Ponad 6000 premier i niezliczona liczba wystaw odbywa się co roku w kwietniu podczas Milan Design Week. Zobaczyć wszystkiego się nie da. Trzeba wybierać. Podpowiadamy, gdzie znaleźć Polaków i gdzie się kierować podczas najbliższej edycji wydarzenia, które odbędzie się w dniach 4-9 kwietnia.
56. edycja Salone Internazionale del Mobile
Najważniejsze miejsce podczas tygodnia designu. To tu się wszystko zaczęło, a z czasem rozlało na cały Mediolan. Na targach, jak co roku, z premierami wystawiają się największe i najbardziej cenione marki meblarskie świata (w tym roku iSaloni towarzyszy kolejna edycja targów oświetlenia i biur). Zaprezentuje się ponad 2000 firm. Z Polski udział zapowiedziało ponad 20 marek, w tym m.in. Paged, Fameg, Nowy Styl, Comforty oraz Zięta. Szacuje się, że targi odwiedzi w tym roku 300 tys. gości.
Fuorisalone
A co poza targami? Tutaj tak naprawdę zaczyna się prawdziwa miejska przygoda. Cały Mediolan będzie świadkiem tysięcy wydarzeń związanych z wzornictwem, architekturą, sztuką, a nawet modą. Fuorisalone (czyli poza Salone) jest zbiorem eventów rozproszonych w różnych dzielnicach Mediolanu, trwających równolegle do targów Salone Internazionale del Mobile. Fuorisalone nie jest jednak formalną organizacją i nie jest zarządzana przez jakąkolwiek instytucję. Zaczęło się spontanicznie na początku 1980 roku za pośrednictwem przedsiębiorstw działających w sektorze wyposażenia wnętrz i wzornictwa przemysłowego. Obecnie Fuorisalone rozwija się również w wielu innych powiązanych sektorach w tym: w motoryzacji, technologii, telekomunikacji, sztuce, modzie i food design. W ramach Fouri salone pokaże się m.in. polska marka Fam Fara, która premierowo zaprezentuje meble Ład projektu Grynasz Studio (Museo dei Bambini, Rotunda di via Besana, via Enrico Besana 12).
Tortona Design Week
www.tortonadesignweek.com, www.superdesignshow.com
To zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń tygodnia designu. To miks targów i prezentacji. To tu, w Superstudio PIÙ, via Tortona 27, odbędzie się wystawa „Polish Design. Tomorrow is today”, która pokazuje wydziały projektowe polskich uczelni artystycznych przez pryzmat unikalnego dla każdej z nich kontekstu geograficznego, zasobów naturalnych regionu, regionalnych tradycji i historii. W wystawie uczestniczy osiem polskich państwowych uczelni artystycznych. Kuratorką wystawy i autorką jej aranżacji jest Dorota Koziara – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, polska projektantka prowadząca własne studio w Mediolanie, kuratorka wielu wystaw. Głównym organizatorem wydarzenia jest Akademickie Centrum Designu realizujące wystawę we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza działającym pod marką Culture.pl oraz Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie.
Muzeum Kultur
Będąc już na via Tortona, koniecznie „zaliczcie” Muzeum Kultur (MUDEC) – centrum stałego dialogu z międzynarodowymi wspólnotami obecnymi w Mediolanie. My wybieramy się na otwartą właśnie wystawę prac mistrza abstrakcjonizmu Wassiliego Kandinskiego.
Museum Triennale
Jedno z najważniejszych miejsc na mapie Mediolanu. Muzeum włoskiego designu pełne jest niezwykłych wystaw i premier (wejście płatne). W tym roku będzie się tam działo tak wiele, że organizatorzy postanowili nadać wydarzeniu status Triennale Design Week.
Brera Design District
Brera to ekskluzywna dzielnica w centrum miasta, gdzie chodzi się na imprezy i premiery wielkich marek, które mają tu swoje showroomy. My uwielbiamy przechadzać się po Brerze, od sklepu do sklepu, od galerii do galerii, od rzemieślnika do jakiejś kamienicy, w której akurat coś ciekawego się dzieje. A po drodze popijać espresso i zajadać najlepsze lody na świecie. Wszędzie wejścia bezpłatne. W trakcie Fuorisalone Brera Design District będzie obchodzić swoją ósmą edycję. My z pewnością wybierzemy się do showroomu marki Magis (Corso Garibaldi 77), gdzie swoje nowe produkty zaprezentuje Konstatntin Grcic. Interesująco zapowiada się również wystawa marki odzieżowej COS realizowana przez Studio Swine w Cinema Arti (via Pietro Mascagni 8), czy ekspozycja hiszpańskiego projektanta Jaime Hayona dla marki Caeserstone „Stone Age Folk” w Palazzo Serbelloni, Corso Venezia 16.
