Roman Modzelewski. Sen o Łodzi

W Muzeum Miasta Łodzi można już oglądać wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. To główne wydarzenie w ramach Roku Romana Modzelewskiego – obchodzonego z okazji 110. rocznicy urodzin i 25. rocznicy śmierci projektanta, współtwórcy powojennej, łódzkiej bohemy.

Malarz, rzeźbiarz, założyciel i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Roman Modzelewski, to kolorowy ptak powojennej Łodzi. Studenci go uwielbiali, uczył ich tańczyć twista i z pasją tworzył, wyprzedzające swoje czasy, projekty mebli oraz jachtów. Jego kultowy fotel RM 58 znajduje się w kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie. 

Monografia wizjonera

Na wystawie zobaczyć można unikatowe obiekty: rzeźby, obrazy, reliefy, dokumenty, fotografie, przykłady sztuki użytkowej, kompozycjei w przestrzeni publicznej miasta i regionu. Głównym punktem programu są jednak projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i najbardziej znany – RM58.

– Pokazujemy blisko 150 obiektów, w tym nigdy wcześniej nieprezentowaną muzealną kolekcję dziesięciu obrazów, reliefów i rzeźb z najbardziej twórczego okresu artysty, którą nasi goście zobaczą po raz pierwszy – zwraca uwagę kurator wystawy, Adam Klimczak.

Ikony polskiego designu. Fotel Romana Modzelewskiego

Ekspozycja została uzupełniona tekstami kuratorskimi, reprintami dokumentów, fragmentami tekstów napisanych przez współpracowników Modzelewskiego, artystów i historyków sztuki oraz grafiką wystawową z fotografiami z epoki, a także architekturą scenografii wystawowej, wykonaną na potrzeby wystawy.

Głównym założeniem wystawy, według jej kuratora Adama Klimczaka, jest przypomnienie roli Romana Modzelewskiego w kontynuowaniu wizjonerskich koncepcji Władysława Strzemińskiego, a także zaakcentowanie starań o zachowanie wyjątkowego w skali europejskiej, uniwersalnego programu kształcenia artystów i projektantów jego autorstwa.
 
– Roman Modzelewski był malarzem, projektantem, rzeźbiarzem, pedagogiem, żeglarzem i melomanem, który całe swoje twórcze życie i karierę zawodową związał z Łodzią. Można powiedzieć, że był pierwszym polskim dizajnerem, gdyż to właśnie on opatentował w latach 60. model fotela RM58, który zawojował praktycznie cały świat – podkreśla kurator.

Nie bez znaczenia są w tym wypadku również jego zasługi dla nowoczesnego projektowania przemysłowego i wpływ na kształt programu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, której Modzelewski był współzałożycielem – pełnił też funkcję pierwszego rektora, a później dziekana, wykładając na uczelni przez niemal 40 lat. W swoją edukacyjną misję wierzył tak mocno, że nawet wówczas, gdy słynny Le Corbusier zaproponował mu emigrację z peerelowskiej Polski do Francji, odmówił, nie chcąc porzucić uczniów. Do końca życia pozostał w Łodzi.

Roman Modzelewski (1912-1997). Projektant i pedagog związany z Łodzią. Wraz z Władysławem Strzemińskim, Leonem Ormezowskim i Stefanem Wagnerem współtworzył łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Zdjęcie z kolekcji Wery Modzelewskiej i Fundacji im. Romana Modzelewskiego.

Podróż po Łodzi

Wystawa poświęcona jego twórczości to zapowiedź jednej z najbardziej wyczekiwanych prezentacji w ramach Łódź Design Festival. Uzupełnia ją niezwykła rozmowa z żoną profesora, Werą Modzelewską, opublikowana w ramach podcastu „ŁDF: Różne Rzeczy”. To pięknie opowiedziana podróż po Łodzi widzianej oczami inteligenckiej elity miasta; historia powstania łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz współczesnej kariery projektów Romana Modzelewskiego, w zwłaszcza słynnego fotela RM58.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi; Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi; Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi; Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie; Fundacji im. Romana Modzelewskiego; firmy Vzór; Wery Modzelewskiej oraz zasobów prywatnych.

Ekspozycji towarzyszyć będą liczne wydarzenia, wykłady, spotkania i międzynarodowy panel dyskusyjny poświęcony artyście. Sam kultowy fotel RM58 przez cały rok 2022 można oglądać w różnych miejscach w Łodzi.

Wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” można oglądać do 26 lutego 2023 roku w Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Polacy na IMM w strefie „czystych talentów”

Polacy na IMM

Kolonia | 17 stycznia 2015

Ćmielów, Kafti, Kosmos, Malafor, Tabanda i Vzór na IMM Cologne.