Samsung to design pełen technologii

Samsung nie produkuje już po prostu telewizorów czy soundbarów. Marka projektuje pełne piękna, minimalistyczne obiekty, które służą oglądaniu telewizji czy słuchaniu muzyki. Ich design? Nie, tu nikt niczego nie narzuca. Tu pierwsze skrzypce grają architekci wnętrz, którym marka daje możliwość pełnej personalizacji swoich produktów, tak by te współgrały z kreowanymi wnętrzami.

Marka co chwila przedstawia rozwiązania, które mają pozwolić, by jej produkty komponowały się z najbardziej wyrafinowanymi wnętrzami tworzonymi przez architektów. The Frame czy Music Frame lub Bespoke. Te rozwiązania są już znane najlepszym polskim architektom wnętrz.

– Jako architekt w swoich projektach zwykle staram się nie eksponować telewizora. Wolę go ukryć, rozmyć, udać, że go nie ma, a The Frame Samsunga bardzo dobrze się do tego nadaje. Ja sam od ponad 20 lat nie mam w domu telewizora, natomiast w biurze korzystam właśnie z The Frame, który służy mi np. do prezentacji – mówi architekt Jacek Tryc.

W serii The Frame ceni sobie to, że ten telewizor, choć ma wszystkie funkcje standardowego nowoczesnego urządzenia, potrafi też zamienić wnętrze w prawdziwą galerię sztuki. Wystarczy skorzystać z oferty Art Store, czyli sklepu ze sztuką, który powstał z myślą o tym lifestyle’owym ekranie. Jest w nim ponad 2,5 tys. prac z największych muzeów i galerii na całym świecie. Wśród nich arcydzieła, takie jak „Gwiaździsta noc” autorstwa Vincenta van Gogha czy „Mona Lisa” Leonarda da Vinci. Te możliwości doceniają właśnie architekci.

Samsung w ramach sklepu ze sztuką Arc Store nawiązał np. partnerstwo z archiwum LIFE Picture Collection. Dzięki temu użytkownicy The Frame mogą oglądać na ekranie tego niezwykłego telewizora 20 ponadczasowych ujęć dokumentujących XX wiek. LIFE Picture Collection to wizualna kronika XX wieku, która liczy ponad 10 mln zdjęć, stanowiących swoisty zapis wydarzeń i ludzi, którzy kształtowali świat i rzeczywistość. Wszystkie mogą być wyświetlane na telewizorze The Frame.

– Świetnie sprawdza się w nim tryb sztuki, który pozwala na wyświetlanie dowolnych obrazów, własnych zdjęć czy rysunków. Wygląda to po prostu jak dzieło sztuki, obraz lub fotografia powieszona na ścianie. Klienci, którzy przychodzą do mnie do biura, często są zaskoczeni, kiedy obraz znika i zaczynam wyświetlać dla nich prezentację. Kolejną ważną dla mnie rzeczą jest także możliwość wyboru ram, które domyślnie są czarne, ale mogą być też drewniane lub kolorowe, tak aby pasowały do koncepcji wnętrza i do innych ram, które mamy w mieszkaniu. Dzięki tym innowacjom telewizor przestaje być dominującym centrum, a staje się bardziej funkcjonalnym urządzeniem, które łatwiej spójnie wkomponować w dowolną przestrzeń – mówi architekt Jacek Tryc.

Samsung The Frame

To jednak nie wszystkie zalety telewizorów z kolekcji The Frame. Na ich niepowtarzalny i trudny do zastąpienia charakter zwracają uwagę projektantki prowadzące WZ Studio.

– W naszych projektach często korzystamy z estetycznych i wielofunkcyjnych telewizorów The Frame. Dzięki możliwości doboru koloru ramy możemy idealnie wpasować się w kolorystykę i styl przestrzeni, którą projektujemy.

Telewizor The Frame dla Ady Skwiry i Małgorzaty Liebhart, prowadzących WZ Studio, ma jednak jeszcze kilka zalet.

– Dzięki temu, że telewizor ma matową matrycę, jest niezwykle blisko powieszony przy ścianie – nie odstaje, nie widać systemu montażowego, który jest w zestawie. The Frame jest wyposażony w funkcję wyświetlania zdjęć lub obrazów, możemy go idealnie dopasować do naszych potrzeb. Tworzy idealny balans pomiędzy nowoczesnymi technologiami a nienachalnym designem. Telewizor, który może być niewidoczny we wnętrzu, mimo że nie jest ukryty za drzwiami szafy, stanowi bezkonkurencyjne rozwiązanie na rynku – wyjaśniają architektki.

