School of Form na ŁDF. Do Roboty!

Łódź | tekst promocyjny

12 października 2016 | Design | SoF | Wydarzenia |

Podczas jubileuszowej, 10. edycji Łódź Design Festival, studenci School of Form, Katedry Wzornictwa Uniwersytetu SWPS, zaprezentują wyniki pracy z robotami KUKA i KAWASAKI. W Centrum festiwalowym, w budynku A0, od 13-23 października, przedstawią swoją próbę odpowiedzi na pytania czy robot może być rzemieślnikiem, gdzie skrywa się pierwiastek rękodzelniczego geniuszu i czy osiągnięcie perfekcji nie oznacza w tym przypadku destrukcji?

W ramach specjalności Industrial Design studenci doświadczają, że projektant może mieć znaczący wpływ na cały proces powstawania produktu czy rozwiązania, a nie tylko na finalny efekt. Jednocześnie, pracując z robotami przemysłowymi, zachęcani są do refleksji na temat zastępowania pracy człowieka pracą robota oraz do poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z rozwojem robotów. Studenci 2. i 3. roku zmierzyli się z dwoma zadaniami projektowymi, które oscylowały na styku takich zagadnień jak rzemiosło, tradycja, nowe technologie czy robotyzacja przemysłu na świecie.

robot1

Pierwsze zadanie z cyklu „Do Roboty!” polegało na przełożeniu dowolnie wybranego rzemiosła – procesu wytwarzania materialnych obiektów z użyciem określonych metod i obsługiwanych ręcznie narzędzi, na język robota przemysłowego. Temat realizowany był przez kilkuosobowe grupy studentów. Każda z nich wybierała dowolne rzemiosło, które następnie analizowała, by wreszcie opisać je parametrami, zaprojektować narzędzie i nauczyć robota wykonywania wybranych działań. Część grup przeniosła rzemiosło w sposób dosłowny, a część interpretowała je i modyfikowała pod kątem możliwości jakie daje wykorzystanie robotów przemysłowych i specjalnie zaprojektowanych narzędzi.

Drugi temat, zrealizowany przy współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, był niejako kontynuacja pracy projektowej związanej z rzemiosłem. Wyroby oraz metody produkcji ceramiki bolesławieckiej stanowiły inspiracje zarówno do sformułowania zagadnienia, jak i do wielowątkowych dyskusji na polu akademickim, których owocem jest zbiór tekstów z pogranicza antropologii, socjologii i filozofii. Zadaniem projektowym było opracowanie narzędzia, sposobu jego używania oraz wzorów graficznych wykonywanych przy użyciu zaprogramowanego robota przemysłowego. Studenci, podobnie jak w poprzednim zadaniu, realizowali je w kilkuosobowych grupach inspirując się tradycyjnym sposobem nakładania pigmentu na naczynia. Rezultatem są projekty, których charakter wizualny wynika ze sposobu wykorzystania robota jako narzędzia projektowo-produkcyjnego, a jednocześnie nawiązuje do tradycji naczyń Manufaktury w Bolesławcu.

Na wystawie zaprezentowane będą zarówno wykonane przez roboty obiekty, nagrania wideo dokumentujące proces jak i rozważania studentów. Podczas otwarcia i obu festiwalowych weekendów będzie można zobaczyć jak roboty radzą sobie z wybranymi zadaniami.

Więcej na: www.sof.edu.pl

robot2

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Intymna strona porcelany

Intymna strona porcelany

Warszawa | 9 grudnia 2022

Anna Marciniszyn, twórczyni Nodi Studio, opowiada o swojej miłości do porcelany

Wariacja na temat ikony

Wariacja na temat ikony

Mediolan | 22 listopada 2021

Od studiów inżynierskich do ceramiki. Piotr Podziomek prezentuje „Wrażliwość”

Polski sukces w Dubaju!

Sukces Olgi

Dubaj | 22 listopada 2018

Olga Zelenska, absolwentka została wyróżniona podczas Global Grad Show w Dubaju!

Unia wprowadza zakaz produktów plastikowych. SCOBY to alternatywa!

Alternatywa

Poznań | 25 października 2018

Rodzima alternatywa dla plastikowych opakowań.

Porcelanowy sen

Porcelanowy sen

Poznań | 14 sierpnia 2018

Zaglądamy do Fenek Studio – pracowni absolwentek School of Form.