Już po raz 9. przyznano nagrody dla najlepszych produktów, projektów graficznych i usług powstałych w województwie śląskim. Odnalezienie „śląskich Asów” nie było łatwym zadaniem.
„Śląska Rzecz” to konkurs organizowany od 9 lat przez Zamek Cieszyn. W tym roku, nie inaczej niż w poprzednich edycjach, rywalizacja o statuetkę była zacięta. I choć w każdej z konkursowych kategorii jury przyznało nagrody główne oraz nagrody specjalne, to już jednak nominacja oraz zakwalifikowanie się do wystawy pokonkursowej jest sukcesem. – „Śląska Rzecz” w pewnym sensie przypomina filmowe Oskary, gdzie sama nominacja jest już nagrodą – przyznała Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn.
Nagrody przyznaje się w 3 kategoriach. Do edycji konkursu „Śląska Rzecz 2013” 12 firm zgłosiło 13 produktów, 24 firmy i instytucje – 29 projektów graficznych, a 9 firm i instytucji – 10 usług.
I tak najlepszym produktem powstałym w zeszłym roku w województwie śląskim okazał się śpiwór Radical Custom 1Z. Jego producentem jest firma Pajak Sport z Bielska-Białej. – Co jeszcze można zrobić ze śpiworem? My, chcąc docenić wzornictwo z lat 20. XX wieku, umieściliśmy na nim mapę Tatr sporządzoną z niezwykłą precyzją przez Wojskowy Instytut Geograficznego. Ale można na nim wydrukować, co tylko się wymarzy – wyjaśniał Wojciech Kłapcia, który razem z Wojciechem Pająkiem zaprojektował śpiwór.
Nagrodę specjalną otrzymała z kolei firma Marbet za kolekcję sof i foteli Fin, zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka. – To wyróżnienie udowadnia, że droga, którą wybraliśmy jest słuszna. Będziemy nią podążać – powiedział Jarosława Łakomik z zarządu marki Marbet, odbierając nagrodę.
Łatwego zadania nie mieli jurorzy w kategorii grafika użytkowa. Tutaj najlepszym rozwiązaniem okazał się projekt katalogu „Design zakontenerowany” i identyfikacja wizualna wystaw, stworzony przez projektantkę Marta Gawin i Instytucję Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris z Katowic. – W projekcie wykorzystałam to, co charakterystyczne dla regionu, co nas wyróżnia na tle innych miejsc w Polsce. Starałam się przekuć w atut to, co może się wydawać mało atrakcyjne – wyjaśniała autorka. Natomiast Nagroda Specjalna powędrowała do Częstochowy, gdzie uhonorowano system komunikacji wizualnej na Jasnej Górze. To projekt firmy Dandelion (Jakub Szufnarowski i Piotr Gawiński), a konsultantami merytorycznymi byli: Jerzy Maciejowski i Tomasz Bocheński. – Powstały znaki czytelne dla wszystkich. Przed projektantami otworzyło się nowe pole do działań – design wszedł do sfery sacrum. Mam nadzieję, że Jasna Góra będzie pionierem – przyznał o. Mirosław Górkiewicz z Jasnogórskiego Centrum Informacji podczas gali wręczenia nagród.
Najmłodszą, przyznawaną zaledwie od 2 lat nagrodą jest ta w kategorii usługa. Tutaj bezkonkurencyjna okazała się Spółdzielnia Socjalna Parostatek z Cieszyna. – Jest nam miło, że coś tak ludzkiego i niedoskonałego wyróżniono w konkursie, w którym wygrywają często produkty doskonałe – mówiła Urszula Szwed, która Parostatek stworzyła wspólnie z Pauliną Adamską-Maleszą, Anną Falkiewicz, Anną Krężelok, Anną Pillar, Justyną Świerczek oraz Alicją Woźnikowską-Woźniak. Zwycięzca w kategorii usługa zajmuje się budową konstrukcji z żywej wierzby, projektowaniem graficznym, organizowaniem warsztatów oraz spływów kajakowych Olzą.
Jury przyznało także Nagrodę Specjalną Teatrowi Polskiemu w Bielsku-Białej za cykl „Spektakle bez barier” dla osób niewidomych i niesłyszących. W projekt są zaangażowani Artur Szczęsny, Sabina Muras, Maciej Pilecki (tłumacz języka migowego, surdopedagog), Izabela Künstler (audiodeskrypcja) Stefan Knothe (lektor) oraz Hubert Tereszkiewicz (identyfikacja wizualna). Cieszy nas, że do teatru przychodzą osoby, które nigdy wcześniej w nim nie bywały, a przecież o to chodzi w projektach społecznych – deklarowała Sabina Muras, zastępca dyrektora Teatru Polskiego.
Nagrodzone i zakwalifikowane do wystawy projekty można oglądać w Zamku Cieszyn do 27 lipca, potem będą prezentowane w Muzeum Śląskim w Katowicach (od 31 lipca do 31 sierpnia).
Tegoroczna edycja konkursu jest imprezą towarzyszącą Śląskiemu Czerwcowi Projektowemu.
Więcej: www.zamekcieszyn.pl, www.slaskarzecz.pl