Polska plantacja w Chinach

Szanghaj | ŁUKASZ POTOCKI

4 marca 2015 | Design | Rzeczy |

Instalacja Plantacja Alicji Patanowskiej, młodej polskiej artystki mieszkającej w Londynie, została zakupiona przez Muzeum Szkła w Szanghaju. Instalacja Plantacja zostanie oficjalnie dołączona do kolekcji stałej muzeum w kwietniu, podczas otwarcia wystawy „Keep it Glossy” w Szanghaju.

Jest to kolejny międzynarodowy sukces Patanowskiej, której prace cieszą się ostatnio niesłabnącą popularnością na całym świecie. Oprócz sukcesu w Chinach, Plantacja zakwalifikowała się do sekcji Talents targów Ambiente we Frankfurcie nad Menem, została też wybrana przez Międzynarodowe Muzeum Ceramiki w Faenzie do wzięcia udziału w 49. Międzynarodowym Biennale Ceramiki, oraz została zakupiona przez prywatnego kolekcjonera sztuki z Wielkiej Brytanii. Zobaczyć ją będzie można także w Baku oraz Sankt Petersburgu.

Plantacja powstała z potrzeby znalezienia nowego, niezwykłego, niemal symbolicznego zastosowania tego, co zostało porzucone. Powstałe w ten sposób obiekty ceramiczne umieszczone w zwykłych szklankach służą do domowej hodowli roślin. Dzięki przemyślanej konstrukcji, instalacja pozwala na obserwację nie tylko łodyg i liści hodowanych roślin, ale całego procesu wzrostu, łącznie z korzeniami.

Tworząc tę instalację, Patanowska spędziła miesiąc przeczesując wczesnym rankiem ulice Londynu w poszukiwaniu porzuconych szklanek i kieliszków. Znajdowane przez nią nieuszkodzone naczynia są świadkami niedopuszczalnej rozrzutności, która stała się normą we współczesnym świecie. W ten sposób artystka zwraca naszą uwagę na powszechny problem niezaspokojonej chęci nabywania rzeczy, która jest silniejsza nawet od chęci posiadania.

Alicja Patanowska zajmuje się sztuką i designem. Ukończyła wydział ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Wydział Ceramiki i Szkła Royal College of Art w Londynie. Pracowała m.in. w Polsce, Finlandii, Estonii, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii, również w fabrykach szkła i porcelany. Patanowska czerpie inspirację z samego procesu twórczego, a jej ulubionymi mediami są ceramika i szkło. W swojej pracy artystycznej łączy rękodzieło z nowymi technologiami, nie zapominając jednak o ludziach i ich potrzebach. Jako artystka, tworzy sztukę, która nie jest pozbawiona walorów użytkowych, a jako dizajner – projektuje obiekty użytkowe o walorach artystycznych. Znakiem rozpoznawczym artystki są nietypowe połączenia – materiałów, pomysłów, zastosowań i znaczeń.

Więcej na: www.patanowska.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: