Purpura to polska marka kafli cementowych, które zgodnie z tradycją są wytwarzane całkowicie ręcznie. W manufakturze pod Warszawą z rąk rzemieślników wychodzą zarówno wielobarwne patchworki, jak i klasyczne posadzki przypominające te ze starych dworków.
Technologia wytwarzania kafli cementowych dotarła na ziemie polskie z Francji i Hiszpanii w połowie XIX wieku. Przez lata pięknymi mozaikami ozdabiano podłogi eleganckich kamienic i dworków. Niestety, wraz z wybuchem I wojny światowej zaniechano produkcji kafli, a sama technologia ich wytwarzania uległa zapomnieniu. Pozostałością tej tradycji są posadzki, które z rzadka możemy jeszcze podziwiać w starych budynkach – kafle, choć nadszarpnięte zębem czasu, wciąż prezentują się efektownie. To właśnie jeden z nich, przypadkowo znaleziony przez właścicielkę w dworku na Mazowszu, stał się przyczynkiem do powstania manufaktury. W Purpurze wskrzeszono dawną tradycję wytwarzania kafli cementowych, wzbogacając ją o współczesne wzornictwo. Tutaj, w przeciwieństwie do taśmowej produkcji, każdy kafel powstaje oddzielnie. Dzięki temu jest jedyny w swoim rodzaju, a nieznaczne różnice między płytkami w kolorze lub wzorze dodają produktom Purpury niezwykłego uroku.
Inspiracją dla widocznych na kaflach dekorów są historyczne ornamenty oraz współczesny design. Geometryczne wzory w stylu op-art stworzył dla Purpury szwedzki projektant Martin Björnson. Polska projektantka Paulina Matusiak przygotowała kafle inspirowane folklorem i konstruktywizmem. Z kolei pomysł na najnowszą kolekcję powstał w zespole Purpury. Jej nazwa – Abecedarium – oddaje w pełni charakter projektu. Jest to pierwsza w Polsce kolekcja kafli cementowych, która wykorzystuje wyłącznie elementy typograficzne. Z płytek można stworzyć dowolny napis: hasło, nazwę marki czy ulubioną sentencję.
Kafle Purpury są wytwarzane w żeliwnej formie zgodnie z recepturą zaczerpniętą od hiszpańskich rzemieślników, u których terminowała właścicielka manufaktury. Do ich produkcji używa się wyłącznie naturalnych surowców: cementu portlandzkiego, włoskiego marmuru i piasku. Najpierw rzemieślnik umieszcza w formie wzornik, który wypełnia płynną masą marmurowo-cementową – każde pole w wybranym kolorze. Gdy wszystkie pola są wypełnione, wzornik jest wyciągany, a powierzchnia kafla jest posypywana mieszaniną cementu i piasku. Tak przygotowaną płytkę umieszcza się pod prasą. Sprasowany z siłą kilkudziesięciu atmosfer kafel schnie następnie przez cztery tygodnie w suszarni.
Więcej na: www.purpura.eu