– Czas, zmiana – rzeczywista lub iluzoryczna, niepowtarzalność powtarzanych procesów życiowych i dzień w dzień odtwarzanych czynności, bezkonfliktowa współobecność wieczności i doczesności – to motywy przewodnie całego wnętrza i poszczególnych jego powierzchni. Tymi też zasadami umotywowany projekt czasoprzestrzeni sam staje się metaforą czasu – tymi słowy Karolina Rochman-Drohomirecka zaczyna opowieść o wnętrzu sopockiego apartamentu, w którym roztoczyła swoją aranżacyjną magię.
Wystarczy przekroczyć próg, by wiedzieć, że mamy do czynienia z wnętrzem wyjątkowym. Choć Rochman-Drohomirecka znana jest z bogatej stylistyki swoich projektów, The Middle Kingdom wyróżnia się szczególnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wcześniej w tym miejscu znajdował się lokal usługowy.
W nowej odsłonie mieszkalnej, motywy czasu, zmiany i cykliczności życia przenikają każdą część przestrzeni, czyniąc z niej coś więcej niż tylko miejsce zamieszkania.
Nazwa The Middle Kingdom jest tu nieprzypadkowa.
Centralnym motywem jest woda, symbolizująca ciągłość, zmienność i życie. W sopockim apartamencie nic nie jest stałe – wszystko zdaje się być w ruchu, poddane nieustannemu przepływowi czasu. Zaokrąglone krawędzie, płynne formy i gładkie przejścia tworzą atmosferę, która otula domowników i wprowadza ich w stan spokoju.
Na powierzchni 130 metrów kwadratowych udało się zmieścić trzy sypialnie, dwie łazienki – z których jedna towarzyszy głównej sypialni z oddzielną garderobą, a druga sąsiaduje z pralnią, kuchnię połączoną z jadalnią i otwartą na salon, wiatrołap u progu mieszkania i hol w jego głębi.
Każde z pomieszczeń ma swoją unikalną dynamikę – od sypialni z dekoracjami inspirowanymi życiem po śmierci po jadalnię, w której czas zdaje się płynąć szybciej.
Szmaragdowe krzesła i stół w kolorze bleu Majorelle w salonie oraz tapeta z egipskimi reliefami grobowymi w sypialni to tylko niektóre z elementów, które przyciągają wzrok. Luksfery w łazienkach mają kształt oczu, symbolizujących spojrzenie zmarłych na świat żywych. Dodatki w kolorze starego złota to kolejny luksusowy relikt egipskiej przeszłości.
Szklane pustaki, mieniące się w słońcu, zapewniają poczucie odrębności poszczególnych stref, jednocześnie dając wrażenie ich przenikania się. Pozwalają mieszkańcom cieszyć się zróżnicowanym światłem i nastrojami otoczenia w miarę upływu dnia i zmieniających się pór roku.
– Taką czasoprzestrzeń z przyjemnością zaludnią wolne duchy, wysoko wrażliwi obserwatorzy, zmienno-świetlni użytkownicy wyczuleni na zmiany otoczenia i nastrojenia – podsumowuje projektantka.
Karolina Rochman-Drohomirecka
Architektka i kolorystka. Urodziła się w Toruniu, mieszka w Sopocie. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Architektury HAWK Hildesheim w Niemczech. Zafascynowana niezwykłym wpływem barw na rzeczywistość, stała się specjalistką w zakresie pracy z kolorem. Swoje umiejętności doskonaliła w Niemczech, na początku jako studentka, a potem pracowniczka na Wydziale Projektowania Kolorów HAWK Hildesheim, a także w Hiszpanii, gdzie nauczyła się używać koloru jako niezwykłego narzędzia w projektowaniu.