanale na YouTube. Pewnego dnia, Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych mieszkający w Warszawie, zobaczył w telewizji prof. Malinowskiego, który wypowiadał się o zmianach klimatycznych. Profesor zainspirował Jonathana do zrealizowania filmu, który stał się opowiadaniem o niedawnej przeszłości, teraźniejszości i najbliższej przyszłości Polski z perspektywy konkretnego człowieka – naukowca, profesora fizyki zajmującego się klimatem.
Barbicania
www.vimeo.com/ondemand/barbicania
Film Ili Bêki i Louise Lemoine z 2014 roku przedstawia architekturę kultowej dzielnicy Barbican Centre w centralno-wschodniej części Londynu. To podróż po losach brutalistycznej architektury, doświadczeniach tutejszych mieszkańców. To też próba zbadania co sprawiło, że to właśnie to miejsce zyskało status architektonicznej ikony.
Eames: The Architect & The Painter
www.itunes.apple.com/eames-the-architect-and-the-painter
Charles i Ray Eames to zdecydowanie jedni z najbardziej wpływowych projektantów XX wieku. Film wyreżyserowany przez Jasona Cohna i Billa Jersey’a przedstawia dogłębne spojrzenie na wpływ duetu projektantów na powojenną kulturę amerykańską i ujawnia szczegóły ich burzliwego małżeństwa.
Dla spragnionych dalszej inspiracji polecamy Dwadzieścia filmów z najlepszymi wnętrzami vintage, gdzie wraz z showroomem Patyna stworzyliśmy listę obejmującą najciekawsze filmy w stylu vintage.