Surowy i wszechobecny beton wyróżnia Casa Mérida, brutalistyczny projekt zrealizowany w Meridzie, stolicy meksykańskiego stanu Jukatan, uważanej za ośrodek rdzennej cywilizacji Majów. Jego autorem jest francuski architekt Ludwig Godefroy, który zadbał, aby projekt nawiązywał do starożytnych korzeni tego miejsca.
Trzyosobowa rodzina szukała idealnego miejsca do odpoczynku i bazy do kitesurfingu. Odnaleźli go w dzielnicy, która w odróżnieniu od powstałych części miasta wypełnionych zachwycającą architekturą kolonialną, była zamieszkiwana przez robotników żyjących w skromnych chatach. W efekcie jedną z nich przekształcono w ascetyczną budowlę w zgodzie z lokalną kulturą ludową, ale także z osobistymi potrzebami klienta i miejskim charakterem.
Na korzyść projektu działały niezwykłe proporcje terenu o szerokości ośmiu metrów i długości około trzech czwartych boiska piłkarskiego. Ta przestrzeń pozwoliła na stworzenie zadziwiającej konstrukcji nawiązującej do Sacbe, starożytnego systemu dróg Majów wykorzystywanego do łączenia różnych społeczności. Rozbicie struktury budynku na system dziedzińców i przeplecenie ich fragmentami ogrodu w naturalny sposób przyczyniło się również do uzyskania naturalnej wentylacji domu.
Odsłonięty beton tworzący nie tylko bryłę budynku, ale i pomniejsze konstrukcje takie jak ławki czy belki sufitowe, uzupełniony został drewnianymi elementami drzwi i okien. Wykorzystane materiały w 90% stanowią dzieło lokalnych murarzy i stolarzy. Estetyka domu została odzwierciedlona w jego wnętrzu, na które składają się drewniane meble czy kamienne wyposażenie łazienki oraz dodające przytulności niebieskie tkaniny będące nawiązaniem do basenu znajdującego się w ogrodzie.
Mimo położenia w mieście architektowi udało się zapewnić mieszkańcom spokój i prywatność za sprawą przesunięcia ogrodu na front działki, tak aby odgrodzić dom od zgiełku ulicy.
Przemyślaną formę budowli uzupełniają studnie absorpcyjne na wodę deszczową, umieszczone pod rzeźbionymi kolektorami stanowiącymi część domu, a energię zapewniają panele fotowoltaiczne.
Więcej na: www.ludwiggodefroy.com