Ponadczasowa klasyka

Mały metraż może mieć wielkie możliwości – udowadnia Anna Koivumäki, polsko-fińska architektka prowadząca w Helsinkach studio projektowe INO Studio Oy.

To właśnie tu, w mieście słynącym ze swoich designerskich tradycji, zaprosiła nas do kameralnego budynku z końca lat 30. gdzie znajduje się 39-metrowe mieszkanie jej klientki.

W pierwotnym stanie wnętrze przytłaczało mieszanką elementów, które pozostawiali po sobie kolejni mieszkańcy. Konieczne było wprowadzenie rozwiązań, które uporządkują przestrzeń i pozwolą ją funkcjonalnie zagospodarować z zachowaniem odrobiny niezbędnej przytulności. Myślą przewodnią aranżacji była również prośba właścicielki, aby stworzyć miejsce dające poczucie dorosłości. Nie tylko odpowiadające jej potrzebom i upodobaniom, ale również pozwalające kształtować lepszą wersję jej życia.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Właściwie każdy zakamarek w mieszkaniu został odnowiony. Skandynawski pragmatyzm podyktował przemieszczenie kuchni i niektórych ścian, nie po to, by upiększyć przestrzeń, lecz żeby dodać mieszkaniu funkcjonalności.

Klientka na co dzień prowadzi bardzo aktywne życie – w ciągu dnia praca w startupie dostarcza jej adrenaliny, a długodystansowe biegi po pracy – endorfin. Domowa przestrzeń miała być tą, która przyniesie ukojenie i pozwala się odseparować od nadmiaru bodźców – udało się to osiągnąć dzięki eliminacji nadmiaru i dyskretnym detalom, takim, które nie rzucają się w oczy.

Ważne było też stworzenie przestrzeni ponadczasowej, która nie podąża na siłę za  trendami. W projekcie wykorzystano tylko naturalne materiały – architektka sięgnęła m.in. po dębową podłogę, kamień i fornirowaną zabudowę. Większość elementów została wykonana na zamówienie przez lokalnych wykonawców. 

Naturalne materiały nie tylko pokryją się z czasem piękną patyną, ale już teraz zaskakują nietypowymi atutami. Stół jadalniany z marmuru Estremoz podczas słonecznego dnia przepuszcza promienie tworząc poświatę na dębowej podłodze a światło uwidacznia wzór linii kamienia. W kuchni natomiast kamienny blat skrywa skamieniałości.  

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Harmonia w małej skali

Harmonia w małej skali

Warszawa | 15 stycznia 2025

Kolor i funkcjonalność na 36 metrach na Żoliborzu. Poznajcie projekt Mistovia

Modernizm udomowiony

Modernizm udomowiony

Helsinki | 29 października 2022

Willa Aalto, prywatny dom słynnego Alvaro Aalto, ujmuje przytulnością