Gdynia dba relacje z mieszkańcami jak chyba żadne inne miasto w Polsce. Co roku powstają tam prototypy, które systematycznie „wtłaczane” są w tkankę miejską. Poznajcie te najnowsze.
Tegoroczna, ósma edycja Gdynia Design Days (3-12 lipca) udowodniła przede wszystkim, że potrafi umiejętnie podglądać miasto – dobra analiza i trafne wnioski stają się podstawą mądrej dyskusji. Z roku na rok jest coraz bliżej mieszkańców, interesuje się ich problemami, ocenami, przemyśleniami na temat przestrzeni publicznej, w której żyją. Wokół tematyki miejskiej zbudowano wiele wydarzeń, warsztatów i wykładów. Jednym z najważniejszych, najsilniej obrazujących tegoroczne hasło przewodnie była wystawa główna „Sieci” przygotowana przez duet kuratorski Paulina i Jacek Ryń z grupy Razy2. Wielomiesięczny proces współpracy z projektantami z całej Polski, doprowadził do stworzenia bardzo czytelnej, skupionej na prototypach ekspozycji, która stała się poniekąd opowieścią o współczesnej Gdyni z perspektywy twórców reprezentujących różnorodne myślenie i kompetencje. Zobaczyliśmy obiekty inspirowane miejską aktywnością, mogące stać się pomocne we wzmocnieniu relacji mieszkańców.
Nano-Handel
Okolice Hali Targowej, przestrzenie wokół dworców kolejowych w Gdyni Leszczynkach, czy też Chylonii wypełnione są przez małe stoiska, w których często można znaleźć rękodzieło, świeże warzywa i owoce z lokalnych ogródków. Właśnie z myślą o mieszkańcach Gdyni, studio Razy2 zaprojektowało „Nano-handel” – lekkie, mobilne stoisko dostosowane do potrzeb kupców wraz z prostym systemem wypożyczania. Autorzy poprzez swój projekt chcieli wprowadzić uporządkowany, zindywidualizowany sposób sprzedaży do Śródmieścia.
Zespół projektowy: Jacek Ryń, Paulina Ryń, Robert Mrowiec.
Cel: uwolnienie i jednoczesne uporządkowanie nano-handlu w Śródmieściu Gdyni.
Outernetowy system wymiany sąsiedzkiej
Projekt podejmuje zagadnienie wymiany rzeczy i informacji, która w wielu miejscach nadal odbywa się w sposób tradycyjny, pomimo istnienia silnych internetowych platform sprzedaży. Często funkcję tablic ogłoszeniowych pełnią skrzynki instalacyjne, rynny – to właśnie z nich dowiadujemy się o imprezach, zaginionych zwierzętach, usługach. Drugi, a nawet trzeci obieg przedmiotów jest nadal zjawiskiem powszechnym, a wynikające z tego popularne „wystawki” rodzą duży chaos wizualny. Rozwiązanie zaproponowane przez Mikołaja Smoleńskiego dedykowane jest użytkownikom, którzy nie chcą lub nie potrafią korzystać z internetu. Outernnetowy system wymiany sąsiedzkiej to z jednej strony tablica ogłoszeniowa, z drugiej zaś, wnęka, szafa na rzeczy. Harmonijkowa forma ekranu chroni prywatne ogłoszenia, przed zaklejeniem komercyjnymi plakatami.
Projektant: Mikołaj Smoleński
Cel: umożliwienie wymiany ogłoszeń
Projekt Orient
Projekt Vormlab polega na stworzeniu dokładnej i aktualnej mapy warunków atmosferycznych opartej na sieci bezprzewodowych sensorów rozmieszczonych w dowolnym miejscu Gdyni – od ulicznej latarni po ścianę budynku. Każdy czujnik analizuje swoje najbliższe otoczenie i przesyła dane o panującej temperaturze i wilgotności powietrza na serwer. Otrzymane w ten sposób informacje pozwolą stworzyć mapę warunków atmosferycznych na terenie całego miasta, dostępną z poziomu strony internetowej. Mieszkańcy, pomimo zmiennej, nadmorskiej pogody, mogą dowiedzieć się, gdzie aktualnie pada, wieje, panuje wyższa temperatura i czy mogą plażować, spacerować, uprawiać sport. Projekt Orient jest również potencjalnym źródłem danych dla miasta i naukowców.
