48 ekspertów z 23 krajów wyłoniło zwycięzców Red Dot Award 2022. Przyznawana od 1955 roku nagroda, często nazywana „Oscarem designu”, jest uznawana za najważniejsze wyróżnienie w świecie designu. I w tym roku na liście nie zabrakło polskich nominacji a w finale konkursu wyróżniono 10 rodzimych marek!
Pełna lista laureatów ze wszystkich krajów zostanie udostępniona 20 czerwca.
Omnires
projekt: OVO M+; NEO M+; Contour
Marka Omnires otrzymała aż trzy „Oscary designu”. Pierwszym z nagrodzonych projektów jest kolekcja OVO M+ projektu Pauliny Shacalis. Jury konkursu doceniło również kolekcję armatury Contour jej projektu. – OVO to projekt, który powstał z mojego zamiłowania do geometrii i koloru. Bawiąc się relacją pomiędzy dwoma półokręgami, szukałam formy o idealnych proporcjach. Oryginalne kolory we współczesnym matowym wykończeniu pozwalają na wiele różnych interpretacji. Dają możliwość wyrażenia siebie – stworzenia odważnego i wyrazistego wnętrza – mówi Paulina Shacalis. Nagroda dla Omnires przypadła również kolekcji NEO M+, za której projekt odpowiada pracownia Pawlak& Stawarski. – Projektując NEO odwoływaliśmy się do neoklasycystycznych form. Wyraziste podcięcie przy podstawie, łuki i subtelnie wykończone ranty nadają kolekcji elegancki i ponadczasowy charakter – mówią twórcy kolekcji. Umywalka i wanny ich projektu wykonano z innowacyjnego materiału kompozytowego (M+), którego głównym składnikiem jest polska skała dolomitowa. Właściwości materiału, jak i zastosowana technologia produkcji gwarantują perfekcyjne wykonanie każdego detalu, jednocześnie zapewniając wyjątkową trwałość i odporność. Trzecia nagroda przypadła kolekcji armatury łazienkowej Contour zaprojektowanej również przez Paulinę Shacalis ze Studia Omnires. Contour to rozbudowana kolekcja armatury, w skład której wchodzą baterie i systemy do umywalki, wanny, prysznica i bidetu. Kolekcję wyróżniają nowatorskie rozwiązania oraz materiały najwyższej jakości. Wyrazista architektoniczna forma została wzbogacona o diamentowo frezowane detale oraz innowacyjne, reaktywne faktury PVD, które dodają produktom głębi i „autentyczności”, zarazem gwarantując najwyższą trwałość powłoki. Wykończenia: chrom, złoto szczotkowane PVD, antracyt szczotkowany PVD.
Cerrad
projekt: Ceppo Nuovo
Kolekcja Ceppo Nuovo z konceptu Cerrad x La Mania Home otrzymała prestiżową „czerwoną kropkę” w kategorii Product Design. – Jesteśmy niezmiernie dumni ze zdobycia tej wyjątkowej nagrody w jednym z największych i najważniejszych na świecie konkursów w branży projektowej – mówi Paweł Smolarek, chief product officer Cerrad. – Nagroda ta jest efektem wytężonej pracy całego zespołu i stanowi uznanie dla naszego wzornictwa. Płytki z nagrodzonej kolekcji występują w trzech kolorach: silver, graphite, black, kilku formatach i dwóch wykończeniach powierzchni: polerowanej i matowej. – Zastosowaliśmy technologię, którą charakteryzuje wysoka głębia. Kamienie będące częścią grafiki, sprawiają wrażenie, jakby zostały głęboko zatopione pod taflą szkła. Kolory w gamie szarości mają przyjemny ciepły odcień, który sprawdzi się w każdym wnętrzu i przy każdym oświetleniu. Do wykonania powierzchni matowej zastosowaliśmy technologię wzmacniającą kolor. W efekcie powstały niezwykłe płytki, które doceniło jury konkursu – mówi Sebastian Stanek, dyrektor ds. innowacji i technologii Cerrad.
Acustio
projekt: Colline
Zaprojektowane przez Aleksandrę Mętlewicz oraz Mateusza Gaczkowskiego panele akustyczne już po raz drugi dały marce nagrodę Red Dot – w 2020 roku zwycięskim projektem okazały się panele Silentum, a teraz jest to kolekcja Colline. Dostępne w aż 60 odcieniach panele są łatwe w montażu i konserwacji; można je ustawiać pionowo lub poziomo, a nawet dowolnie docinać w zależności od potrzeb. Kolekcję uzupełnia system listew w matowym lub błyszczącym wykończeniu oraz listwy LED, które sprawiają, że panele mogą służyć również jako dekoracyjne oświetlenie przestrzeni.
Lena Lighting
projekt: Sizzano; UV-C Sterilon Flow
Podwójne wyróżnienie przyznano polskiej marce za projekty lamp Sizzano oraz UV-C Sterilon Flow. Oba nagrodzone projekty to dzieło Jakuba Zarzyńskiego z Poznania. Ciekawa forma modelu Sizzano odzwierciedla świeże i awangardowe podejście projektanta do wzornictwa. Lampa może pełnić funkcję oświetlenia ogólnego lub rozświetlać przestrzeń światłem ambientowym, kreującym nastrój w pomieszczeniu. Miękkie światło rozkłada się równomiernie na kloszu, jest przyjazne dla ludzkiego oka i nie powoduje efektu olśnienia. UV-C Sterilon Flow Premium to projekt, który oddaje ideę syntezy nowych technologii i funkcjonalności z klasyczną formą i ponadczasową estetyką. Jest efektem połączenia wieloletniego doświadczenia ekspertów Lena Lighting ze świeżym, spojrzeniem młodych projektantów – Jakuba Zarzyńskiego i nieżyjącego już Przemysława Pstrokońskiego. Lampa, dzięki wykorzystaniu światła UV-C eliminuje z powietrza wirusy, bakterie i grzyby. Proces dezynfekcji odbywa się we wnętrzu urządzenia, dzięki czemu może bezpiecznie pracować w obecności ludzi.
