Skarby polskiej architektury dostępne online!

Pełen zabytków i dzieł sztuki Wrocław jest zdecydowanie jednym z ciekawszych polskich miast. Czy jednak trzeba do niego jechać? Z pewnością, choć np. kolekcje Muzeum Architektury można obejrzeć, nie ruszając się z domu. Cyfrowa digitalizacja przeniosła je do internetu. Wrocławskie Muzeum Architektury i jego skarby można zwiedzać wirtualnie za darmo.

Kto i kiedy zaprojektował obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce? Jak wyglądały jego pierwsze plany? Wszystkiego tego można się dowiedzieć we wrocławskim Muzeum Architektury, które zaprasza teraz zwiedzających do wirtualnej podróży przez najpiękniejsze karty polskiej architektury. Podobnych atrakcji można tu znaleźć dosłownie tysiące. 

– Właśnie zakończył się drugi etapu projektu „Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu”. W ramach programu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się udostępnić w sieci 3,5 tys. obiektów ze wszystkich działów Muzeum Architektury – informuje Marta Czyż-Kaczor rzeczniczka prasowa Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

8,5 tys. obiektów dostępnych online!

Dzięki temu bez ruszania się z miejsca, każdy może na ekranie komputera czy nawet smartfona poznać skarby polskiej, ale i niemieckiej przedwojennej architektury miasta. Internetowe muzeum to ekscytująca przygoda z przepięknymi projektami. Uwaga! Przykuwa do komputera na długie godziny.

Szczególnie bogata jest tu między innymi dokumentacja dotycząca eksperymentalnego osiedla WuWA, które powstało w 1929 r. na wrocławskim Dąbiu. Osiedle miało być przykładem wzorcowego taniego budownictwa społecznego.

Wrocławskie Muzeum Architektury działa na zasadzie wyszukiwarki. Wystarczy zacząć wpisywać hasło, a system sam zacznie proponować to, co szczególnie warto zobaczyć. W zakładce znajdują się również materiały do pobrania – kompletne bazy danych z działów architektury międzywojennej i architektury współczesnej.

Proces digitalizacji rozpoczął się już w 2019 r. W pierwszym etapie zostały wybrane do prezentacji zbiory dotyczące architektury XX wieku, obejmujące projekty architektoniczne, modele, fotografie i archiwalia związane z twórczością wybitnych polskich architektów.
 
Mowa o postaciach: Bohdana Lacherta, Józefa Szanajcy, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Heleny i Szymona Syrkusów, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, Stefana Müllera i wielu innych. W pierwszym etapie zdigitalizowano, opracowano i udostępniono ponad 5 tys. obiektów.

Projekty najwybitniejszych polskich architektów w jednym miejscu

Wrocławskie Muzeum Architektury pełne skarbów

– Kolejny etap prac nad digitalizacją i udostępnieniem zbiorów objął 3,5 tys. obiektów gromadzonych od roku 1965 we wszystkich działach muzeum. Ich wyboru dokonano by umożliwić szerokiemu gronu odbiorców poznania różnorodnej kolekcji muzeum w jak najszerszym zakresie – wyjaśnia rzeczniczka wrocławskiego muzeum.

Na udostępnioną właśnie najnowszą część kolekcji składają eksponaty powstałe od starożytności aż do czasów współczesnych. Zbiór ten obejmuje materialne pozostałości niezachowanych dzieł architektonicznych, ikonografię architektury. Znajdziemy w nim też dokumentację myśli architektonicznej, a także dzieła sztuki współczesnej. Szczególne miejsce w kolekcji zajmują obiekty związane z architekturą, kulturą i historią Wrocławia.

Celem projektu było również dostosowanie udostępnianych obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy wybranych materiałach zamieściliśmy audiodeskrypcje przygotowane we współpracy z Fundacją Katarynka (I etap) i Fundacją Kultury bez Barier (II etap). Istnieje również możliwość automatycznego powiększania ilustracji i towarzyszących im opisów.

Udostępnianie zbiorów będzie kontynuowane również po zakończeniu projektu i obejmie docelowo całą kolekcję Muzeum.

Kolekcję obejrzeć można już teraz klikając tutaj 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Polska archikona. Projekt wzorcowy – osiedle WuWa

Osiedle fenomen

Wrocław | 26 sierpnia 2020

Polska archikona. Projekt wzorcowy – osiedle WuWa.

Wyjątkowość Lwowa w Muzeum Architektury

Poznajcie Lwów

Wrocław | 24 września 2016

„Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”.