Japoński architekt Riken Yamamoto został laureatem tegorocznej Pritzker Architecture Prize za budynki, które są „tłem i pierwszym planem w życiu codziennym”.
Riken Yamamoto, który jest 53. laureatem Pritzker Architecture Prize i dziewiątym z Japonii, został uhonorowany za swoje budynki, których celem jest wspieranie społeczności.
Jury, kierowane przez chilijskiego architekta i zdobywcę Nagrody Architektury Pritzkera w 2016 roku Alejandro Aravenę, uznało, że wiele ideałów w pracy Yamamoto, w tym rozmycie przestrzeni publicznych i prywatnych, może zostać zastosowanych w przyszłych miastach.
– Jedną z rzeczy, których najbardziej potrzebujemy w przyszłości miast, jest stworzenie warunków poprzez architekturę, które pomnażają możliwości spotkania się i interakcji ludzi – wyjaśnił Aravena.
Riken Yamamoto urodził się w 1945 roku w Pekinie, jednak od pięciu dekad związany jest prywatnie i zawodowo z Japonią. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Nihon w 1967 roku oraz studia magisterskie na Uniwersytecie Sztuki w Tokio w 1971 roku, po czym kontynuował studia na Uniwersytecie Tokijskim.
Zbudował liczne prywatne domy, dzielnice mieszkaniowe, szkoły, kampusy uniwersyteckie, budynki obywatelskie, muzea, a nawet remizę strażacką. Jego prace często zawierają tarasy, dziedzińce i inne przestrzenie zewnętrzne, które mogą zachęcać do interakcji z otoczeniem budynku.