Z produktów marki Samsung często korzysta też uznany projektant Oskar Zięta. Ostatnio telewizory The Frame wykorzystane zostały na jego wystawie „Zieta Ilustrowany” w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Za sprawą pięknego designu obrazu oraz funkcji umożliwiającej wyświetlanie dzieł sztuki idealnie odnajdują się one bowiem nie tylko w naszych domach, ale też w galeriach i na wystawach.

– The Frame, tak jak wiele moich prac, to połączenie sztuki projektowania, designu i technologii, które równie dobrze funkcjonują w salonie jak i w galerii sztuki – mówi Oskar Zięta. – Już po raz kolejny i na pewno nie ostatni wykorzystujemy The Frame na naszych wystawach, gdyż są one nie tylko dobrze zaprojektowanym przedmiotem sztuki użytkowej, ale też elastyczną przestrzenią, którą możemy dowolnie wypełniać np. grafiką czy zdjęciami. Choć w inny sposób niż moje prace, The Frame jest przykładem doskonałej technologii, przemyślanego wzornictwa i zrozumienia, że mamy różnorodne potrzeby, także te estetyczne.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Bogactwo dźwięku

Ciekawym uzupełnieniem telewizorów, których ramy niczym w prawdziwym dziele sztuki można zmieniać, są zapewniające wysokiej klasy dźwięk soundbary Samsung z ramkami Ultra Slim. Zgrabne głośniki podobnie jak The Frame dają się łatwo personalizować. Wystarczy kilka ruchów, by zmienić ich obudowę tak, by ta bardziej  korespondowała kolorystycznie z nowo zaprojektowanym wnętrzem. Soundbary te idealnie współpracują z wszechstronnym i konfigurowalnym głośnikiem Music Frame. Ten zaś płynnie łączy się za pośrednictwem aplikacji Smart-Things, pozwalającej na zarządzanie wieloma urządzeniami, nie tylko marki Samsung, z poziomu smartfona. 

Music Frame działa jako niezależny głośnik bezprzewodowy lub można go sparować z telewizorem Samsung i soundbarem za pomocą funkcji Q-Symphony, by wzbogacić możliwości basów i dźwięku przestrzennego. 

Music Frame wspaniale ukrywa się, wyglądając jak rama obrazu, w którą możemy włożyć własne zdjęcia czy grafikę. 

By dowieść swych aspiracji związanych ze sztuką i projektowaniem pięknych przedmiotów, marka Samsung zatrudnia nie tylko najlepszych inżynierów, ale i designerów. Tak powstał właśnie telewizor The Serif, który każdemu wnętrzu nada niepowtarzalnego charakteru. Ten zaprojektowany przez braci Ronana i Erwana Bouroullec designerski telewizor stanowi wyjątkowe odwzorowanie litery „I”, dzięki czemu równie efektownie wygląda z każdej strony.

Bracia Bouroullec to jeden z najbardziej znanych duetów projektanckich. Pochodzą z Francji, a uznanie zyskali dzięki projektom, w których idealnie dobrane materiały współgrają z wielofunkcyjnością mebli i przedmiotów. Taki jest właśnie też telewizor The Serif. Tego telewizora się nie ukrywa. Niczym dzieło eksponuje się go. Można to czynić na kilka sposobów – postawić na komodzie czy biurku lub niczym nowoczesną rzeźbę umieścić na środku salonu. Przepięknie prezentuje się on także na dostępnych w zestawie nóżkach podłogowych.

The Frame
Telewizor Samsung The Sero dostosowuje się do spersonalizowanych treści. Pozwala wyświetlać programy telewizyjne czy filmy w klasycznej orientacji poziomej, jednak za sprawą funkcji obracania ekranu można na nim także wyświetlać zawartość smartfona w orientacji pionowej.

Sprzęt przyjazny architektom

Mówiąc o zjawiskowych telewizorach Samsung, nie można zapomnieć też o The Sero. Telewizor stworzono z myślą o mobilnych użytkownikach, którzy dużą część swoich aktywności skupiają wokół smartfonów. Poza świetnej jakości obrazem QLED oraz wielokanałowym dźwiękiem telewizor zaskakuje łatwością parowania się ze smartfonem. Wystarczy jeden ruch. Należy dotknąć smartfonem Samsung obudowy telewizora The Sero, aby połączyć oba urządzenia.

Co ciekawe, telewizor ma też funkcję, która pozwala na łatwą zmianę orientacji z pionowej na poziomą i odwrotnie. Po połączeniu ze smartfonem ekran The Sero naśladuje położenie jego ekranu. Gdy oglądamy zdjęcia na Instagramie, jest w pionie, gdy wideo, samoczynnie wróci do poziomu.

