Zaprojektowana w sposób zrównoważony i z estetyczną odwagą rezydencja o wdzięcznym imieniu Wabi-Sabi autorstwa Sparano + Mooney Architecture, została zbudowana w kanionie położonym wysoko nad Salt Lake City. Jej struktura, nie tylko pod względem urody, jest kwintesencją japońskiej filozofii równowagi.
Dla założycieli Anne Mooney i Johna Sparano, wspólna pasja do projektowania w surowym zachodnim krajobrazie Stanów Zjednoczonych od lat owocuje pracami w ekstremalnych topografiach.
Ograniczenia związane z klimatem i ukształtowaniem terenu, jak również czułość na rozwiązania, które nie ingerują a jedynie interpretują otoczenie budynku, zaowocowało także i w tym przypadku, przemyślanymi innowacyjnymi rozwiązaniami projektowymi.
Termin „wabi-sabi” to starożytna, filozoficzna zasada japońskiej kultury estetycznej, która obejmuje to, co niedoskonałe, niepełne i przemijające. Opowiada się za prostotą i uczciwością w wyrażaniu tych skromnych rzeczy w naszym świecie, które przekazują piękno w miarę upływu czasu i starzenia się.
Bryła domu jest podzielona na dwie mniejsze, które unoszą się nad krajobrazem. Północna odnoga jest zorientowana wzdłuż osi wschód-zachód i obejmuje prywatne, domowe funkcje domu. Część południowo-zachodnia jest zarezerwowana dla życia wspólnego: to miejsce spotkań towarzyskich.
Zewnętrzna część pokryta jest pełnowymiarowymi pionowymi deskami cedrowymi. Odpady budowlane zostały zminimalizowane dzięki z góry przyjętej modułowości, wyrażonej w skromnym doborze materiałów. Ogólna wysokość brył została ustalona na podstawie standardowej długości Western Red Cedar Select z certyfikatem FSC, co było strategią wymagającą mniejszego cięcia i marnowania materiału.
Zaprojektowany, aby uzyskać certyfikat LEED Gold, dom Wabi-Sabi zawiera szereg zrównoważonych funkcji. System okien został zaprojektowany w strategicznych miejscach, aby wykorzystać naturalną wentylację terenu, zmniejszając w ten sposób potrzebę mechanicznego ogrzewania/chłodzenia i poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach. Zielony dach porośnięty jest lokalną trawą, zacieśniając relację budynku z otoczeniem.
Przemyślane podejście do materiałów i rozwiązań pro-klimatycznych jest również widoczne w doborze elementów wnętrza.
Surowość minimalizmu jest ocieplona przez naturalne drewno, które stanowi główny materiał wyposażenia. Znajduje się na podłogach, sufitach oraz w zabudowie kuchennej.
Minimalistyczne, zwarte bryły szafek w kuchni komplementują podłużne, matowe czarne kafelki. Równowaga tych dwóch elementów jest przełamana delikatnie błękitnym dywanem w strefie jadalni.
Sparano + Mooney Architecture
Sparano + Mooney Architecture jest znane z tworzenia przestrzeni, które łączą ludzi i krajobraz. W ciągu ostatnich 25 lat zdobyli reputację jako dostawcy przełomowych projektów obiektów artystycznych i kulturalnych, takich jak muzea, sale koncertowe, projekty filmowe i teatralne oraz centra kultury, a także domów mieszkalnych osadzona w niepowtarzalnych sceneriach. Pierwsza monografia Sparano + Mooney Architecture: A Way of Working (wydana przez berlińską Hatje Cantz) podkreśla prowadzony przez biuro dialog między koncepcją a lokalizacją, a także ich zaangażowanie w zrównoważone i innowacyjne budynki.