Marek Cecuła z wystawą w Poznaniu

Pracownia Vzory zaprosiła do siebie Ćmielów Design Studio, jedną z wizytówek polskiego designu. Marka słynąca z nowoczesnej porcelany właśnie obchodzi dziesiąte urodziny. Z tej okazji w Poznaniu otwarto wystawę pt. „Design na tle tradycji”. Oglądać ją można właśnie w Pracowni Vzory, która z kolei obchodzi właśnie drugą rocznicę swego istnienia.

Ćmielów Design Studio powstało w 2013 r. jako nowa marka Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” SA. Dotychczasowe kolekcje obu marek należą od dawna do absolutnego topu polskiej porcelany. Chlubiąc się dotychczasowymi sukcesami, trzeba było polską porcelanę skierować na nowe tory. Tak by odpowiadała współczesnym gustom.

– Celem było wprowadzenie współczesnego wzornictwa do istniejącego asortymentu klasycznej porcelany produkowanej nieprzerwanie od 1790 r. – mówi Marek Cecuła, dyrektor Artystyczny Ćmielów Design Studio, który podczas wernisażu we Vzorach wygłosił wykład.

– Marka powstała z myślą o klientach poszukujących oryginalnej estetyki i nowoczesnego designu. Ćmielów Design Studio jest pierwszą tego typu pracownią wzorniczą w Polsce. Powstało na styku przemysłu, sztuki i rzemiosła projektując i tworząc użytkowe, dekoracyjne kolekcje oraz oryginalne obiekty artystyczne – tłumaczy Cecuła.
 

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Marka stała się swego rodzaju artystycznym poligonem eksperymentalnym. Jak widać po bezkompromisowych projektach miejscem wyjątkowo otwartym a niekiedy wręcz awangardowym. Zdaniem Cecuły to właśnie współpraca projektantów z wykwalifikowanymi rzemieślnikami jest tajemnicą powstawania tak wielu prestiżowych kolekcji, które stają się nowymi wizytówkami polskiej porcelany. Stworzone w ciągu dekady kolekcje nie są jedynie elementami wystroju nowoczesnych wnętrz.

W wielu przypadkach stają się ich głównymi aktorami. Skupiają na sobie uwagę raz za sprawą żywych kolorów tak jak zestawy Qubus – I oraz II, innym razem dzięki wyjątkowej formie. I tu znów przytoczyć można te same zestawy Qubus. W tym właśnie rzecz, że w przypadku projektów Ćmielów Design Studio wszystko ze sobą współgra.

Uwagę zwracają jednak także i bardziej stonowane w kolorystyce obiekty. Tu wśród faworytów znajduje się z pewnością biały zestaw ZZ solniczka/pieprzniczka opatrzony tylko czerwonymi detalami oraz budzący nieco laboratoryjne skojarzenia zestaw Extreme. W tym przypadku solniczka i pieprzniczka przypominają nieco probówki czekające tylko na użycie, by w zmienić skład chemiczny np. zupy.

Nakładam kolejne warstwy

Pracownia Vzory i Ćmielów Design Studio

Ćmielów Design Studio ciekawych projektów ma znacznie więcej. Właśnie dlatego warto odwiedzić poznańską wystawę we Vzorach. Miejscu wyjątkowym na mapie stolicy Wielkopolski i niezwykle dynamicznym. W ciągu zaledwie dwóch lat Pracownia Vzory gościła wiele wystaw, warsztatów i dyskusji o polskim designie. Przy ul. Ślusarskiej 15 podziwialiśmy już prace Oskara Zięty, Mai Ganszyniec czy właśnie Marka Cecuły. Lista nazwisk jest w tym przypadku naprawdę bardzo długa a z pewnością jeszcze bardziej będzie się wydłużać. Niech o tym świadczy tłum gości, który zawitał tu w miniony piątek podczas wernisażu. By zwiedzić wystawę, trzeba było swoje odczekać.

Również i wykład Marka Cecuły zaplanowany jako kameralne spotkanie spokojnie wypełniłby gośćmi sporą salę kongresową. Byliśmy oczywiście tam i my. Jubilatom życzymy wszystkiego dobrego i ze wzruszeniem przyznajemy, że tłum zwiedzających wystawę nakazuje nam być spokojnym o losy polskiego designu.

Marek Cecuła urodził się 23 kwietnia 1944 roku w Częstochowie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Do 16. roku życia mieszkał w Kielcach, gdzie chodził do liceum plastycznego – tam po raz pierwszy zetknął się z ceramiką artystyczną. Ceramiczną pasję rozwijał w Izraelu na kursach prowadzonych przez uznanych ceramików, m.in. Gdulę Ogen i Jeana Mayersa. Po 12 latach przeniósł się do Brazylii, gdzie prowadził studio przy fabryce Schmidt Porcelain, by w roku 1976 osiąść w Nowym Jorku. Tam założył studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. W latach 1985–2004 był dziekanem wydziału ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, a w 2004–2010 – profesorem gościnnym w National Academy of the Arts w Bergen. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a rok później Ćmielów Design Studio. Jest profesorem w Royal College of Art w Londynie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ceramiczny rebel

Ceramiczny rebel

Warszawa | 25 lutego 2024

Arkadiusz Szwed łamie ceramiczne tabu i manifestuje buntownicze idee

Trzy kolory awangardy

Trzy kolory awangardy

Warszawa | 18 lutego 2022

Geometryczne abstrakcje wyznacznikiem jednego z ciekawszych nurtów – De Stijl