Przyszłość będzie inna

„Przyszłość będzie inna” to tytuł wielowątkowej wystawy poświęconej dwudziestoleciu międzywojennemu. Niemal 500 obiektów w siedmiu salach Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, pokazanych przez pryzmat modernistycznego wzornictwa i architektury, filmu, awangardowego teatru czy fotografii.

Wystawa prezentuje najważniejsze społeczne i kulturalne idee epoki — uniwersalne i aktualne także dziś. Z jednej strony odważne postulaty artystycznej awangardy. Z drugiej, gwałtowne przeobrażenia społeczno-polityczne, emancypacja niedostrzeganych wcześniej grup społecznych — kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych. To tylko niektóre z idei kiełkujących w dwudziestoleciu międzywojennym, które po odzyskaniu niepodległości dawały Polakom nadzieję na nową lepszą przyszłość. Przyszłość, której wyobrażenia często nawet współcześnie postrzegane są jak utopijne wizje.

Wystawa w Zachęcie prezentuje różne oblicza niepodległościowych przemian postulowanych przez artystów i społeczników po 1918 roku. Zwraca uwagę na zmianę w skali makro – manifestującą się choćby w nowoczesnych koncepcjach urbanistycznych i rozwiązaniach architektonicznych. Na drugim biegunie pokazuje skalę mikro znajdującą odzwierciedlenie w koncepcjach nowego mieszkalnictwa i spółdzielczości oraz w trosce o dobro jednostki czy edukację w nowo kształtującym się państwie.

Poprzez wybrane dzieła i archiwalia kuratorka Joanna Kordjak bada kondycję ówczesnego polskiego społeczeństwa i kultury. Niektóre z obiektów zostały pokazane po raz pierwszy. Obok koncepcji związanych z dostrzeganiem potrzeb i ochroną praw grup dotychczas wykluczanych, na licznych przykładach zaprezentowane zostały także praktyki architektoniczne i projekty oparte na badaniach socjologicznych — wnętrza i meble autorstwa Barbary Brukalskiej bądź kinoteatr Krystyny Tołłoczko-Różyskiej. Nie zabrakło też przykładów idei aktywizacji lokalnych społeczności czy nowych koncepcji pedagogiczno-wychowawczych, które zilustruje np. projekt przedszkola Katarzyny Kobro. Jednak kluczowym medium wystawy jest film, prawdziwa „maszyna nowoczesności” — zarówno artystyczny, eksperymentalny, jak i dokument czy kino popularne. Zwiedzający obejrzą m.in. fragmenty filmów Franciszki i Stefana Themersonów czy członków Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego START.

Wystawa „Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918” czynna od 24 lutego do 27 maja. Kuratorka: Joanna Kordjak. 
Idea wystawy: prof. Andrzej Mencwel
. Współpraca: Magdalena Komornicka, Michał Kubiak oraz Cezary Lisowski, Zuzanna Sękowska
. Projekt ekspozycji: Pracownia Macieja Siudy
. Program edukacyjny: Zofia Dubowska, Stanisław Welbel. Realizacja: Anna Muszyńska i zespół. Więcej na: www.zacheta.art.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wstęp do Biennale Architektury w Wenecji. Zachęta zaprasza na cykl debat „Trouble in Paradise – online meetings”

Zachęta zaprasza

Warszawa | 20 maja 2020

Temat wirtualnych wydarzeń brzmi „Jak będziemy żyli razem?”

Program stypendialny YES. W poszukiwaniu designu jutra

Stypendium YES

Poznań | 6 marca 2020

Pokaż nam czym jest dla Ciebie sztuka. Nie ma ograniczeń. Każdy ma szansę!