Alicja Strzyżyńska w prestiżowej galerii Rossany Orlandi w Mediolanie

Po raz pierwszy od chwili otwarcia własnego studia projektowego Alicja Strzyżyńska zaprezentuje swoje prace, i to od razu w prestiżowej galerii Rossany Orlandi podczas Tygodnia Designu w Mediolanie. Stworzone przez nią projekty będą częścią wystawy RO Collectible Design”, która skupia ekskluzywne prace wschodzących talentów z całego świata.

Galeria przy Matteo Bandello 14/16 skupia awangardę światowego projektowania. Podczas targów designu odwiedza się ją dla klimatycznych wystaw urządzonych w każdym zakamarku wiekowej kamienicy i jej podwórkach. Spazio działa trochę jak konceptualny sklep, jednak podczas targów żyje przede wszystkim unikalną sztuką i designem. To tutaj natrafimy na prace młodych projektantów i artystów z całego świata starannie wyselekcjonowane przez Rosanę Orlandi, kultową  mediolańską postać, słynną łowczynię młodych talentów (zawsze w okularach swojego projektu, zawsze uśmiechnięta, zawsze z papierosem).

Teraz swoje prace pokaże tu Alicja Strzyżyńska, polska projektantka i architektka wnętrz, na co dzień mieszkającą w Amsterdamie. W galerii zaprezentuje trzy kolekcje: Living Forms, Kadō oraz Formy.

Alicja Strzyżyńska

Living Forms

Główna kolekcja, z jaką projektantka odwiedzi Mediolan, to powstałe w duchu mindfulness obiekty mające za zadanie zapewniać wsparcie m.in. podczas walki z lękiem i depresją. Ręcznie rzeźbione lampy umożliwiają skupienie się na chwili obecnej za sprawą gry światła, która pomaga w odnalezieniu wyciszenia i wewnętrznego spokoju.

Lampy zawierają ukryte źródło światła, które rozprasza się i odbija na ich wewnętrznej powierzchni. Formy, jakie przybrały są wynikiem inspiracji twórczością modernistycznego filozofa Henri Bergsona. W jego metodologii intuicja jest wytworem naszego organizmu, a więc i natury. Podążanie za nią pozwala widzowi odkryć pierwotne emocje. Kolekcja wykonano z pigmentowanego gipsu, eksperymentując z tradycyjnymi technikami rzeźbienia. Dzięki tej metodzie Alicja była w stanie stworzyć tekstury zbliżone do naturalnych wzorów, które są różnorodne i nieprzewidywalne.

Alicja Strzyżyńska

Kadō

Kadō ( jap. droga kwiatów) to kolekcja inspirowana japońską sztuką układania kwiatów – ikebana. Po dwuletnim pobycie w Japonii i poznaniu tamtejszej metodologii projektowania, Alicja stworzyła serię ręcznie rzeźbionych wazonów, eksperymentując z ich kształtami tak, aby pozwoliły na różne możliwości aranżacyjne roślin. Główną ideą kolekcji jest umożliwienie duchowej wymiany między człowiekiem a naturą. Wazony służą jako organiczne płótno, na którym można pokazać za każdym razem inną, nową opowieść wypełnioną kwiatowymi kompozycjami. Obiekty wykonane są z gliny szamotowej i dostępne w dwóch wariantach – bez oszklenia oraz z matową, przezroczystą glazurą co pozwala dostrzec naturalną fakturę ceramiki.

Alicja Strzyżyńska

Forms

Rzeźby są wynikiem poszukiwania równowagi, harmonii i wyciszenia. Przybrane przez nie formy są wynikiem eksploracji asymetrycznej równowagi – artystkę zafascynował kontrast pomiędzy brakiem symetrii a poczuciem stabilności. Abstrakcyjne kształty powstały z  połączenia linii organicznych i prostych a celem było uzyskanie form i kompozycji, które nie zaburzają otoczenia, ale będą z nim harmonijnie współgrać.

Alicja Strzyżyńska

Alicja Strzyżyńska

Jest projektantką i architektką wnętrz. Na co dzień mieszkającą w Amsterdamie. Ukończyła studia magisterskie w zakresie projektowania produktu i komunikacji wizualnej na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po studiach pracowała w Tokio, następnie w Amsterdamie, gdzie rok temu otworzyła własne studio. W swojej twórczości nieustannie eksperymentuje z funkcjonalnością rzeźby i narracją mebli. Inspiracją do podążania akurat taką ścieżką były jej własne korzenie i postać dziadka – artysty rzeźbiarza. Podstawowym mottem jej studia jest wellbeing ( ang. dobre samopoczucie). Obecnie eksperymentuje z emocjonalnym połączeniem pomiędzy obiektem a użytkownikiem, zrównoważonymi materiałami oraz inkluzywnością. Nieustannie poszukuje przy tym doświadczenia intymności – metafizycznej więzi między człowiekiem a przedmiotem.

„Na skrzyżowaniu designu i sztuki”, 4-12 września 2021, godz. 9.00-20.00, Galeria Rossana Orlandi, Via Matteo Bandello 14, Mediolan, wstęp wolny

Mediolan 2021 Supersalone. Początek targowej rewolucji

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom z sercem ze złota

Dom z sercem ze złota

Mediolan | 17 października 2024

Ten mediolański apartament to luksusowy górski domek w miejskim wydaniu!

Córka wielu czarownic

Córka wielu czarownic

Mediolan | 21 września 2024

Sara Ricciardi to niezwykły głos nowej generacji włoskiego designu