Stalowy eksperyment

Villa Sidonius to prawdziwy eksperyment technologiczny i architektoniczny, Zaprojektowana przez czeskich architektów Jána Stempela i Jana Jakuba Tesařa z pracowni Stempel & Tesař architekti, powstała w malowniczej dzielnicy willowej w Černošicach.

Budynek, zawieszony, niczym kładka, na stalowych filarach, maksymalnie wykorzystuje południowe światło słoneczne i zapewnia niezwykłe widoki – od doliny rzeki Berounki, przez okoliczne wzgórza, aż po panoramę Pragi.

Pełna wyzwań realizacja projektu trwała aż 8 lat.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Działka, na której zrealizowano projekt 330-metrowego domu, to jedno z najbardziej wymagających miejsc w okolicy – strome, zacienione zbocze zapewnia spektakularne widoki, ale jest trudnodostępne i słabo nasłonecznione.

Aby sprostać tym wyzwaniom, architekci zastosowali konstrukcję mostową opartą na prefabrykowanych stalowych belkach i monolitycznych filarach z betonu zbrojonego.

Dzięki temu budynek „wisi” nad zboczem, a jego forma i funkcjonalność harmonijnie współgrają z terenem.

Willa Sidonius to również pole do testowania nowoczesnych technologii. Wyposażono ją w innowacyjne systemy, takie jak szwajcarskie okna air-lux z opatentowanymi uszczelnieniami pneumatycznymi oraz zintegrowany system grzewczo-chłodzący z pompami ciepła.

Stempel & Tesař architekti

Do budynku prowadzi podziemny tunel łączący garaż, studio i salę fitness z częścią mieszkalną. Winda, umieszczona w jednym z filarów, zapewnia wygodny dostęp do głównej kondygnacji, gdzie centralnym punktem jest przestronny salon z kuchnią i jadalnią. Z salonu wychodzi się na nasłoneczniony taras i ogród z basenem.

Wnętrza zaprojektowano z myślą o komforcie i prywatności mieszkańców. Pokoje dzieci znajdują się w jednej części budynku, a główna sypialnia – w przeciwległej, co pozwala domownikom cieszyć się spokojem i widokami.

Projekt otaczającej dom zieleni, architekci z pracowni Stempel & Tesař architekti  stworzyli współpracy z Vladimírem Sittą, który zaproponował stworzoną specjalnie dla tego projektu koncepcję łupkowego stoku obsadzonego brzozami, która podkreśla minimalistyczny charakter budynku.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ołtarz na szpargały

Ołtarz na szpargały

Praga | 22 października 2023

Jiří Krejčiřík stworzył kolekcjonerską serią oryginalnych mebli. Zaskakują!