Polska na Expo 2020 w Dubaju. Kreatywność inspirowana naturą

Choć przełożone o rok i wciąż objęte pandemicznymi obostrzeniami Expo 2020 w Dubaju (1 października 2021 – 31 marca 2022)  to najważniejsze gospodarcze wydarzenie na świecie porównywalne pod względem rozmachu do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata w piłce nożnej czy największych festiwali kulturalnych.

Zrzeszający blisko 2500 firm oraz obejmujący przestrzeń ponad 2000 m kw. Pawilon Polski to jedna z najbardziej spektakularnych interpretacji motywu przewodniego wydarzenia, jakim jest troska o naturę. Bazą stworzonej przez projektantów z polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner ekspozycji stała się drewniana konstrukcja oraz przypominająca gromadę ptaków rzeźba kinetyczna.

W ramach pięciu segmentów tematycznych, na które podzielono pawilon, przez cały czas organizowane są wydarzenia towarzyszące – m.in. fora biznesowe, recitale chopinowskie oraz wystawy. Dyrektor artystyczną jednej z nich była znana polska projektantka i kuratorka wielu wystaw, Dorota Koziara. Trwająca od 18 listopada do 1 grudnia wystawa „Creative by nature” objęła zarówno sztukę współczesną, design jak i innowacyjne produkty z różnych dziedzin życia.

Kuratorka opisuje wystawę jako prezentację wybranych, najbardziej interesujących i innowacyjnych produktów polskiej produkcji, zarówno przemysłowej, jak i rzemieślniczej. Inspiracją dla powstania wielu z nich było szeroko rozumiane piękno natury. – Design wszystkich zaprezentowanych produktów jest oparty na współczesnej interpretacji tradycyjnych technik rzemieślniczych, w których podstawą jest wykorzystywanie naturalnych materiałów – mówi Koziara.

Wśród zaprezentowanych projektów znalazły się projekty takich marek jak m.in. PESA, Sunreef Yachts, Nestmedic, HealthUp, Noti, Comforty, Krosno Glass, Lubiana, Tubądzin czy Hushoffice. Polskich artystów reprezentowali natomiast Paweł Totoro Adamiec oraz fotograf Maciej Mańkowski.

Expo 2020 w Dubaju

Wystawa światowa (w skrócie Expo) – to nazwa cyklicznych ekspozycji prezentujących dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Jednostką organizacyjną Expo jest działające od 1928 roku Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych. Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 w Londynie, natomiast dwie kolejne w 1798 i 1802 w Paryżu.

Organizatorzy i uczestnicy kolejnych edycji prześcigają się nie tylko w zakresie skali wydarzenia, ale również prezentowanych innowacji. To właśnie z myślą o wystawie w 1889 roku zbudowano wieżę Eiffla.

Tegoroczna edycja po raz pierwszy w historii odbyła się na Bliskim Wschodzie. Kolejne odbędą się w Buenos Aires (w 2023 roku) oraz w Osace (w 2025 roku).

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kto się boi śmieci

Kto się boi śmieci

Warszawa | 3 listopada 2024

Felieton Przemo Łukasika o tym, jak mógł wyglądać pawilon polski na EXPO 2025

Wizjonerka z Dubaju

Wizjonerka z Dubaju

Dubaj | 7 lipca 2024

Mieszkająca od 18 lat w emiratach architektka Agata Kurzela w rozmowie z „DA”

Zawsze miałam misję

Zawsze miałam misję

Mediolan | 17 stycznia 2024

Projektantka Dorota Koziara to prawdziwa osobowość polskiego designu