W swojej pracowni architektki z WZ Studio korzystają jednak także z profesjonalnego sprzętu marki Samsung, który pomaga im w pracy. Nie mogą obejść się bez ekranów przeznaczonych dla grafików i projektantów wnętrz. Są niezastąpione w ich pracy.

– Samsung View Finity S9, które są też bardzo przyjazne architektom. Ten rewelacyjny sprzęt, dający idealne odzwierciedlenie koloru, posiada certyfikat Pantone, a jego matowa matryca, dzięki redukcji światła niebieskiego oraz eliminacji migotania, doskonale sprawdza się podczas długich prac przed ekranem. Opcja regulacji wysokości oraz kąta nachylenia pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze. Tego rodzaju personalizacja i możliwość modyfikacji wysokości jest dla nas szczególnie istotna, ponieważ znacznie różnimy się wzrostem – jest między nami aż 15 cm różnicy – tłumaczą Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z WZ Studio.

Projektantki, by móc oferować swym klientom coraz to nowe rozwiązania nie tylko architektoniczne, ale i związane z nowoczesnym oraz pełnym designu wyposażeniem domu, starają się śledzić najnowsze trendy.

– Wróciłam właśnie z Paryża z prezentacji nowych sprzętów firmy Samsung i muszę powiedzieć, że dla mnie bezkonkurencyjne są sprzęty z technologią SmartThings Energy. To zupełnie inny poziom personalizacji produktu do projektu. Urządzenia wyposażone w tryb AI Energy Mode uczą się, kiedy ich używamy, dostosowując pobieranie prądu do potrzeb użytkowania (wiedzą, kiedy nas nie ma w domu i o której godzinie zazwyczaj otwieramy lodówkę, a właśnie wtedy najwięcej zużywają energii). W ten sposób lodówka pobiera nawet do 15% mniej energii, a pralka nawet do 70%. Jesteśmy tutaj bardziej ekologiczni, a nasze rachunki w skali roku są też sporo niższe – wyjaśnia architektka Małgorzata Liebhart.

Jednym z jej ulubionych produktów marki Samsung jest seria Bespoke.

Personalizacja ułatwia życie

– Pod kątem projektowym świetne są pralki i suszarki, które mają rewelacyjną pojemność, a wymiary są idealne do zabudowy. Inni producenci pralek i suszarek deklarują niższe wymiary tych urządzeń niż w rzeczywistości. Wówczas powstaje problem zabudowy takiej pralki, zamiast głębokości 60 cm mają tak naprawdę np. 66 cm i powstaje nam kolizja z drzwiami szafy.

W serii Bespoke nie mamy tego problemu, ponieważ nie mamy bezsensownych obłości i odstających elementów. Dodatkowo lodówki Bespoke dają nam możliwość zmiany koloru na drzwiach w sposób banalnie prosty w domowych warunkach. Jednego dnia nasza lodówka może być w kolorze niebieskim, a w innym w brzoskwiniowym lub w dwóch różnych kolorach. Biorąc pod uwagę powracającą estetykę Memphis, takie rozwiązanie może być interesujące – wyjaśnia Małgorzata Liebhart.

Panele Bespoke dla Samsunga stworzyła między innymi marka Toiletpaper. Narodziła się jako magazyn fotograficzny, założony przez włoskiego fotografa haute couture Pierpaola Ferrariego i włoskiego artystę Maurizia Cattelana. 

Dziś Toiletpaper to nie tylko magazyn, ale studio kreatywne, które tworzy akcesoria wyposażenia wnętrz. Uzupełnieniem serii Bespoke są także odkurzacze w wielu intrygujących kolorach oraz dające się personalizować kolorystycznie piekarniki.

Samsung Dual Cook Steam przygotuje dwie potrawy jednocześnie, w różnych trybach i temperaturach. Co więcej, dzięki aplikacji SmartThings można gotować potrawy według zarekomendowanych przez aplikację przepisów, zgodnych z naszymi gustami kulinarnymi. Urządzenie ma też kamerę AI Pro Cooking. Dzięki niej nie tylko zdalnie zajrzymy do piekarnika z poziomu swojego smartfona, ale również nakręcimy 10-sekundowy film poklatkowy z całego procesu pieczenia.

Lodówkozamrażarki Samsung Bespoke wyróżnia niestandardowa paleta kolorów i wykończeń. Dzięki nim łatwiej uniknąć kompromisów w kwestii designu. Wystarczy wybrać model i kolor, który płynnie będzie komponował się z dowolnym wnętrzem.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórcze ramy

Twórcze ramy

Warszawa | 8 listopada 2024

Samsung The Frame i marka Górna Półka razem na targach Warsaw Home

Samsung obala mity

Samsung obala mity

Warszawa | 7 sierpnia 2024

Zaawansowana technologia marki nie przestaje zaskakiwać! Oto co mówią architekci