204-metrowa rezydencja w Kalifornii to rodzinna siedziba pisarki Christiny Desser oraz jej męża, Kirka Marckwalda, założyciela proekologicznej agencji doradczej CEA Consulting. Para ekologicznych aktywistów jako priorytet postawiła sobie uhonorowanie naturalnego piękna działki, na której miała stanąć nieruchomość. W projektantach z pracowni Butler Armsden Architects znaleźli idealnego partnera do realizacji tego planu.
Dom w Point Reyes powstał z myślą o wyeksponowaniu widoków, co podyktowało jego umiejscowienie na samym skraju Zatoki Tomales. Oszczędną bryłę z dwuspadowym dachem wyróżniają rozległe okna zapewniające niemal wszystkich pokojom niczym niezakłócony widok na otaczający krajobraz. Proste kolory zdobiące elewację oraz zamaskowanie możliwie jak największej ilości elementów konstrukcyjnych sprawiają, że budynek stanowi idealnie stonowane tło dla otaczającej go roślinności.
Wewnątrz architekci wyraźnie zaznaczyli podział pomiędzy strefą prywatną a tą otwartą dla wszystkich domowników i ich gości. Centralna część domu obejmuje przestrzeń do gotowania, wspólnych posiłków i relaksu. Po bokach głównego trzonu znajdują się dwa skrzydła; jedno mieszczące główny apartament i sypialnię, a drugie gabinet, przedsionek i garaż.
Wtopiony w krajobraz
Przygotowując aranżację projektanci czerpali inspirację z modernistycznego stylu zdobywcy nagrody Pritzkera, architekta Luisa Barragana. Stało się tak na prośbę samej Christiny, która z twórczością architekta wiązała ciepłe wspomnienia z dzieciństwa, kojarzyła jej się z odwiedzinami u dziadków, w Meksyku.
Podobnie jak w przypadku elementów konstrukcyjnych, również w środku wiele elementów funkcjonalnych, takich jak rolety przeciwsłoneczne czy ekrany, ukryto w ścianach. Unikano również wykorzystywania m.in. listew przypodłogowych, obudów, a duże drzwi obrotowe są pozbawione okuć. Umieszczoną we wnęce kuchnię wyposażono w niezbędne elementy, jednak w przemyślany sposób ukryto typowe miejsca do przechowywania, a nawet lodówkę.
W zestawieniu faktur i kolorów dominują ziemiste wykończenia, takie jak dębowa podłoga, blaty z wapienia Petite Granit i kremowe ściany. Na umeblowanie składają się starannie dobrane projekty Miesa van der Rohe, Eliela Saarinena i Gerrita Rietvelda. Znajdziemy tu również zabytkowy żyrandol Stilnovo, stoły kalifornijskiego projektanta Jesse Schlesingera i grafiki autorstwa właściciela domu.
Z pozoru dzika roślinność otaczająca dom jest w rzeczywistości częścią starannie zaprojektowanego nasadzenia. Wszystko w myśl obowiązujących w tej okolicy ograniczeń przeciwpożarowych. Wykorzystanie lokalnie występujących gatunków roślin pozwoliło natomiast całości realizacji płynnie wtopić się w okolicę.