Zespół projektowy: Bart Zimny, Andrzej Pawlikowski, Michał Pyteraf
Cel: stworzenie dokładnej mapy atmosferycznej Gdyni
Radio Węzeł – cała Polska słucha Gdyni
Studio Nomad Things związane z Krakowem, oczarowane nadmorską atmosferą, zaproponowało narzędzie, dzięki któremu, poprzez stronę internetową, można odtworzyć dźwięki z wybranych miejsc – Kempy Redłowskiej, gdyńskiej plaży i portu. Radiowęzeł jest spojrzeniem osób z południa Polski, wyraża fascynację miastem, całkowicie innym niż to, w którym mieszkają. Projekt ma również wymiar promocyjny, zamiast tysięcy billboardów w kraju, można promować nadmorskie dźwięki, kojące, przyjemne, mające o wiele większą wartość niż reklamy przy drogach. Teraz, kilka miesięcy po festiwalu i kilkaset kilometrów od Trójmiasta, propozycję Nomadów docenia się jeszcze bardziej.
Zespół projektowy: Gabi Małacha, Paweł Śmietanka
Cel: nowy sposób promocji Gdyni
Ławka zrównoważona
Studio Witamina D Projekt, poszukując punktu zaczepienia w rozważaniach na temat hasła przewodniego Gdynia Design Days, postanowiło przyjrzeć się bliżej relacji człowieka z naturą. Cofnęli się do czasów, kiedy Gdynia była jeszcze wsią, kiedy ludzie żyli w ścisłym kontakcie z przyrodą. Projekt w symboliczny sposób ilustruje oczywistą zależność człowieka od natury. Stworzono formę siedziska, które jest zawieszone nad ziemią, a jego stabilność i możliwość siedzenia jest zapewniona dzięki donicy, wypełnioną roślinnością. Siedzisko funkcjonuje jako samodzielny obiekt, a multiplikowany tworzy nieszablonowe układy.
Zespół projektowy: Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz
Cel projektu: gdyński mebel miejski
Zabawki piaskowe
Piasek to nieodłączny atrybut nadmorskich miejscowości. To materiał niezwykły, jego faktura jest przyjemna w dotyku, a ruch fascynujący dla oka. Przesypywanie, rzucanie, zagarnianie piasku, to czynności wręcz hipnotyzujące. Taka zabawa pobudza kreatywność, a jednocześnie uspokaja. Joanna Piaścik postanowiła stworzyć obiekty, które wykorzystując właściwości piasku, mogłyby stanowić rodzaj zabawek dostępnych w miejscach publicznych, aby zająć dzieci podczas „załatwiania spraw” przez dorosłych. Obiekty w kilku rozmiarach mogłyby się pojawić w różnych miejscach miasta, zarówno wewnątrz, jak i na świeżym powietrzu – w urzędach, przychodniach, na przystankach, placach zabaw.
Projekt: Joanna Piaścik
Cel: ułatwienie rodzicom małych dzieci załatwienie spraw w instytucjach miejskich
Pałeczki rybne
Marina Mellado Mendieta, autorka projektu podpowiada nam, że gastronomia jest działalnością, która łączy tożsamość obywateli, turystów i społeczności na całym świecie. Miejskie bary i budki z „szybkim jedzeniem” są ważnymi elementami miastotwórczymi, skupiają wokół siebie życie, są często ważnymi punktami w miejskiej podróży. Odnosząc się do rybackiej tożsamości Gdyni i jej początków, projektantka zaproponowała uliczne sztućce do jedzenia wędzonych ryb bałtyckich. Produkt stara się znaleźć lub wręcz wytworzyć charakterystyczny dla Gdyni rytuał ulicznego jedzenia.
Projekt: Marina Mellado Mendieta
Cel: stworzenie charakterystycznego dla Gdyni rytuału ulicznego jedzenia.
Światło i wiatr
Siedzisko Studia Robot to propozycja mebla miejskiego wykorzystującego naturalne otoczenie i warunki pogodowe Gdyni. Obiekt o ażurowej lekkiej konstrukcji, wykonany z naturalnych materiałów, emanuje delikatnym światłem wytworzonym dzięki energii wiatru. Mebel stacjonarny, łatwy w aranżowaniu przestrzeni parków i plaż ma tworzy sieć pozytywnych emocji wśród Gdynian.
Zespół projektowy: Karolina Chyziak, Krzysztof Czajka, Łukasz Wysoczyński
Cel: miejski mebel o funkcji podobnej do ogniska