Salone del Mobile 2025. Podsumowanie w liczbach

Polska na czwartym miejscu wśród krajów odwiedzających Salone del Mobile 2025! Targi odnotowały najwyższą w historii liczbę zagranicznych profesjonalistów, którzy stanowili 68 proc. wszystkich uczestników wydarzenia.

– W tegorocznej edycji zaobserwowaliśmy znaczny wzrost liczby zagranicznych profesjonalistów, przy czym szczególnie silna była obecność Europy. To ważny sygnał: Europa jest głównym rynkiem odniesienia dla naszej branży i nadal postrzega Salone jako istotne wydarzenie tworzące kontekst dla świata biznesowego i zawodowego – podkreślił Claudio Feltrin prezes FederlegnoArredo, firmy która organizuje targi.

W targach udział wzięło 2 103 wystawców z 37 krajów. Ranking najwyższej liczby odwiedzających według kraju pochodzenia dla edycji 2025 po raz kolejny uplasował na pierwszym miejscu Chiny. Drugie miejsce zajęły Niemcy, odnotowując silny wzrost, a następnie znalazły się dwa najlepiej prosperujące rynki eksportowe globalnego systemu meblowego: Hiszpania – z tego kraju do Mediolanu przyjechało 5 423 profesjonalistów i Polska z liczbą 5 325 odwiedzających profesjonalistów. Dalej w pierwszej dziesiątce znalazły się Brazylia, Rosja, Francja, Stany Zjednoczone, Indie i Szwajcaria.

Magazyn Design Alive

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Euroluce 2025: 306 wystawców, w tym 45 proc. z zagranicy

Odbywające się co dwa lata wydarzenie, to ważna część  targów prezentująca  firmy zajmujące się oświetleniem. W tym roku wprawne oko dostrzegło cytaty z przeszłości, ale także eksperymenty z innowacyjnymi materiałami i technologiami.

Wielkie marki w branży oświetleniowej i mniejsze nowe firmy zaprezentowały nowości, potencjał technologiczny, a także próby wykorzystywania nowych źródeł światła.

Wśród nowych produktów wyróżniła się lampa Arctic, zaprojektowana przez BIG (Bjarke Ingels Group), modułowa lampa, która czerpie inspirację z brył Archimedesa i nawiązuje do kryształów lodu. Przezroczyste lub lustrzane materiały otaczają źródło światła systemem, który umożliwia użytkownikom samodzielny montaż lampy. Wśród nowości znalazła się również Internod, opracowana przez Arup i Stephena Phillipsa, lampa robocza, która wykorzystuje bambus jako zrównoważony materiał bez użycia sprężyn i z wysoce technologicznym źródłem światła, lampa zaprojektowana do współczesnych miejsc pracy.

Salone del Mobile 2025

SaloneSatellite – 700 uczestników z 37 krajów

Liczba studentów odwiedzających Salone 2025 była zgodna z liczbą z 2024 r., która znacznie wzrosła w porównaniu z 2023 r.: 8 517 Włochów i 6 543 obcokrajowców, stanowi wzrost o 38 proc. w porównaniu z poprzednią edycją Euroluce. Do tych liczb należy dodać 39 000 odwiedzających wystawę SaloneSatellite, co potwierdziło jej ważny status międzynarodowego pokazu współczesnej kreatywności i punktu odniesienia dla firm poszukujących nowych talentów.

„Nowe rzemiosło: nowy świat” to temat, na który odpowiedziało 700 uczestników z 20 szkół i uniwersytetów projektowych.
 
Wystawa, która odbywa się już po raz 26., opracowana przez Marvę Griffin Wilshire, stanowi legendarną już platformę dla początkujących profesjonalnych projektantów. „Misją SaloneSatellite jest pomoc młodym projektantom na początku ich kariery i łączenie ich z branżowymi insiderami, którzy odwiedzają wystawę” — wyjaśnia kuratorka. Przez lata działalności SaloneSatellite dostrzegła wiele wybitnych talentów, takich jak: Nendo, Sebastian Herkner, Ini Archibong, David Pompa, czy Cristina Celestino.
 
Salone del Mobile 2025
„Mother” Roberta Wilsona, w Museo Pietà Rondanini w Castello Sforzesco.

Projekty specjalne – program kulturalny

Uzupełnieniem targów był zaplanowany z rozmachem program kulturalny, wykraczający poza hale Rho Fiera. W tym roku Salone.del Mobile rozszerzyło swoją strefę wpływów na miasto – szczególnie dzięki dwóm projektom, zrealizowanym we współpracy z dwiema najbardziej prestiżowymi instytucjami Mediolanu.

