Strefa ćwiczeń artystycznych

Warszawski biurowiec HOP – przykład zrewitalizowanego postmodernistycznego ducha w skrojonym na współczesność XXI-wiecznym kostiumie – po raz kolejny miło zaskakuje nieszablonowym myśleniem o tradycji, innowacyjności i wartości jakie niesie ze sobą kreatywne myślenie. Powstał tam Apartament Artystyczny.

Syrena Real Estate zarządzająca budynkiem, wraz z jego właścicielem PineBridge Benson Elliott, udostępniły na cele związane z kulturą jedno z nieoczywistych wnętrz HOP. Wytypowane mieszkanie będzie pełnić będzie rolę Apartamentu Artystycznego. Za projekt odpowiada Anna Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio, która jest też autorką projektu modernizacji całego biurowca.

Dzięki podpisaniu porozumienia z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w udostępnionym w HOPie Apartamencie Artystycznym zamieszkają artyści z Ukrainy i Białorusi, którzy ze względu na wojnę i autorytarne rządy, nie mają możliwości twórczego działania w swoich krajach.

Pierwszą rezydentką apartamentu została Svitlana Libet, pisarka i dziennikarka zajmująca się sztuką współczesną oraz sztuką ukraińską.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Apartament Artystyczny z widokiem na Pałac Kultury zlokalizowany jest na ostatnim piętrze sześciokondygnacyjnego budynku. Na powierzchni 60 metrów kwadratowych znajdują się w pełni wyposażone i urządzone: salon z aneksem kuchennym, sypialnia oraz łazienka.

– Naszym celem było zaprojektowanie przestrzeni lekkiej, elastycznej, ale też inspirującej – mówi Anna Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio.

I dodaje: – Postawiliśmy przede wszystkim na naturalne, organiczne materiały oraz elementy wpływające na ergonomię pomieszczenia jak zasłony, którymi dodatkowo można wydzielić w salonie miejsce do pracy czy odpoczynku. W maksymalnym stopniu wykorzystaliśmy dostępną przestrzeń poprzez zabudowanie szaf i sprzętów, dzięki czemu mieszkanie jest minimalistyczne, wizualnie wyczyszczone, ale także niezwykle funkcjonalne.

Apartament Artystyczny w biurowcu HOP

Mieszkanie utrzymane jest w jasnych i ciepłych barwach, klimatu dodaje zastosowane we wnętrzu drewno oraz tkaniny o strukturalnych wzorach. Głównym elementem salonu jest obszerny stół – strefa pracy i spotkań. Mebel został wykonany ze zrecyklingowanych odpadów drewnianych, które pozostały z wyposażenia Apartamentu Artystycznego.

Cichymi bohaterami zrównoważonego myślenia o projektowaniu wnętrza są też piękne drewniane krzesła vintage pochodzące z przełomu lat 70. i 80. Organiczne materiały uzupełnia wyjątkowy dywan utkany z sieci rybackiej. 

Ta przestrzeń pracy twórczej to inicjatywa podjęta przez warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz konfederację europejskich muzeów L’Internationale w ramach projektu „Museum of Commons”. Program skierowany jest do osób doświadczonych w pracy w sektorze kultury: artystek, artystów oraz osób zajmujących się animacją kultury i edukacją.

Architektoniczny recykling, czyli jak ze starego biurowca zrobić nowy

Rezydenci HOP będą mieli możliwość współpracy z zespołem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także z Solidarnym Domem Kultury „Słonecznik”.

Więcej o programie rezydencji artystycznych przeczytać można na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórczy fit-out

Twórczy fit-out

Warszawa | 4 grudnia 2024

Jak stworzyć biuro, które opowiada historię marki? Odwiedzamy Yope na Chmielnej!

Architektura barwy

Architektura barwy

Warszawa | 19 września 2024

Jacek Kołodziejski prezentuje wystawę rzeźb inspirowanych Le Corbusierem

Diuna pełna sztuki

Diuna pełna sztuki

Warszawa | 13 lutego 2024

Odwiedzamy nowe wnętrza kompleksu biurowego zaprojektowane przez Annę Łoskiewicz

Odyseja estetyczna

Odyseja estetyczna

Warszawa | 7 maja 2023

Nieustraszeni dyktatorzy smaku: Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Jacek Kołodziejski