Serce i dusza szklanego rzemiosła

Projektant Krystian Kowalski wraz z marką Labra zaprezentowali lampę Supermoon. – Inspiracja do jej stworzenia narodziła się po odwiedzinach jednej z polskich hut szkła – zdradza projektant.

– Było to dla mnie niezwykle inspirujące doświadczenie. Obserwacja rzemieślników, którzy z pasją i precyzją tworzą unikalne formy, wzbudziła we mnie pragnienie, by stworzyć coś wyjątkowego z tego materiału. Od razu wiedziałem, że chcę połączyć tradycyjne techniki rzemieślnicze z nowoczesnym designem i funkcjonalnością – przekonuje Krystian Kowalski.

Projekt długo czekał na odpowiedniego partnera. Takiego, który zrozumie potencjał i wizję, która za nim stoi. Padło na polską markę znaną z minimalistycznych projektów.

– Labra była idealnym wyborem. Zaprosiłem Kamę i Tomasza Muchów, twórców marki, do swojej pracowni, aby pokazać im koncept. Od razu wyczułem, że mają w sobie to „coś” – otwartość na nowe pomysły, odwagę i szacunek dla tradycji – wspomina Krystian Kowalski.

Klosze lampy są ręcznie formowane w Pieńskich Hutach Szkła „Łużyce”. Lampa Supermoon oferuje także wymienne źródło światła, co zwiększa jej funkcjonalność i trwałość.

– To rozwiązanie umożliwia łatwe dopasowanie oświetlenia do potrzeb użytkownika oraz prostą wymianę żarówki, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników – podkreśla Kowalski.

projektant Krystian Kowalski

Projektant Krystian Kowalski

Krystian Kowalski urodził się w Warszawie (1982) w rodzinie artystów. Ukończył wydział Design Products w Royal College of Art w Londynie (MA 2010) oraz Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (BA 2006 z wyróżnieniem). Zdobywał doświadczenie, pracując w studiach projektowych w Warszawie, Łodzi oraz w studio Bellini w Mediolanie. W latach 2009 – 2013 był współzałożycielem i partnerem w Kompott Studio, nominowanym do FX International Interior Design Award 2010 w kategorii Przełomowy Talent Roku. Od 2016 do 2021 Krystian pełnił funkcję dyrektora kreatywnego w firmie Tylko.

W 2013 roku założył własną pracownię projektową w Warszawie. Jego praca koncentruje się na poszukiwaniu inteligentnych, zorientowanych na człowieka rozwiązań, które wychodzą poza oczywistość i próbują zaoferować świeże, obserwacyjne podejście do każdego problemu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Czysta forma światła

Czysta forma światła

Olszyny | 18 stycznia 2022

Nowy projekt Kamy Muchy dla Labra to minimalizm w najczystszej postaci