95 300 osób odwiedziło „Bibliotekę Światła”, instalację Es Devlin, która w roku Euroluce rozświetliła Cortile d’Onore w Pinacoteca di Brera.

Głównym przesłaniem zjawiskowej, ruchomej instalacji było wskazanie na wartość wiedzy.

Spektakl światła i muzyki „Mother” Roberta Wilsona, w Museo Pietà Rondanini w Castello Sforzesco, wyprzedał się w ciągu kilku godzin na cały tydzień Salone del Mobile, ale pozostanie otwarta do 18 maja, jako hołd dla Mediolanu. „Mother” z muzyką estońskiego kompozytora Arvo Pärta, mierzyła się mocą „niedokończonego” – rzeźby Michała Anioła, powstałej w 1564 roku, pod koniec życia artysty. Uzupełnione Stabat Mater, średniowieczną modlitwą w wersji wokalnej i instrumentalnej doświadczenie „Mother” polega na sekwencji świateł i obrazów oraz wykonywanej na żywo muzyki.

Na terenie targów Fiera Milano Rho, można było z kolei zanurzyć się w intensywnym doświadczeniu „La dolce attesa” (Słodkie czekanie), przygotowanym przez nagrodzonego Oscarem reżysera Paolo Sorrentino. Projekt-instalacja z udziałem aktorów to ponadczasowa przestrzeń, niewidzialny most między teraźniejszością a przyszłością, w którym pragnienie przeplata się ze strachem przed spotkaniem przeznaczenia. Warto wspomnieć o współpracy Sorrentino z Margheritą Palli, scenografką, która zaprojektowała kostiumy, uszyte następnie przez pracownię krawiecką Piccolo Teatro di Milano. 

Nowe obszary geograficzne: Azja Środkowa i państwa Zatoki Perskiej

Edycja Salone 2025 przyniosła duże oczekiwania co do nowych obszarów geograficznych: w targach wzięło udział 350 głównych inwestorów, nabywców, sprzedawców detalicznych, wykonawców i przedstawicieli mediów z 50 krajów, w tym 27 delegacji z Azji i państw Zatoki Perskiej. Kluczowe rynki napędzające zmianę to Zjednoczone Emiraty Arabskie, oraz Arabia Saudyjska, z którą Salone podpisało w styczniu wstępne memorandum w sprawie realizacji nowych projektów w dziedzinie wzornictwa. Wreszcie, frekwencja japońska wzrosła z 20. na 13. miejsce, zgodnie z pozytywnym trendem wzrostu eksportu w makrosystemie meblowym. Silną pozycję utrzymała także Korea Południowa.

Salone del Mobile 2025

Salone del Mobile 2025. Pewność w świecie niepewności

Prezes FederlegnoArredo Claudio Feltrin podsumował: – Zakończyły się najważniejsze międzynarodowe targi w świecie wyposażenia wnętrz i wzornictwa, autentyczny motor napędowy biznesu i innowacji dla naszego systemu przemysłowego, który w czasach napięć i niepewności po raz kolejny pokazał, że ma solidne korzenie i oko skierowane na przyszłość. Daje środek ciężkości i pewność w świecie niepewności. Teraz z determinacją patrzymy w 2026 r.: w przyszłym roku czekają nas nowe, wielkie wyzwania. Naszą obietnicą jest praca nad jeszcze bardziej inkluzywnym formatem, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw oraz rynków wschodzących. Będziemy to robić ręka w rękę z całą branżą, mając na celu przekształcenie trudności w szanse”.

Z kolei Maria Porro, prezes Salone del Mobile powiedziała: – 63. edycja Salone del Mobile była latarnią morską w roku 2025 pełnym globalnych wyzwań: pokazała siłę i wspólną wizję.
 
Około 302 548 odwiedzających to dowód na istotne znaczenie wydarzenia w tworzeniu połączeń między ponad 2 100 wystawcami z 37 krajów i społecznością gości, którzy odwiedzili w kwietniu Mediolan.
 
Sektor po raz kolejny pokazał, że jakość i innowacyjność, zarówno dotycząca procesu, jak i produktu są kluczowe w świecie coraz trudniejszej międzynarodowej konkurencji”.
 
Salone del Mobile.Milano 2026 zaplanowano na 21–26 kwietnia.
 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom z sercem ze złota

Dom z sercem ze złota

Mediolan | 17 października 2024

Ten mediolański apartament to luksusowy górski domek w miejskim wydaniu!

Córka wielu czarownic

Córka wielu czarownic

Mediolan | 21 września 2024

Sara Ricciardi to niezwykły głos nowej generacji włoskiego designu