W starym spichlerzu

Dwupoziomowy lokal w starym spichlerzu, piękne drewniane belki, widoczna fragmentami stara cegła. Choć taka baza brzmi jak marzenie, w miarę upływu czasu poprzedni właściciele modyfikowali wnętrze po swojemu – niekoniecznie z sukcesem.

W końcowym efekcie do powstałego wizualnego chaosu przyczynił się również m.in. trawertyn na podłodze, ozdobne kamienie na kominku, żółte tynki czy drewniane meble o mocnym usłojeniu.

– To, co zastaliśmy określiliśmy żartobliwie mianem „polskiej Prowansji” – podsumowuje ze śmiechem Aleksandra Majdzik członkini zespołu Znamy się.

Oprócz gruntownych zmian stylistycznych na 170 m kw. dostosowania do potrzeb nowych mieszkańców wymagał również układ pomieszczeń.

– Naszym celem było uporządkowanie i ujednolicenie przestrzeni, aby stanowiła jedynie tło, tak aby na pierwszym planie znalazła się konstrukcja budynku – tłumaczy projektantka. – Układ ścian został uporządkowany, wszelkie zakamarki zniknęły, ściany zostały pomalowane na biało a trawertyn na podłodze zastąpiła posadzka żywiczna w kolorze jasno-szarym.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

W ferworze wprowadzania unowocześnień nie można było również zapomnieć o odpowiedniej ekspozycji oraz odświeżeniu starej tkanki – drewnianej konstrukcji spichlerza, ceglanych ścian i białych tynków. Aby złagodzić kontrast pomiędzy starym a nowym drewniane meble o rzeźbionych frontach pomalowano na biało a nowa, żywiczna posadzka pozwoliła wizualnie wyciszyć przestrzeń.

Jednocześnie, w kontrze do tego uporządkowania, wprowadzone unowocześnienia podkreślono mocnymi, geometrycznymi plamami koloru. Czytelne linie podziału w tym wypadku zadziałały na korzyść zarówno eksponując odnowione elementy jak i zachęcając do eksplorowania nowości.

Nie można oprzeć się wrażeniu, że na jednolitym tle żywe kolory wyglądają jak obrazy zawieszone w galerii. Zgodnie z ideą przyjętą przez projektantkę meble są tu zdefiniowane jako elementy ekspozycji z wyraźnym kolorem, który zawsze występuje w formie wklęsłej albo wypukłej. Przykładowo regał na książki stanowi mocną plamę koloru i jest zagłębiony na tle białej ściany. Jest jak duży kwadratowy obraz. Elementy wypukłe natomiast to meble wolnostojące, np. sofa w mocnym kolorze o zwartym kształcie. Dopełnieniem tej graficznej zabawy są czarne linie, które we wnętrzu są lampami liniowymi na wysięgnikach.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Vintage na poddaszu

Vintage na poddaszu

Wrocław | 14 stycznia 2025

Tak na 60 metrach we Wrocławiu urządziła się para kolekcjonerów designu!

Dębowa odyseja

Dębowa odyseja

Wrocław | 10 stycznia 2025

Odkrywamy sekrety kompaktowego mieszkania we Wrocławiu

Nowe życie w starych murach

Nowe życie w starych murach

Wrocław | 24 października 2024

Zabytkowe mieszkanie zamieniło się w tętniące życiem biuro i przestrzeń warsztat

Odrodzona elegancja

Odrodzona elegancja

Wrocław | 23 października 2024

Zwiedzamy niezwykłą willę na wrocławskim Zalesiu proj. pracowni Na Antresoli