Schminke House. Ekstrawagancka ikona

Choć dla wielu osób nazwa „Löbau” z niczym się nie kojarzy, to małe miasteczko w niemieckiej Saksonii jest swoistym kamieniem milowym architektury modernistycznej: skrywa jeden z najciekawszych budynków stworzonych w tym stylu.

Mowa o Schminke House – arcydziele autorstwa Hansa Scharouna. Willa wybudowana w latach 1930–1933 dla producenta makaronu Fritza Schminkego i jego małżonki Charlotte miała służyć za dom dwójce dorosłych, czwórce dzieci i dwóm ewentualnym gościom. Cała konstrukcja to urzeczywistnienie definicji praktyczności, choć projekt realizowany był pod presją czasu i niewielkiego budżetu – ówczesne napięcia polityczne zwiastowały nadchodzący upadek Republiki Weimarskiej.

Sam budynek jest jednocześnie ekstrawagancki i funkcjonalny. Zakrzywiony korpus, forma tarasów i łączących je schodów, jak również okrągłe okna kojarzą się z parowcem. Scharounowi zależało na tym, by ogród był niejako przedłużeniem wnętrza willi, więc zaprosił do współpracy architektkę krajobrazu Hertę Hammerbacher. Tak samo jak sięgające od podłogi do sufitu okna stanowią jedyną barierę przed tym, by zieleń nie wtargnęła do środka willi, tak wewnątrz poszczególne pomieszczenia są rozdzielone jedynie dzięki przesuwnym panelom i zasłonom, na ich funkcje zaś wskazują specjalnie opracowane palety kolorystyczne. Niewielkie, przypominające kajuty sypialnie na piętrze również zdradzają marynistyczne inspiracje architekta, parter natomiast pozostaje otwarty. W umeblowaniu prym wiodą niemal niewidoczne szafy wnękowe i meble wybrane z myślą o łatwym czyszczeniu.

Niestety rodzina Schminke nie mogła zbyt długo cieszyć się tą architektoniczną perełką. Już w 1945 roku dom został zajęty przez Armię Czerwoną, a po 1989 roku służył jako ośrodek wypoczynkowy.

Kiedy w 1993 roku chciano zwrócić willę pierwotnym właścicielom, trzy córki Charlotte i Fritza zrezygnowały z przejęcia nieruchomości i oddały ją turystom.

Willę otwarto ponownie w 2000 roku; dziś pełni funkcję muzeum. Stanowi pomnik swoich czasów i ludzi, którzy przyczynili się do jej powstania. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, a najwięksi fani architektury mogą nawet spędzić tu noc.

Twórca Schminke House, Hans Scharoun, to niemiecki architekt (1893–1972) uznawany za jednego z głównych przedstawicieli architektury organicznej. W latach 1912–1914 studiował na Wyższej Szkole Technicznej w Charlottenburgu, by następnie pracować przy programie odbudowy Prus Wschodnich pod kierownictwem Paula Kruchena.

Był związany również z Polską – od 1925 do 1932 roku pracował jako profesor w Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu i zaprojektował kilka wrocławskich budynków. Oprócz projektu z Löbau zasłużył się między innymi projektem Filharmonii Berlińskiej i kolektywnym planem odbudowy Berlina.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Budynki ikony

Budynki ikony

Barcelona | 3 maja 2024

Oto nasz krótki przewodnik po wybranych ikonach architektonicznych Europy