– Osoba wrażliwa, otwarta, umiejąca słuchać i nazywać potrzeby: oto dobry architekt wnętrz – podkreślają Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra z agencji projektowej Jam Kolektyw, bohaterki drugiego odcinka serii „Projekt Wywiad”. – Jest i artystą, i inżynierem, i psychologiem, i project managerem. Czasem ekonomem, a czasem po prostu rzemieślnikiem – wyliczają. Co jeszcze mówią o swojej profesji, a także o własnym sposobie pracy, stylu projektowym i źródłach inspiracji?
„Projekt Wywiad” to autorski cykl rozmów z architektami wnętrz. Ponieważ oddaje głos samym twórcom, pozwala wniknąć w ich świat wewnętrzny – sferę wartości, źródła inspiracji czy dążenia zawodowe, a ponadto kluczowe dla rozwoju profesjonalnego wspomnienia, marzenia, alternatywne scenariusze życiowe. Wszystko po to, by pomóc odbiorcom lepiej rozumieć nie tylko podstawowe zadania architekta wnętrz czy zręby jego warsztatu, ale także – w szerszym ujęciu – jego właściwą rolę w kształtowaniu obrazu świata oraz warunków życia ludzi.
Perspektywa ta wynika z idei przyświecających działalności Stowarzyszenia Architektów Wnętrz – pomysłodawcy i producenta cyklu. Misją organizacji jest bowiem ukazywanie wagi tego zawodu, związanego z tworzeniem i kształtowaniem przestrzeni do codziennego funkcjonowania człowieka – jego życia prywatnego, edukacji, pracy, rozrywki, komunikacji czy zdrowia. Gdy funkcje i formy tej przestrzeni buduje świadomy wyzwania architekt, staje się ona lepsza. Uzyskuje wartości wynikające z jego wiedzy, talentu, doświadczenia, jak również wrażliwości artysty.
Bohaterki drugiego odcinka cyklu „Projekt Wywiad” to Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra z agencji projektowej Jam Kolektyw. Firma ta specjalizuje się w kompleksowych realizacjach z zakresu home & living. Zajmuje się architekturą i projektowaniem wnętrz, a także scenografią, stylizacją, fotografią, wzornictwem oraz tworzeniem koncepcji kreatywnych.
– Ważną cechą jest wrażliwość (nie tylko na piękno) i uważność – dodaje Jola Skóra, fotografka oraz projektantka. Dzięki tym przymiotom, jak zgodnie oceniają obie bohaterki, architekt jest w stanie odczytać potrzeby klientów, by później przełożyć je na trafny, udany projekt.
Gdzie znajdują inspiracje? We własnej codzienności, w trakcie podróży, a nawet w czasie snu. – Mam notatnik, w którym zapisuję pomysły, które mi się przyśniły – zdradza Jola Skóra. – Inspiracją dla nas są też nasi klienci. Każdy temat otwiera nową furtkę i mobilizuje do poszukiwań – dodaje z kolei Anna Olga Chmielewska. – Realizując nasze projekty, zawsze analizujemy kontekst miejsca i historię właścicieli – podkreśla. Przytacza też przykład letniego domu w Holandii. Aby nową odsłonę historycznego obiektu mocno osadzić w lokalnym kontekście, projektantki szukały tradycyjnych technik rzemieślniczych oraz materiałów m.in. w zbiorach regionalnego muzeum.
Jak określają swój styl projektowy? Jaki jest ich sposób pracy? Co je łączy, a co różni – i zarazem wzbogaca twórczo-biznesowy duet? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań o Jam Kolektyw można znaleźć w najnowszym filmie.
Projekt wywiad. SAW inauguruje cykl rozmów z architektami wnętrz
Stowarzyszenie Architektów Wnętrz
SAW zawiązał się w 2018 roku. Wśród założycieli znalazło się 16 wiodących architektów wnętrz. Dziś do organizacji należy ok. 100 osób (tu pełen skład). – Stworzyliśmy Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, aby było wyjątkową przestrzenią dla wszystkich wykształconych kierunkowo architektów wnętrz, którzy chcą wspólnie z nami budować rangę naszego zawodu i wprowadzić oczekiwane na rynku dobre praktyki w projektowaniu – mówi prezes SAW, Paweł Sokół.
***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki! Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!