Retro w minimalistycznej oprawie

Jak przemycić klimat tatrzańskich hal do stolicy? Projektantka Małgorzata Jaworska znalazła na to sposób.

Nie bez znaczenia jest tu lokalizacja. Liczący 80 m kw. apartament w kamienicy przy Morskim Oku na warszawskim Mokotowie idealnie wpisał się w marzenie jej klientki o stworzeniu namiastki rodzinnego Podhala w jej nowym domu. Interesująca jest również historia związana z samym budynkiem. Zbudowana w 1925 roku kamienica należała bowiem niegdyś do doktora Flatau (1868-1932), pioniera światowej neurologii oraz uznanego psychiatry.

Remont, który miał przywrócić mieszkaniu dawną świetność okazał się niemałym wyzwaniem – jego początek przypadł na początek pandemii a ono samo było istną ruiną. Jednocześnie – mimo kiepskiego stanu – właścicielce zależało na odzyskaniu możliwie jak największej ilości zabytkowych elementów co jeszcze bardziej podniosło poprzeczkę.

Wytężona praca ekipy remontowej zaowocowała zjawiskowym rezultatem. Zachwyca oryginalny dębowy parkiet (który przetrwał nawet ponowne wydzielenie przestrzeni kuchni i łazienki), zrekonstruowane dwuskrzydłowe drzwi do gabinetu oraz harmonijne połączenie starej stolarki z nowymi dodatkami.
 
Sama aranżacja stanowi eklektyczną mieszkankę, na którą składają się rodzinne pamiątki z Zakopanego oraz PRL-owska kolekcja kolorowego szkła i ceramiki poprzeplatane antykami sprawdzonymi z Belgii, oraz dekoracyjnymi lampami. Szczególną uwagę warto zwrócić na szafki nocne z czeczota, które własnoręcznie wykonała właścicielka apartamentu.
 
Bezkonkurencyjne serce domu stanowi wyspa kuchenna wykonana z… kredensu! Fornirowy mebel z mosiężnymi akcentami doskonale współgra z marmurowym blatem i stonowaną zabudową, która stanęła we wnęce będącą wcześniej częścią łazienki.

W nowym układzie łazienki są za to aż dwie – niewielka, gościnna oraz główna, będąca domowym centrum relaksu. Obie znakomicie wpisują się w motyw białej bazy uzupełnionej retro dodatkami, które zachwycają w części dziennej i sypialni. Również tutaj znajdziemy przykłady niekonwencjonalnego wykorzystania antyków. W przestrzeni kąpielowej, za podstawę umywalki od Hansgrohe służy odświeżona komoda – doskonale komponująca się z barokową formą lustra, które jej towarzyszy. Całości pikanterii dodaje zawieszony nad wanną obraz autorstwa Sary Illii.

Małgorzata Jaworska

Absolwentka University Arts of the London oraz warszawskiej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Doświadczenie zdobywała w renomowanych pracowniach architektonicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzi autorską pracownię projektowania wnętrz w Gdyni realizując projekty na terenie Trójmiasta oraz Warszawy.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W rytmie miasta

W rytmie miasta

Warszawa | 31 października 2024

Odwiedzamy 104-metrowy apartament na Saskiej Kępie projektu Framuga Studio