Ventura Lambrate
Festiwal, bo tak należy mówić o Ventura Lambrate, który w tym roku gromadzi aż 128 wystawców, jest miejscem prezentacji zarówno nowatorskich koncepcji instytucji i szkół, jak i gotowych produktów mniejszych marek. Poprzemysłowe tereny i stare kamienice, położone w północno-wschodniej części miasta na sześć dni zmieniają się w inspirujący teren wystawienniczy. W poszukiwaniu świeżego designu, tłumy młodych ludzi przemierzają co roku uliczki starej dzielnicy Lambrate, odwiedzając kolejne tymczasowe galerie. W tym roku część ekspozycji będzie przeniesiona na dworzec kolejowy Centrale, w centrum Mediolanu.
Fondazione Prada
Kolejna mediolańska „świątynia” sztuki współczesnej. Architekci z OMA połączyli siedem istniejących budynków destylarni z 1910 orku w trzy nowe struktury. Obecnie w Fondazione Prada zobaczyć możemy wystawy: „Atlas I”, „Extinct in the Wild” and „Slight Agitation 2/4: Pamela Rosenkranz”. 5 kwietnia, z okazji tygodnia designu, wstęp na wystawy będzie bezpłatny w godz. 10.00-22.00.
Spazio Rossana Orlandi
Galeria przy Matteo Bandello 14/16, która skupia awangardę światowego projektowania. Odwiedza się ją dla klimatycznych wystaw urządzonych w każdym zakamarku wiekowej kamienicy i jej podwórkach. Działa tu również sklep, w którym każda rzecz została starannie wyselekcjonowana przez Rosanę Orlandi, kultową mediolańską postać, słynną łowczyni młodych talentów. Zawsze w okularach swojego projektu, zawsze z papierosem. Wejście bezpłatne.
Polacy. Gdzie ich szukać
• „Polish Design. Tomorrow is today”. Wystawa realizowana przez Akademickie Centrum Designu, Instytut Adama Mickiewicza oraz Dorotę Koziarę, Superstudio PIÙ, via Tortona 27
• Zięta Prozessdesign, Hall 22 Stand B35, Salone Internazionale del Mobile; udział w wystawie „Doppia Firma” – projektu stworzonego przy współpracy artystów z całej Europy i włoskich rzemieślników, Muzeum Sztuki Współczesnej; ponadto pojedyncze produkty Oskara Zięty znajdziemy: stoisko firmy Axalta w Palazzo Litta, Spazio Rossana Orlandi, Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci
• Grupa Nowy Styl zaprezentuje się na targach po raz drugi, tym razem ze stoiskiem „Let your imagination swing”, Hall 24 Stand A11 B08, Salone Internazionale del Mobile
• Paged, Hall 08 Stand D 26, Salone Internazionale del Mobile
• Fameg, Hall 14, Stand D39, Salone Internazionale del Mobile
• Comforty, Hall 10, Stand A09, Salone Internazionale del Mobile
• Nowodworski, Hall 15 Stand P28, Salone Internazionale del Mobile
• W ramach wystawy „Salone Satellite 20 years of creativity” (5-25 kwietnia, Fabbrica del Vapore) Agata Nowak, www.agatanowakdesign.com , pokaże swój projekt Timewatch, a Malafor, www.malafor.co , Blow Sofę. Wystawa prezentuje wybrane projekty ze wszystkich 20 lat Salone Satellite/Salone Internazionale del Mobile
• Znana projektantka tkanin Aleksandra Gaca zaprezentuje się na wystawach „Fabric of Life” i „Mondriaan to Dutch Design”, Masterly the Dutch, Palazzo Francesco Turati, Via Meravigli 7
• Fam Fara, www.famfara.com.pl, Museo dei Bambini, Rotunda di via Besana, via Enrico Besana 12
• Ende Ceramics, www.endeceramics.pl , wystawa „Ironically Iconic”, Brera Site, via delle Erbe 2a
• Polsko-duński duet Witek-Golik, www.witekgolik.com , via Privata Oslavia 1, Ventura Lambrate