Q Company
projekt: Quadron Bill 120; Gemma
Wzornictwo nowego modelu armatury marki Quadron otwiera szerokie perspektywy zastosowania produktu zarówno w kuchniach rustykalnych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Dwie duże komory pozwalają cieszyć się niemal nieograniczonym miejscem do pracy, a specjalnie zaprojektowana powierzchnia ociekowa umożliwia postawienie płynu do zmywania, odłożenie gąbki lub ściereczki, a nawet odstawienie do ociekania mniejszych naczyń. Zlewozmywak doskonale zintegruje się z baterią Gemma w stylu retro, jednak równie perfekcyjnie pozwoli się skomponować z baterią o progresywnym wzornictwie
Bruk
projekt: Vjetra
Innowacyjną kostkę Vjetra polskiej marki Bruk doceniono w kategorii Product Design. – Przyznana Vjetrze „czerwona kropka” plasuje produkt w światowej czołówce wyrobów najwyższej klasy, jakości i innowacyjności. Jesteśmy pierwszym i jedynym na chwilę obecną producentem kostki brukowej w Polsce, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie – chwali się marka. To, co wyróżnia Vjetrę na tle innych tego typu produktów to nietypowa, geometryczna forma pozwalająca stworzyć dwa rodzaje nawierzchni: litą (pełną) oraz biologicznie czynną (tzn. przepuszczającą wodę do gruntu). Specyficzny kształt zapewnia również większą stabilność oraz swobodę w tworzeniu brukowanych wzorów.
Husarska Design; Vasco Electronics
projekt: Vasco Translator V4
Projekt translatora Vasco V4 charakteryzuje się dużym czytelnym ekranem, smukłą obudową doskonale leżącą w dłoni. Subtelnie wystające przyciski boczne pozwalają na czujną ich lokalizację w każdych warunkach. Mikrofony umieszczone w urządzeniu pozwalają na lepszym zbieraniu dźwięku z otoczenia, a wbudowana kamera pozwala szybko tłumaczyć teksty. Dzięki zastosowaniu aż dziesięciu silników tłumaczeniowych oraz autorskiemu algorytmowi urządzenie zapewnia dokładność tłumaczenia na poziomie ponad 96 procent w czasie krótszym niż pół sekundy. 5-calowy ekran dotykowy, obsługa 76 języków oraz darmowy dostęp do Internetu okazały się jednak niezwykle pomocne w trudnych czasach. Z urządzeń Vasco Electronics na co dzień, na całym świecie korzystają przedstawiciele służb mundurowych, a także uczelnie i szpitale. Aby wesprzeć wolontariuszy działających na rzecz uchodźców z Ukrainy, marka przekazała translatory punktom medycznym oraz recepcyjnym, a także wybranym organizacjom humanitarnym.
Bavvic
projekt: Bavvic
Bavvic został zaprojektowany tak by każdy, niezależnie od wieku, płci lub dodatkowych potrzeb (np. zaburzeń sensorycznych), był w stanie tworzyć własne wyjątkowe konstrukcje. Zabawka aktywnie wspiera rozwój różnych umiejętności, takich jak: zdolności poznawcze, motoryczne, wyobraźnia przestrzenna, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji i kreatywne myślenie. Dodatkowo Bavvic wykorzystuje zasady zrównoważonego designu i gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez minimalizowanie odpadów produkcyjnych i przekształcanie ich w nowe produkty.
Digitall Concept
projekt: Animals
Nagrodę Red Dot w kategorii Red Dot Product Design 2022 otrzymała seria multimedialnych zwierzątek Animals, zaprojektowana przez Piotra Jagiełłowicza z Digitall Concept. Animals, to seria multimedialnych zabawek edukacyjnych, skierowana do najmłodszych odbiorców. Jego minimalistyczna forma, nawiązująca do kształtów zwierzęcych, dostępna w kilku wariantach, pozwala na harmonijną integrację multimedialnej zabawki z miejscem docelowym. Powstała w odpowiedzi na rosnące oczekiwania rynku entertainment. Jednocześnie wpisując się w wyzwania stawianie strefom leisure i koncepcję zrównoważonego rozwoju.
– W produktach Animals uwzględniliśmy potrzeby biznesowe w poszanowaniu społecznej odpowiedzialności. Poprzez wykorzystanie materiałów ekologicznych: naturalnej drewnianej sklejki oraz okładziny na bazie oleju osiągnęliśmy minimalistyczną, a zarazem bezpieczną propozycję przeznaczoną dla dzieci – zaznacza Piotr Jagiełłowicz, projektant Digitall Concept.
SAVA Bicycles
projekt: Barn 4.4 orange
Dziecięcy rower sportowy z kołami o średnicy 24 cali dzięki karbonowej ramie i widelcu jest najlżejszy w swojej kategorii. Precyzyjne hamulce hydrauliczne są łatwe w obsłudze, a szerokie opony zapewniają maksymalny komfort w każdym terenie.
Loftlight
projekt: ConTeak
Kinkiet ConTeak autorstwa Cezarego Zadorożnego dla marki Loftlight to nowatorskie połączenie surowego betonu i drewna tekowego. Elegancka, betonowa obła forma, zawieszona na geometrycznej drewnianej bryle z piaskowanymi szybkami rozpraszającymi światło, nadaje projektowi naturalny, prosty i ekologiczny charakter.