Porcelanowy zestaw do kawy, dla ikonicznej hiszpańskiej marki Lladró, stworzyła Aleksandra Żeromska. Nazwa kolekcji może oznaczać zarówno małą czarną, jak i gatunek ptaka – Kawkę Zachodnią.
Aleksandra Żeromska, urodziła się w Warszawie, a w hiszpańskiej Walencji prowadzi własne studio projektowe. Pracuje na pograniczu sztuki i designu, definiując i łącząc granice między nimi. Ukończyła ECAL w Szwajcarii (Uniwersytet Sztuki i Projektowania w Lozannie) z tytułem magistra w zakresie projektowania luksusowego i rzemiosła.
W swoich projektach Aleksandra Żeromska koncentruje się na odkrywaniu i próbie zrozumienia swoich słowiańskich korzeni, przepuszczając je przez pryzmat indywidualnych emocji i wyobraźni. Dlatego, chociaż jej kreacje są różnorodne, można w nich dostrzec charakterystyczny, fantazyjny styl.
Gabinet osobliwości
Jak twierdzi, kluczową rolę w jej twórczości odgrywa odręczny rysunek, który pomaga jej przekształcać otaczającą rzeczywistość w nowe, nieoczekiwane formy i bardzo osobisty język. Zainspirowana różnymi dziedzinami rzemiosła i odnajdywaniem nowych znaczeń w przedmiotach, projektantka uwielbia nadawać trójwymiarową formę swoim rysunkom.
Czerpiąc inspirację z cudów świata przyrody, dziedzictwa kulturowego i bujnej wyobraźni, projektantka konstruuje swój Gabinet Osobliwości. Jej zabawne prace mają potencjał kształtowania nowych rytuałów i dodają baśniowej magii do codziennych czynności.
Doświadczenie zdobywała jako członkini prestiżowego zespołu projektowego Lladró, w którym miała okazję odkrywać niezwykły świat porcelany wraz z czołowymi rzemieślnikami w Hiszpanii. Firma została założona w 1953 roku przez trzech braci: Juana, Jose i Vicente Lladro w małej hiszpańskiej wiosce Almecea w Valencji. Początkowo produkowali wazy i flakony, od 1956 r. zaczęli wytwarzać figurki porcelanowe najwyższej klasy.
Kawka z fantazją
Najnowszy projekt Aleksandry Żeromskiej – Kawki, to zestaw naczyń, które mogą służyć jako pretekst do przeniesienia się na chwilę do rzeczywistości onirycznej. Zastawa ma kształt ptaków, które symbolizują sztukę i marzenia. Dzięki nim możemy przenieść się do świata wyobraźni.
W tym przypadku jest to zaproszenie na wspólną filiżankę kawy i zjednoczenie w wyjątkowym momencie z najbliższymi. W swojej twórczości czerpię inspirację ze słowiańskiego folkloru, jego form zwierzęcych i kwiatowych, czarującej prostoty, mnogości i powtarzalności wzorów – dodaje projektantka.