Dom ze szklarnią i osiemnastoma starymi dębami

W podwarszawskim Milanówku, w willi z 1913 roku zamieszkała z rodziną projektantka wnętrz i twórczyni ceramiki Wolno, Ola Nadolny.

Milanówek to przedwojenne, podwarszawskie letnisko. Wśród starych drzew kryje się tu wiele unikalnych willi. W jednej z nich mieszka czteroosobowa rodzina, Ola z mężem i dwiema córkami.

– Lubimy tu mieszkać. Jesteśmy pół godziny od centrum Warszawy, ale na co dzień, dzięki klimatowi Milanówka doświadczamy idylli i klimatu nieustannych wakacji  – mówią właściciele.

Wnętrze zostało zaprojektowane przez samych właścicieli. Za sprawą Oli, artystki ceramiki, zamiłowanie do dobrego designu oraz wzornictwa skandynawskiego i polskiego widać tu na każdym kroku. Zachowała się stara podłoga, charakterystyczne dla tego typu budownictwa piękne schody oraz oryginalny podział pomieszczeń.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Eklektyczne i nonszalanckie połączenie mebli i dodatków z sieciówek z wyjątkową ceramiką Oli, meblami vintage i designerskimi akcentami sprawia, że wnętrze jest przytulne i inspirujące.

– Dom o powierzchni 160 m kw. jest w trakcie ciągłego remontu, jednak udało nam się wydzielić przestrzeń, w której aktualnie mieszkamy. Obecnie wyremontowaliśmy parter, na który składa się kuchnia, salon z jadalnią i wyjściem na taras. Gotowe są już też łazienki i dwie sypialnie, nasza i dzieci – mówi Ola.

Projekt wnętrza w całości zaprojektowała właścicielka – Ola Nadolny. Nie chciała zbyt mocno ingerować w zastaną tkankę. Układ pomieszczeń pozostał więc w zasadzie niezmieniony. Usunięto jedynie drzwi do kuchni i salonu. Wnętrze ma nawiązywać do klasyki i zachować walor ponadczasowości. Kafle w kuchni, łazience czy przedpokoju, przypominają te stosowane w latach 30., a na ścianach nadal widoczny jest ząb czasu i niedoskonałości, które oddają ducha tego miejsca.

Pracownia ceramiczna Oli Nadolny w jej domu.

Szklarnia, warsztat i designerskie perełki

Meble vintage i designerskie klasyki tworzą bezpretensjonalny klimat wnętrza. Znajdziemy tu szwedzki regał manufaktury Bodafors, stół z oryginalną nogą z projektu Tulip Eero Saarinena z 1956 roku, czy wiklinowo-stalowe krzesła Cesca Marcela Breuera. Jest też współczesny design od Norman Copenhagen, czy SofaCompany. Lampa Copper Round Toma Dixona, grzybek Como od &Tradition oraz Kizu z duńskiego New Works dodają mieszkaniu charyzmy i indywidualnego charakteru.

Obok domu w garażu Ola stworzyła warsztat. To bardzo wygodne rozwiązanie, może pracować w domu, mając jednocześnie wydzieloną przestrzeń, idealną do pracy twórczej.

Willa otoczona jest pięknym ogrodem z osiemnastoma starymi dębami. W tych zachwycających okolicznościach przyrody wybudowano szklarnię, która pełni funkcję inspirującej, dodatkowej przestrzeni. – Lubimy tu spędzać czas, jadać obiady ze znajomymi, ale prowadzę tu też warsztaty ceramiczne – mówi Ola Nadolny.

Ola Nadolny wraz z rodziną.

Ola Nadolny

Ceramiczka, historyczka, projektantka i założycielka marki Wolno Ceramika. Jej ulubioną techniką jest toczenie na kole garncarskim. To przy nim zamienia „błoto w złoto” i zatraca się w procesie twórczym. Jako ceramiczka tworzy wysoko funkcjonalne naczynia do użytku domowego oraz unikatowe obiekty sztuki wyłącznie w pojedynczych egzemplarzach. W ramach marki Wolno organizuje również autorskie warsztaty ceramiczne i spotkania w wyjątkowej przestrzeni szklarni otulonej potężnymi stuletnimi dębami.
 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: