Córka wielu czarownic

– Czuję, że jestem córką wielu czarownic, które stoją za mną – mówi włoska projektantka Sara Ricciardi, która inspiracje czerpie z natury, religii oraz włoskich legend towarzyszących jej od dzieciństwa.

Urodziła się w Benevento, znanym jako „miasto czarownic”, a obecnie mieszka w Mediolanie. W 2015 roku ukończyła Wzornictwo Produktu na prestiżowej Akademii Sztuk Pięknych NABA (Nuova Accademia di Belle Arti) w Mediolanie, studiowała również w Stambule i Nowym Jorku.

Jej autorskie Sara Ricciardi Studio specjalizuje się w projektowaniu wnętrz, przestrzeni handlowych, instalacji publicznych, wystaw oraz produktów dla firm i galerii sztuki.

Za każdym razem tworzy do nich precyzyjne narracje – chętnie odwołuje się do historii i tradycji i współpracuje z najlepszymi włoskimi mistrzami rzemiosła.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Ricciardi określa siebie jako „kolekcjonerkę dziwnych przedmiotów”, a każdy projekt zaczyna od zgłębiania emocji i opowieści, które nadają jej instalacjom głębszy sens i formują ich ostateczny kształt.

Do jej najbardziej udanych projektów należą wazony zaprojektowane w 2017 roku we współpracy z Nicolò Moralesem, kolekcja Best of Italy dla Coin Casa oraz projekt concept store Eden w sklepie Luisa Via Roma we Florencji. Pracowała również z markami takimi jak Visionnaire, Houtique, Culti i Giorgetti.

W 2019 roku została dyrektorką artystyczną projektu „La Grande Bellezza – The Dream Factory”, wspierającego włoskie rzemiosło artystyczne, realizowanego pod pieczą grupy Starhotels we współpracy z Fundacją Cologni, OMA (Osservatorio dei Mestieri d’Arte) i Gruppo Editoriale.

Wallpaper i Panerai wybrały ją do finału Next Designer Generator, a Triennale Design Museum umieściło wśród najważniejszych kobiet współczesnego włoskiego designu.

Wraz z Agustiną Bottoni, Ilarią Bianchi i Astrid Luglio założyła kolektyw The Ladies’ Room, w którym tworzy autorskie projekty dla galerii.

Prowadzi zajęcia z projektowania relacyjnego i współprojektowania w NABA i Domus Academy w Mediolanie, a także międzynarodowe warsztaty na temat rewitalizacji miast i myślenia projektowego.

Więcej reprezentantów niepokornej sceny designu kolekcjonerskiego prezentujemy w 48. wydaniu magazynu „Design Alive”. Zamów w prenumeracie lub w wersji cyfrowej!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom z sercem ze złota

Dom z sercem ze złota

Mediolan | 17 października 2024

Ten mediolański apartament to luksusowy górski domek w miejskim wydaniu!

Osobisty kod komunikacji

Osobisty kod komunikacji

Mediolan | 28 czerwca 2023

Włoska projektantka Elena Salmistraro sprawia, że obdarzamy przedmioty uczuciami