Współcześnie moda staje się środkiem przekazu bardziej niż kiedykolwiek. Nie tylko w kwestii wzorów, ale również historii, które opowiada. Przywraca na salony niewykorzystany potencjał polskiego folkloru, promuje indywidualizm, zachęca do życia w zgodzie ze sobą. Polskie marki modowe biorą na tapet również temat ekologii udowadniając, że można być stylowym nie przyczyniając się do niszczenia środowiska.
Aurelia & Frauen
Siostrzany duet projektantek w jesienno-zimowe miesiące postawił na wygodę w skandynawskim stylu, poszukując nowych definicji kobiecości. Oprócz oversize’owych sukienek i vintage’owych wełnianych kamizelek w kratkę vichy nie zabrakło również znaku rozpoznawczego marki – kimon o pudełkowym fasonie przyozdobionych fenomenalnymi ilustracjami Anny Rudak.
Islands
Nowa kolekcja Ewy Zwolińskiej to wynik połączenia zachwytu nad właściwościami jedwabiu i miłości do natury. Ręcznie malowane przez projektantkę apaszki, chusty i kimona wykonano z ekologicznego jedwabiu Ahimsa Silk. Powstaje on w innowacyjnym procesie, podczas którego jedwabniki samoistnie opuszczają kokony, gdy dojrzeją, po czym odlatują jako ćmy. Wiele wzorów z kolekcji to pojedyncze unikaty, część zaś powstała na indywidualne zamówienie. Dzięki temu każdy przedmiot jest niepowtarzalny.
Mawo
Sergiusz Zieciak wraz z Marią Zakrzewską stworzyli markę Mawo jako odpowiedź na potrzebę połączenia zrównoważonego rozwoju z atrakcyjnym i ponadczasowym wyglądem. Natchnienie przyniosło im kultowe zdjęcie Ziemi („Pale Blue Dot”) – wykonane w 1990 roku przez sondę Voyager 1 opuszczającą Układ Słoneczny. Kosmiczna inspiracja w połączeniu z transparentnością działania i współpracą z zaufanymi szwalniami zaowocowała serią ekologicznych, uniseksowych projektów o ponadczasowym sznycie.
Vicher
„Konieczna jest, co tu dużo mówić, rebelia. Rebelia pojęć. Przynajmniej rebelia matek całego globu, w ogóle kobiet!” – te słowa wybitnej artystki 20-lecia międzywojennego Zofii Stryjeńskiej stały się dla duetu Vicher punktem wyjścia, by razem z Agnieszką Woźniak-Starak stworzyć wyjątkową kolekcję Zocha. Wchodzące w jej skład ubrania to pochwała indywidualizmu inspirowana życiem i twórczością artystki. Charakterystyczny dla niej motyw syreny połączono z serią haftów i printów w podhalańskim stylu i ekspresji lat 70.
Vegan Bio
Intensywne prace nad znalezieniem odpowiedniej alternatywy dla naturalnej skóry zaowocowały pierwszą w Polsce kolekcją wegańskich i biodegradowalnych butów. Projekty z linii Vegan Bio od Balagan Studio są w 99% wykonane z oddychających materiałów, a kiedy staną się już zbędne, mogą być kompostowane. Przyjazną dla środowiska wersję zyskały również kultowe modele w ofercie marki: baleriny Opera i Kemet oraz sznurowane półbuty Ali i Eretz.
Roboty Ręczne
Naturalne piękno rzemiosła przeżywa renesans popularności. Wie o tym doskonale Marta Iwanina-Kochańska, która 11 lat temu w przydomowej pracowni powołała do życia Roboty Ręczne. Od tego czasu marka wiernie trzyma się swojego rodowodu. W najnowszej kolekcji zaprasza do bezkresnego lasu, gdzie zaprezentowano stylizacje inspirowane Lady Di.
Deserted
Moon Denim to kolejna polska marka, która stanęła po stronie etycznej mody. Inspirowana naturalnym bogactwem barw i faktur kolekcja Deserted celebruje kobiecą sylwetkę w każdym wydaniu; za swoje motto przyjmując stawanie się współczesną boginią. Ekologiczny wymiar działań marki ma swoje odniesienie zarówno w certyfikowanych materiałach, procesie produkcji i dystrybucji, jak również w doborze odpowiednich partnerów.
Tiny Tatoo
Marka założona przez przyjaciółki Patrycję Ulewską i Klaudię Wawrzyniak stawia na kapsułową klasykę w wydaniu retro. Dopracowaną konstrukcję zaprojektowanych przez nie ubrań uzupełniają kaligraficzne hafty na mankietach i przy kołnierzykach, niosące za sobą specjalny przekaz. Wszystkie produkty powstają w Polsce, w lokalnych szwalniach, z naturalnych materiałów. Ich znak rozpoznawczy? T-shirt zapakowany w tekturowy kubek od kawy.
Cacko
Inspirowane ludowymi wycinankami apaszki to efekt współpracy polskiej marki NAP z architektką wnętrz, a zarazem malarką i publicystką Marią Tyniec. Podobnie jak wycinanki, które niegdyś zdobiły wnętrza wiejskich chat, dziś barwne apaszki z kolekcji Cacko dodają szyku każdej kreacji.
Maar
Pierwsza kolekcja Agaty Wojtczak i Antoniego Bielawskiego tworzących projektancki duet Maar obejmuje 30 ręcznie wykonanych elementów przywodzących na myśl pełne słońca pamiątki z wakacji. Przedmioty wykonane ze srebra (naturalnego i pozłacanego) powstają za pomocą metody wosku traconego w pracowni na warszawskiej Pradze. Nie jest to propozycja dla minimalistek – organiczne formy uzupełniono nieregularnymi perłami i kunsztownymi kamieniami. Zastosowano też energetyczne połączenia kolorów.