Tak mieszkają w Gdańsku znani graficy

Po 18 miesiącach wytężonego remontu Ada Zielińska oraz Patryk Hardziej zaprezentowali światu miejsce, w którym mieszkają i tworzą. Zaglądamy do Gdańska!

Swoje biuro i mieszkanie ulokowali w pochodzącej z 1902 roku kamienicy na Śródmieściu. II wojna światowa obeszła się z nią łagodnie, przez co do dziś zachwyca doskonale zachowaną strukturą i klimatycznym detalem. Wewnątrz w pierwszym zetknięciu nie było jednak tak kolorowo.

– Przywitała nas aranżacja rodem z lat 80. – wspomina Patryk Hardziej. Udało im się jednak dostrzec potencjał wysokiego, przestronnego wnętrza i tak oto rozpoczęli pracę.

Co nietypowe, wszystko, co dziś możemy tu zobaczyć, jest efektem rodzinnej współpracy. Remontem zaopiekował się samodzielnie tata Patryka, przywracając zabytkowej przestrzeni dawną świetność. Aranżacją zajęli się zaś osobiście Ada z Patrykiem. Jedyną osobą „z zewnątrz” zaangażowaną w projekt był fotograf, który uwiecznił skończone dzieło.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Z zachowaniem równowagi

– Całość obejmuje około 150 metrów kwadratowych, choć przez antresole tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, ile jest tu powierzchni użytkowej – zauważa Patryk. – Szczególnie że prace właściwie wciąż się nie skończyły i w najbliższych miesiącach planujemy dołączyć do mieszkania i pracowni jeszcze archiwum, które pomieści wszystkie dotychczasowe projekty.

Dla zachowania równowagi, pomimo otwartego planu zagospodarowania udało się oddzielić strefę pracy od części mieszkalnej za pomocą taktycznie rozmieszczonych przeszkleń.

– Z pomieszczenia do pomieszczenia przechodzi się dosyć swobodnie z racji małej ilości ścian, więc w naszych głowach obie strefy funkcjonują raczej jako zgrana całość.  Bardzo lubimy natomiast fakt, że komunikacja w całym mieszkaniu jest pozioma i pionowa. Antresola w kształcie litery L pozwala obejść mieszkanie z kilku stron, na dole mamy też bardzo użyteczne przejście z kuchni do salonu a stamtąd do pracowni – praktycznie bez otwierania drzwi.

Moc koloru

Ujęte w metalowe ramy przeszklone panele oprócz regulowania układu stanowią jednocześnie najmocniejszy element koloru we wnętrzu, dodając całości przyjaznego wigoru.

– W monochromatycznej białej przestrzeni z dużą ilością drewnianych detali te zielone i różowe elementy przyjemnie ożywiły przestrzeń – mówi Patryk. – Jednocześnie nie chcieliśmy przesadzać, bo chociaż aktualnie galeria na ścianach jest dosyć stonowana, wkrótce rozszerzy się o kolejne plakaty, które wprowadzą dużo koloru.

Jasną przestrzeń uzupełnia również wielobarwny księgozbiór w centralnie umiejscowionej biblioteczce. – O ile podczas tworzenia aranżacji nie mieliśmy jakiegoś jednego wytyczonego celu, o tyle konieczne było stworzenie przestrzeni do przechowywania nagromadzonych przez lata przedmiotów – w tym ogromnej ilości książek. Od samego początku wiedzieliśmy, że odpowiednio przestronna biblioteczka jest nam bezapelacyjnie niezbędna.

Hardziej pracownia

Pracownia Hardziej Studio: Ada Zielińska i Patryk Hardziej

Ada Zielińska to absolwentka warszawskiej i gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, graficzka i ilustratorka; współzałożycielka studia graficznego Hardziej. W swoich pracach łączy nowoczesność z nostalgią lat 70. i 80., chętnie czerpie również z klasycznych technik analogowych. Tworzyła projekty m.in. dla Adobe, Netflix, Levi’s, Cd Projekt Red, Asus, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Computer History Museum w Kalifornii, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku i Galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy.

Patryk Hardziej – działający międzynarodowo multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania”. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych – wystawy polskiego designu zorganizowanej w pięciu krajach i nagrodzonej tytułem Projekt Roku 2016. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Coca-Cola, Mini, New Scientist Magazine, Bertagnolli, Mondadori Libri, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Designu Gdynia, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.

W co nie wejdę, tak się to rozrasta, że ciężko mi to zatrzymać

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Druga para oczu

Druga para oczu

Gdańsk | 30 kwietnia 2023

Ada Zielińska i Patryk Hardziej mieszkają tak, jak projektują: z optymizmem