Tym razem głos oddaliśmy czytelnikom. Oni zaś ochoczo wskazali nam swoje ulubione polskie ilustratorki i ilustratorów. Podziwiajcie razem z nami!
Nastka Drabot
Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. Obecnie pracuję w Warszawie jako graficzka freelancerka oraz projektantka wnętrz i tworzy wizualizacje w naekoINTERIORS, choć w swojej karierze była również graficzką w Instytucie dla Zjednoczonej Europy, stażystką architektoniczną w Juvenes Projekt i JEMS Architekci, oraz architektką w biurze projektowym Z3Z Architekci. Uwielbia muzykę i taniec irlandzki oraz całą zieloną Irlandię. W pracy towarzyszy jej muzyka filmowa, Nick Cave, The National i podcasty kryminalne. Po pracy sięga po książki Agathy Christie i gra w Heroesy.
Emilia Dziubak
Urodzona 20 września 1982 roku w Dęblinie, polska ilustratorka, autorka książek dla dzieci, związana z Poznaniem. W 2010 roku ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zajmuje się głównie ilustracją książkową i prasową. W swoim dorobku ma ponad 50 książek dla dzieci jako autorka lub współautorka. Należy do ścisłej czołówki ilustratorów polskich młodego pokolenia, dwukrotnie otrzymała nominacje w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Jest również laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2014 r.
Justyna Frąckiewicz
Rodowita warszawianka, rocznik ’90. Ilustratorka, specjalizuje się w ilustracji prasowej i komercyjnej. Projektuje plakaty muzyczne, filmowe oraz eventowe. W swoich pracach nawiązuje do stylistyki retro z użyciem przygaszonych kolorów i tekstur. Rysowała m.in. dla Netflixa, Medicine, „Gazety Wyborczej” oraz „Forbes”, stale współpracuje z „Pismem. Magazynem Opinii”.
Jakub Kamiński
Urodzony w 1986 roku, polski grafik i ilustrator, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wystawy z jego grafikami prezentowane są w całej Polsce, a także za granicą. Jest laureatem wielu konkursów, w tym Festiwalu Filmowego „Offeliada”, warszawskich „Leica Street Photo” i „Polska ulicznie”, a także nagrody za plakat „Polska 2018” podczas konkursu „Po co nam wolność?” w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu.
Marcin Piwowarski
Urodził się w 1972 roku w Kiecach. Malarz abstrakcjonista i ilustrator blisko 150 książek dla dzieci. Współpracuje z czołówką polskich i zagranicznych wydawnictw (ADPS Anno Domini Publishing, Pearson, Pixal Pacific, Bazar Tales AS), wyróżniając się bardzo charakterystyczną kreską i kreatywnym poczuciem humoru. Jako jedyny spośród polskich twórców stworzył ilustracje do zbioru baśni „Eventyr fra jordens hjerte” pod patronatem Księżniczki Marthy Louise z Norwegii. Mieszka w Polsce z trójką dzieci i jedną żoną.
Krzysztof Plebankiewicz
Fotograf i grafik, z wykształcenia archeolog. Fotografuję od lat 90. Pierwsze zdjęcia opublikował w książkach wydawnictwa Arkady i kolorowych tygodnikach, z których najbardziej znany był przewodnik telewizyjny „Antena”. Przez wiele lat był głównym fotografem magazynów: „Media i Marketing Polska” oraz „Charaktery”. Współpracował także z magazynami muzyczno-kulturalnymi: „Machina”, „XL”, „Laif” i wieloma innymi. Współpracuje z wieloma organizacjami i fundacjami w tym Międzynarodowym Stowarzyszeniem Reklamy, Centrum im. Profesora Bronisława Geremka, OMD, Banku BPS S.A, Ciema City (New Age Media), Uniwersytetem Warszawskim i Starcomen. Autor kilku książek.
Maria Regucka
Urodziła się i mieszka w Krakowie, choć w dzieciństwie spędziła parę lat życia w Kazachstanie. Rysowniczka, ilustratorka, artystka wizualna. Współpracowała między innymi z takimi firmami, jak Puma czy Rossmann. Choć najczęściej pracuje na indywidualne zlecenia, jej prace były również publikowane w „Newsweeku”, magazynie „Pismo” czy miesięczniku „Znak”. Projektuje również murale, okładki oraz inne ilustracje użytkowe.
Weronika Siwiec
Dyrektor artystyczna, projektantka i ilustratorka, urodzona w Warszawie i zamieszkała w Amsterdamie. Jej sztuka – podobnie jak jej włosy – żyje całkowicie własnym życiem. Tematycznie najczęściej sięga po tematy związane z mitami i legendami, jednak szczególną uwagę w każdej opowieści przykłada do obecności kobiecego pierwiastka. Współpracowała m.in. z Penguin Random House, Netflix, Goop, Elle, Gymshark oraz muzeum Rembrandthuis w Amsterdamie.
Marianna Sztyma
Urodzona w 1973 roku, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z grafiki warsztatowej zrobiła u profesora Tadeusza Jackowskiego. Zajmuje się ilustracją prasową i ilustracją książkową, głównie dla dzieci. Maluje obrazy, rysuje komiksy, projektuje okładki i książki. Za swoje ilustracje kilkukrotnie była wyróżniana w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY i konkursie Najpiękniejsze Książki Roku organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Mieszka w małej wiosce na Dolnym Śląsku. Współzałożycielka nieformalnej grupy Pol_Sztyma_Wolna.
Jakub Zasada
Rocznik 1985. Ukończył Studium Kształcenia Bibliotekarzy i Animatorów Kultury SKiBA, Kolegium Nauczycielskie im. Grzegorza Piramowicza oraz polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem ponad 200 plakatów, przede wszystkim do filmów niezależnych oraz wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, a także lokalnych i społecznych inicjatyw. Brał udział w wielu indywidualnych oraz zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Współpracuje m.in. z Wrocławską Galerią Polskiego Plakatu, Dydo Poster Gallery oraz różnymi instytucjami kultury, a także organizacjami pozarządowymi. Inicjator Dolnośląskiej Giełdy Fonograficznej, współzałożyciel grupy filmowej Hafciarka. Aktualnie udziela się również w zespole Zdrój, który jest częścią muzycznego kolektywu Salka CRK. Mieszka i pracuje na Księżu Małym we Wrocławiu.