Harmonijna mieszanka starego i nowego

W samym sercu Krakowa, w XIX-wiecznym budynku zaprojektowanym przez architekta Władysława Ekielskiego, mieści się nowo wyremontowana Kancelaria Prawna Lexmotion. Projekt ten stanowił wyjątkowe wyzwanie dla zespołu Q+B.Architekci.

– Na projekt, zamówienia i realizację mieliśmy dwa miesiące z wyłączeniem przerwy świąteczno-noworocznej więc zadanie było co najmniej ekstremalnie trudne – zdradza Beata Tokarska-Kornecka, która wraz z Jakubem Korneckim współtworzy pracownię Q+B.Architekci.

Architekci prace rozpoczęli od dogłębnego zbadania potrzeb klienta oraz historycznej tożsamości budynku znanego krakowianom również jako Dom Ekielskiego lub „dom o dwóch frontach”.

Oryginalne elementy, takie jak zdobione drewniane stropy belkowe, witraże i skomplikowane sztukaterie stały się fundamentem nowej aranżacji. Kolejnym krokiem było dostosowanie zastanego układu funkcjonalnego do potrzeb kancelarii. – Zabytkowość była z jednej strony ograniczeniem, a z drugiej wyznaczyła nam kierunek projektowy – podkreśla Jakub Kornecki.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Fuzja sztuki i architektury

Już przy wejściu uwagę przyciągają zabytkowe drzwi z witrażowym szkleniem, które prowadzą do pierwszego pomieszczenia biurowego. – W dobrym stanie zachowały się także drewniane drzwi prowadzące do pozostałych pomieszczeń ujęte w piękne drewniane portale, oryginalna stolarka okienna z oknami skrzynkowymi, sztukaterie przysufitowe we wszystkich pomieszczeniach, rozety oraz drewniany parkiet – zauważa Beata Tokarska-Kornecka. Ciekawym elementem jest również pomieszczenie w rotundzie, którego unikatowy kształt widoczny jest od strony ulicy.

Zabytkowe wnętrza zostały uzupełnione współczesnymi grafikami autorstwa Anny Blauth, które doskonale komponują się z charakterem przestrzeni. Kolorystyka wnętrz, sprzyjająca skupieniu i harmonii, została wzbogacona o wyraziste akcenty w odcieniu czerwieni, nawiązujące do logotypu kancelarii.

Q+B.Architekci

Rozwiązania szyte na miarę

Aby poprawić funkcjonalność i estetykę przestrzeni, architekci z pracowni Q+B.Architekci zaprojektowali niestandardowe oprawy oświetleniowe. – Są to: lampa w odcieniu mocnej czerwieni w kształcie X i zygzak, które dodatkowo oprócz światła w dół doświetlają również subtelnie rozety na suficie – wyjaśnia architektka. W sali konferencyjnej zastosowano bardziej klasyczne, kuliste wiszące oprawy oświetleniowe oraz kinkiety w eleganckim kolorze bordo.

Stół w sali konferencyjnej, zaprojektowany na 14 osób, można podzielić na trzy mniejsze sekcje, co umożliwia organizację oddzielnych mniej formalnych spotkań.

W wysokim pomieszczeniu rotundy, pełniącym funkcję biura, kluczowe było podniesienie komfortu akustycznego. W tej roli znakomicie sprawdziły się miękkie elementy wyposażenia, takie jak miękkie panele akustyczne Fluffo w odcieniach granatu i czerwieni oraz ciężkie zasłony.

Kwestia podniesienia komfortu akustycznego została również rozwiązana w jadalni (dawnej kuchni), gdzie tym razem zastosowano panele akustyczne okrągłe i prostokątne od marki MDD tworzące rodzaj grafiki na ścianie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Elegancja po krakowsku

Elegancja po krakowsku

Kraków | 19 listopada 2024

Subtelna elegancja i wyraziste detale w nowym projekcie Furora Studio